Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nowe ruchy religijne

Nowe ruchy religijne

Nowe ruchy religijne (New religious movement lub NRM) - powszechna, zbiorowa nazwa związków wyznaniowych, zazwyczaj propagujących specyficzny dla siebie religijny lub filozoficzny światopogląd oraz dysponujących (podobnie jak starsze religie ) środkami pozwalającymi osiągnąć zamierzone cele. Nowe ruchy religijne z reguły nie są zaliczane do głównych religii z których pochodzą, ze względu na poważne różnice doktrynalno-społeczne. Niektóre z nowych ruchów religijnych, z uwagi na swój destrukcyjny wpływ na członków, określane są mianem sekt destrukcyjnych . Inne zaś z uwagi na przyjęte założenia jak np. pewne odmiany satanizmu mogą być niebezpieczne także dla osób trzecich, nie będących ich członkami.

Istnieje wiele kryteriów (czasowych) zaliczania do nowych ruchów religijnych. Najpopularniejsze to:

  • 1. Ruchy religijne młodsze niż 150 lat
1a. Ruchy powstałe po bahaizmie ( 1863 lub 1866 )
1b. Ruchy powstałe od 1844 roku (patrz babizm , adwentyzm )
  • 2. Ruchy młodsze niż 500 lat
2a. Ruchy powstałe po sikhizmie ( 1499 - 1504 )
2b. Ruchy powstałe po 1600 (wyłączenie "tradycyjnych" protestantów )
2c. Ruchy powstałe po 1534 (patrz luteranizm , anglikanizm )
5a. nazwa tradycyjna, różne formy
5b. nazwa odnosząca się do ruchów powstałych w ostatnich 150 latach (ale również kryteria 3 i 4) o światopoglądzie kompletnie nie pasującym do żadnej dużej religii, co uniemożliwia ich zaliczenie do tradycyjnych religii (kryterium to usuwa większość "radykalnych protestantów" z NRM według kryteriów 1, 1a, 1b, 3 oraz 4 i jest traktowane jako kryterium dodatkowe do przedstawionych)

W przeszłości stosowano najczęściej kryteria z grupy 2, obecnie wersje grupy 1 są najpopularniejsze, ze wskazaniem na 1a.

Obowiązujące w Polsce prawo gwarantuje każdemu wolność wyznania, głoszenia i sprawowania kultu religijnego (bez różnicy czy wyznanie jest formalnie zarejestrowane czy też nie - szczególnie jeśli chodzi o swobodę odbywania praktyk religijnych). Wolność wyznania gwarantuje ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania[1].

Nowe ruchy religijne mają od kilkudziesięciu do nawet kilku milionów wyznawców bądź sympatyków. Podstawą klasyfikacji nowych ruchów religijnych jest to, do jakich istniejących religii nawiązują w swoich doktrynach .

Podział nowych ruchów religijnych (głównie wg Eileen Barker, przy zastosowaniu kryterium czasowego nr 1b) i przykładowe ruchy:

Pełny spis prawnie działających związków wyznaniowych i Kościołów na terenie RP zawiera Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA .

Przypisy

Linki zewnętrzne

Rejestr kościołów i innych związków wyznaniowych


Inne hasła zawierające informacje o "Nowe ruchy religijne":

Rodzimy Kościół Polski ...

Wag ...

Linz ...

I wiek ...

Vytautas Landsbergis ...

Tadeusz Kognowicki ...

Kauen ...

Aurora ...

Wnioskowanie ...

Klemens Maria Hofbauer ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nowe ruchy religijne":

Potęgi (plansza 2) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 12) ...

010b. Rzym (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie