Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Nowa Marchia

Nowa Marchia - (niem. Neumark) – terytorium Marchii Brandenburskiej na wschód od Odry, na północ od dolnej Warty i Noteci, zwana również Wschodnią Brandenburgią. Położona na pograniczu Brandenburgii, Pomorza Zachodniego i Wielkopolski.

Większość ziem Nowej Marchii wchodzi obecnie w skład województwa lubuskiego oraz województwa zachodniopomorskiego.

Podstawy prawne ekspansji brandenburskiej

Nowa Marchia powstała na dawnym terytorium pomorskim, objętym w XIII w. rywalizacja książąt zachodniopomorskich, śląskich i wielkopolskich. Ekspansja Brandenburgii usankcjonowana została przez przywilej raweński cesarza Fryderyka II wystawiony w imieniu Rzeszy w grudniu 1231. Nadał on margrabiom Janowi I i Ottonowi III w lenno Marchię wraz z księstwem pomorskim (ducatus Pomeranie) w takiej postaci, w jakiej ich ojciec Albrecht II i jego poprzednicy od poprzedników cesarza posiadali. Odwołanie się do poprzedników budzi wśród historyków spór co do podstaw prawnych. Część badaczy dostrzega sprzeczność aktu raweńskiego z inwestyturą Fryderyka I z 1181 na rzecz Bogusława I oraz dokumentem Fryderyka II z 1214 na rzecz Waldemara II duńskiego, w którym uznał dominację Danii nad Słowiańszczyzną nadbałtycką od Zatoki Lubeckiej po Estonię. Akt raweński miałby zatem być wyjednaniem u cesarza i uzurpacją praw dla ekspansji margrabiów, szczególnie po załamaniu się w latach 1223-27 przewagi duńskiej nad Bałtykiem. Inni historycy natomiast podkreślają legalność przywileju, który ich zdaniem wprost przeniósł na margrabiów prawa zwierzchnictwa nad tymi ziemiami, z których król duński musiał zrezygnować ostatecznie w 1227 i które przeszły w 1231 na margrabiów brandenburskich.


Inne hasła zawierające informacje o "Nowa Marchia":

II wiek ...

Brescia ...

Xiamen ...

Linz ...

1972 ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

Wittenberga ...

Zamek w Kownie ...

1884 ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nowa Marchia":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...

010c. Rzym (plansza 12) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie