Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niemcy sudeccy

Niemcy sudeccy - (niem. Sudetendeutsche, cz. sudetští Němci, Sudeťáci) - mniejszość narodowa zamieszkała na terytorium Czech, w Kraju Sudetów, po II wojnie światowej (lata 1945-1950) przesiedlona do Niemiec i Austrii. Liczebność grupy wynosiła 3,2 mln w 1930 (22,3% mieszkańców Czechosłowacji).

Kolonizacja niemiecka w Czechach w XVII w

Niemcy sudeccy zaczęli masowo osiedlać się w Czechach po wygranej w 1620 roku przez Habsburgów bitwie pod Białą Górą. Po przegranej wojnie z unią katolicką szlachta czeska była prześladowana. Przywódców ścięto na rynku praskim. Zabito także ważniejszych notabli czeskich. Królestwo czeskie wyludniło się, a wielu Czechów zbiegło na Śląsk oraz do Polski tworząc wspólnoty Braci czeskich. Habsburgowie rozpoczęli germanizację Czech. Wtedy to rozpoczęła się także masowa kolonizacja niemiecka.

Niemcy sudeccy po 1918 roku

Po oderwaniu się Czechosłowacji od Austrii i proklamowaniu przez nią niepodległości planowano wyłączenie jej z terytorium czechosłowackiego i pozostawienie Kraju Sudeckiego przy Austrii, lecz pomysł zarzucono ze względu na nieprzerwaną historyczną jedność terytorium Czech, opartego w większości na górskich granicach naturalnych. Ponadto terytorium sudeckie byłoby oderwane terytorialnie od Austrii, a ze względu na nieprzyjazną pozycję Czechosłowacji byłoby ekonomicznie niewydolne. Taka zasada była jednak sprzeczna z głównymi ustaleniami konferencją wersalską, zakładającą prawo narodów do decydowania o swoim losie, tymczasem mieszkających na tych terenach Niemców przyłączono do nieprzyjaznej im Czechosłowacji bez pytania o zdanie.

Wrogość między Czechami i Niemcami sudeckimi datowała się od bardzo dawna, bo już od XIV w., a nasiliła się w wiekach następnych, gdy Habsburgowie faworyzowali Niemców jako grupę rządzącą w Czechach i prowadzili politykę przymusowej germanizacji. Antagonizm narodowościowy zwiększały także podziały wyznaniowe i polityczne: Czesi byli na ogół niechętni katolicyzmowi i monarchii austro-węgierskiej, podczas gdy Niemcy zaliczali się do gorliwych zwolenników tej religii i państwa. Pogłębiały się też różnice ekonomiczne między Krajem Sudeckim, którego gospodarka oparta na przemyśle szklarskim i włókienniczym podupadała, a pozostałym terenem Czech, gdzie szybko rozwijały się nowe gałęzie przemysłu m.in. samochodowego i zbrojeniowego. Chociaż Czechosłowacja gwarantowała Niemcom sudeckim autonomię narodową oraz język niemiecki jako język urzędowy i edukacji na terenie Kraju Sudeckiego, to nie czuli się oni obywatelami tego państwa o zdecydowanym charakterze słowiańskim. Na terenie Kraju Sudeckiego, szczególnie od 1935, działały pro-faszystowskie organizacje (m.in. Partia Niemców Sudeckich), które popierały rozbiór Czechosłowacji i przyłączenie części jej terytorium do Niemiec.

Na konferencji w Monachium Adolf Hitler zażądał przyłączenia Kraju Sudetów do Rzeszy. Kraj Sudetów przyłączono do Niemiec zaraz po Konferencji. Po II wojnie światowej niemal wszystkich Niemców sudeckich wysiedlono do Niemiec i Austrii.


Inne hasła zawierające informacje o "Niemcy sudeccy":

Ren ...

Cava de' Tirreni ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Odense ...

Grenoble ...

Tampere ...

Växjö ...

Brno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niemcy sudeccy":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie