Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Opóźniona bolesność mięśni

Opóźniona bolesność mięśni

Opóźniona bolesność mięśni (DOMS ( ang. delayed-onset muscle soreness); pot. zakwasy) – uczucie dyskomfortu lub bólu mięśni szkieletowych , pojawiające się po wysiłku fizycznym. Objawy rozpoczynają się 8–24 godzin po wysiłku[1]. Szczyt bólu przypada na 24–72 godziny[1]. Ustępuje po 5–7 dniach[1].

Najszerzej akceptowana naukowo hipoteza wyjaśniająca powstawanie zakwasów wskazuje jako ich przyczynę mikrourazy strukturalnych włókien mięśniowych. Udało się dowieść, że powstawanie zakwasów jest uzależnione od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Gdy podczas ćwiczeń napięty pod obciążeniem mięsień rozciąga się zamiast kurczyć, powstaje więcej uszkodzeń tkanki mięśniowej. Rozciąganie jest efektem działania siły większej niż siła mięśnia i ma na celu wyhamowanie ruchu i ochronę stawów przed uszkodzeniem. Przykładem aktywności rozciągającej w ten sposób mięśnie jest zbieganie ze wzniesienia.

Popularna hipoteza, teoria metaboliczna, która zakłada kumulację w mięśniach kwasu mlekowego powstającego w warunkach niedoboru tlenu , coraz częściej jest podważana. Kwas mlekowy ulega bowiem wchłonięciu już 60 minut po wysiłku. Dodatkowo dowiedziono, że ćwiczenia, w których napięte mięśnie tylko się kurczą, mimo że produkują kwas mlekowy, rzadko powodują zakwasy.

W zapobieganiu zakwasom kluczową rolę odgrywa poprzedzenie wysiłku odpowiednio długą rozgrzewką i dostosowanie intensywności wysiłku do siły mięśni.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Postexercise Muscle Soreness ( ang. ). eMedicine . [dostęp 2010-06-21].

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Opóźniona bolesność mięśni":

Oddychanie komórkowe ...

Kara ...

Filamenty ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Oskrzeliki ...

Szkielet zewnętrzny ...

Hemofilia ...

Żabka (styl pływacki) ...

Oksytocyna ...

Dopamina ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Opóźniona bolesność mięśni":

013. Pierścienice - segmentowe zwierzęta robakokształtne (plansza 9) ...

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 3) ...

Układ mięśniowy (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie