Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nowy Rok

Nowy Rok

Nowy Rok

Nowy Rok 2007 w Concepción - Chile
Dzień 1 stycznia
14 stycznia (wg obrządku wschodniego)
Typ święta międzynarodowe
Podobne święta Święto Tet , Akitu

Nowy Rok – międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim ), w Polsce jest to dzień wolny od pracy . W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra .

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gaius Iulius Caesar (Juliusz Cezar) . Rzymianie czcili w ten dzień Janusa , boga bram, drzwi i początków. Wiele języków , w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca . Dlatego też w językach zachodnioeuropejskich nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9, 10, 11 i 12 miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10).

Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1 stycznia był rok DCCVIII Ab Urbe Condita, tzn. 708 rok od założenia Miasta ( Rzymu ), czyli wg obecnie stosowanej rachuby czasu 46 r. p.n.e. .

W Rosji i na Ukrainie , również w Polsce , prawosławni [1] i grekokatolicy [2] witają Nowy Rok 1/14 stycznia ( podwójne datowanie ) tj. 1 stycznia wg kalendarza juliańskiego , ale 14 stycznia wg gregoriańskiego . Wyznawcy obrządku wschodniego bawią się na noworocznych balach nocą 13/14 stycznia, zwanych "małankami", witając "Stary Nowy Rok".

W Azji dzień Nowego Roku jest ruchomy (jest używany tam bowiem kalendarz księżycowy ; liczący od dwunastu do trzynastu miesięcy), ale zazwyczaj obchodzony jest w styczniu albo w lutym .

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Nowy Rok":

Biegun północny ...

Terabajt ...

Cava de' Tirreni ...

Rak języka ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Guwernantka ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nowy Rok":

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 4) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie