Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niemiecka Eskadra Wschodnioazjatycka

Niemiecka Eskadra Wschodnioazjatycka

Eskadra Wschodnioazjatycka (niem. Ostasiengeschwader) była eskadrą marynarki wojennej Cesarstwa Niemieckiego między 1897 a 1914 , stacjonującą w Qingdao (Tsingtao) w Chinach. Często nazywana jest popularnie Wschodnioazjatycką Eskadrą Krążowników, lecz nazwa ta jest adekwatna jedynie do ostatniego okresu jej działalności, a wcześniej w jej skład wchodziły także pancerniki i inne okręty. Pojedyncze okręty lub zespoły okrętów niemieckich były obecne na wodach Chin w celu zabezpieczania handlu i interesów niemieckich od 1859 , a w 1869 utworzono "stację wschodnioazjatycką" dla okrętów niemieckich, lecz początkowo nie miały one własnej bazy, co zmieniło się w listopadzie 1897 , kiedy Jiaozhou zostało kolonią niemiecką .

Niemiecka Wschodnioazjatycka Eskadra Krążowników w zatoce Jiaozhou , w centrum czterokominowe krążowniki pancerne SMS "Scharnhorst" i SMS "Gneisenau" .

Po wybuchu I wojny światowej eskadra pod dowództwem Grafa Maximiliana von Spee koncentrowała się na zwalczaniu brytyjskiej żeglugi i transportów wojsk, ze znacznym sukcesem. Po przystąpieniu Japonii do wojny po stronie ententy , wyruszyła do Niemiec, naokoło Ameryki Południowej , w dalszym ciągu prowadząc działania rajderskie . W bitwie pod Coronelem u wybrzeży Chile, 1 listopada 1914 , eskadra zatopiła dwa brytyjskie krążowniki pancerne, HMS "Good Hope" i HMS "Monmouth" .

8 grudnia 1914 eskadra próbowała zaatakować bazę morską Port Stanley na Falklandach , nie wiedząc o obecności tam silnego brytyjskiego zespołu z dwoma krążownikami liniowymi, wysłanego w celu zniszczenia eskadry. W wynikłej następnie bitwie pod Falklandami eskadra została prawie w całości zniszczona, a admirał von Spee poniósł śmierć na swoim okręcie flagowym SMS "Scharnhorst" . Bitwę przetrwał jedynie lekki krążownik SMS "Dresden", który jednak został przechwycony przez okręty brytyjskie i zmuszony do samozatopienia 14 marca 1915. Osobno od głównych sił eskadry jako rajder działał krążownik "Emden" , zatopiony 9 listopada 1914.

Niemiecka eskadra opuszcza Valparaiso 3 listopada 1914 roku po bitwie pod Coronelem . Na przedzie Scharnhorst i Gneisenau , następnie Nürnberg. Na środkowym planie kotwiczą chilijskie krążowniki Esmeralda, O'Higgins i Blanco Encalada, oraz pancernik Capitan Prat.

Okręty eskadry w 1914

  • SMS "Scharnhorst" – krążownik pancerny, zatopiony 8 grudnia 1914 o 16:17
  • SMS "Gneisenau" – krążownik pancerny, zatopiony 8 grudnia 1914 o 18:02
  • SMS "Nürnberg" – krążownik lekki, zatopiony 8 grudnia 1914 o 19:27
  • SMS "Leipzig" – krążownik lekki, zatopiony 8 grudnia 1914 o 21:23
  • SMS "Dresden" – krążownik lekki, wysadzony przez załogę 14 marca 1915
  • SMS "Emden" – krążownik lekki, wyrzucony przez załogę na plażę Wysp Kokosowych 9 listopada 1914
  • "Seydlitz" – statek transportowy, internowany 24 stycznia 1915 w Argentynie
  • "Baden" - statek transportowy
  • "Santa Isabel" - statek transportowy
  • SMS "Prinz Eitel Friedrich" - krążownik pomocniczy


Inne hasła zawierające informacje o "Niemiecka Eskadra Wschodnioazjatycka":

Pęcice ...

Linz ...

Koszykówka ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szlezwik ...

Zugspitze ...

Maria Teresa ...

Reichenbach ...

1806 ...

Kulturkampf ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niemiecka Eskadra Wschodnioazjatycka":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 5) ...

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie