Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu - symfonia grozy

Nosferatu – symfonia grozy
Tytuł oryginalnyNosferatu, eine Symphonie des Grauens
Gatunek horror , niemy
Kraj produkcji   Niemcy
Język Film niemy , niemieckie napisy
Główne role Max Schreck ,
Alexander Granach ,
Greta Schrōder
Data premiery 5 marca 1922
Czas trwania94 min
Produkcja
Reżyseria Friedrich Wilhelm Murnau
ScenariuszHenrik Galeen
MuzykaJames Bernard
Hans Erdmann
ZdjęciaFritz Amo Wagner
ScenografiaGünther Krampf
Albin Grau
KostiumyAlbin Grau
ProdukcjaEnrico Dieckmann
Albin Grau
Od lat12
Nosferatu – symfonia grozy na IMDb

Nosferatu – symfonia grozy ( niem. Nosferatu, eine Symphonie des Grauens). Niemiecki film grozy z roku 1922 w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua . Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła Draculi Brama Stokera . Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck . W Niemczech jego nazwisko było synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, iż jest prawdziwym wampirem.

Florence Stoker, wdowa po Bramie Stokerze, wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Film jednak przetrwał gdyż zachowało się kilka kopii, według różnych wersji pochodzące z nielegalnych źródeł bądź z innych krajów, w których film był wyświetlany.

Obecnie film jest własnością publiczną. Dostępny jest na kopiach video, DVD oraz w Internecie.

W roku 1995 , z okazji stulecia narodzin kina , film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[1][2].

Spis treści

Obsada

  • Max Schreck jako hrabia Orlok
  • Alexander Granach jako Knock
  • Gustav von Wangenheim jako Hutter
  • Greta Schröder jako Ellen Hutter
  • Georg H. Schnell jako Harding
  • John Gottowt jako profesor Bulwer
  • Gustav Botz jako doktor Sievers
  • Max Nemetz jako kapitan statku Demeter
  • Wolfgang Heinz jako pierwszy oficer statku Demeter

Fabuła

Thomas Hutter jest pracownikiem agencji pośredniczącej w sprzedażach posiadłości w Wismarze . Przez swojego pracodawce zostaje wysłany do Karpat do hrabiego Orloka by sfinalizować transakcje sprzedaży posiadłości. Hutter powierza opiekę swojej żony Ellen przyjacielowi Hardingowi i wyrusza w długą podróż.

Ostatnią przed przybyciem do zamku hrabiego Orloka spędza w gospodzie gdzie znajduje książkę zatytułowaną Księga Wampirów. Następnego dnia wszelkie próby wynajęcia woźnicy nie udają się gdyż wszyscy są przerażeni na myśl o celu podróży Huttera. Udaje się do zamku pieszo ale w połowie drogi zostaje zabrany przez woźnicę hrabiego. Orlok wita Huttera bardzo przyjaźnie, zaprasza gościa na kolację choć sam nie je. Gdy o północy wybija dzwonek zegara, wystraszony tym Hutter kaleczy się nożem w palec. Hrabia Orlok chce wyssać krwawiącą ranę lecz odwraca się na widok krzyża zawieszonego na szyi Huttera.

Następnego dnia Hutter budzi się z raną na szyi, której powstanie przypisuje komarom. W nocy hrabia Orlok podpisuje dokumenty zakupu posiadłości niedaleko domu Huttera. W łóżku Hutter znajduje Księgę Wampirów i czyta ją. Zaczyna podejrzewać, że Orlok jest wampirem. Wtem w drzwiach pojawia się sam hrabia, którego prawdziwa natura zwyciężyła.

Rano Hutter przeszukuje zamek. Ku swojemu przerażeniu znajduję grobowiec w którym spoczywa hrabia. Sparaliżowany strachem ucieka do swojego pokoju. W nocy jest świadkiem jak Orlok układa na wozie kilka trumien, a do ostatniej wchodzi. Wóz odjeżdża a Hutter stara się wydostać z zamku przez okno. Upada na kamienie i traci przytomność. Gdy odzyskuje świadomość w szpitalu postanawia jak najszybciej wrócić do swojego miasta. Wie, że hrabia już tam zmierza.

Tymczasem do Wismaru przybył statek bez załogi. Okazuje się, że na jego pokładzie jest tylko kilka trumien oraz mnóstwo szczurów. W nocy Orlok zabiera trumnę i niezauważony opuszcza statek. Szczury przywożą do miasta plagę co powoduje panikę. Do miasta przybywa także w bardzo złym stanie Hutter. Jego żona Ellen czyta Księgę Wampirów i dowiaduje się jak zabić Orloka, sprawcę wszystkich jej nieszczęść.

Nosferatu a książka Brama Stokera

Fabuła filmu Nosferatu – symfonia grozy opiera się w przeważającej mierze na książce Brama Stokera Drakula . Ze względu na prawa autorskie Murnau nie mógł wykorzystać książkowych imion bohaterów (wersje imion z Drakuli pojawiły się w późniejszych kopiach). Thomas Hutter i Ellen Hutter to Jonathan i Mina Harker. Murnau pominął jednak wiele postaci drugoplanowych jak Lucy czy Van Helsinga .

W przeciwieństwie do książkowego Drakuli, Orlok nie tworzy nowych wampirów lecz zabija swoje ofiary. Musi również spać przez dzień gdyż światło słoneczne zabija go. Zakończenie jest także inne niż w książce – hrabia zostaje zniszczony.

Nosferatu w kulturze

Przypisy

  1. Niektóre ważne filmy czyli tzw. lista watykańska . www.kultura.wiara.pl. [dostęp 1.05.2010].
  2. usccb.org Film and Broadcasting –Vatican Best Films List ( ang. )

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Nosferatu - symfonia grozy":

Dzień Zmarłych ...

Boris Blacher ...

Hector Berlioz ...

Religioznawstwo ...

Neil Gaiman ...

Grupa Laokoona ...

Ukraińska Powstańcza Armia ...

Rewolucja francuska ...

Pawlik Morozow ...

Hymn ZSRR ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nosferatu - symfonia grozy":

Elementy baśniowe i fantastyczne w ˝Balladynie˝ Juliusza Słowackiego (plansza 15) ...

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 5) ...

Sekretny obrzęd, ludowa moralność i przestrogi gości z zaświatów - czyli tematyka ˝Dziadów cz. II˝ A. Mickiewicza (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie