Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nizina Nadkaspijska

Nizina Nadkaspijska

Nizina Nadkaspijska położona przy północnym brzegu Morza Kaspijskiego – zdjęcie satelitarne

Nizina Nadkaspijska ( ros. Прикаспийская низменность - Prikaspijskaja nizmiennost’) – rozległa nizina w południowo-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej w Rosji i Kazachstanie .

Nizina ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Kaspijskiego . Otoczona jest przez wyżyny: Nadwołżańską i Jergeni na zachodzie oraz Obszczyj Syrt na północy, a także przez góry Mugodżary i wyżynę Ustiurt na wschodzie. Powierzchnia wynosi około 200 tys. km², z czego ponad 50% stanowi depresja . Jest to największy pod względem powierzchni obszar depresyjny w Europie i Azji . Najniższy punkt, brzeg jeziora, położony jest 28 m p.p.m.

Nizina Nadkaspijska zajmuje nieckowate obniżenie dawnego dna tzw. Morza Chwalińskiego (starszy czwartorzęd ), zaścielone osadami gliniasto-piaszczystymi. Jej powierzchnia jest równinna, z nielicznymi odosobnionymi wzniesieniami (do 149 m n.p.m.), pocięta szerokimi dolinami Wołgi , Uralu i Emby oraz szeregu małych wysychających latem rzek. Występują tu liczne słone jeziora (największe Baskunczak i Elton ) oraz solniska i słone bagna.

Klimat umiarkowany kontynentalny, suchy (do 200-350 mm opadów rocznie). Gleby półpustynne zasolone, przeważają półpustynie, miejscami roślinność trawiasta.

Eksploatowane są tu złoża ropy naftowej i gazu ziemnego (nad Embą), soli kamiennej i soli potasowej (w jeziorach). Jest to rejon hodowli owiec i wielbłądów. Wzdłuż rzek rozwinięte jest warzywnictwo i sadownictwo.

Zaludnienie poniżej 10 os./km², głównie Rosjanie i Kazachowie .


Inne hasła zawierające informacje o "Nizina Nadkaspijska":

Uznam ...

Szkoci ...

Bór świeży ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Nizina Sępopolska ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Salwinia pływająca ...

Szkocja ...

Kamczatka ...

Delta rzeki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nizina Nadkaspijska":

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 9) ...

009 Ustrój i społeczeństwo Aten (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie