Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nicolae Ceauşescu

Nicolae Ceauşescu - (ur. 26 stycznia 1918 w Scorniceşti, zm. 25 grudnia 1989 w Târgovişte) – rumuński polityk komunistyczny, przywódca komunistycznej Rumunii w latach 1965-1989. Obalony i stracony w wyniku rewolucji w 1989 roku.

Biografia

Członek Rumuńskiej Partii Komunistycznej od 1932. Wielokrotnie aresztowany, w 1943 dzielił celę z późniejszym przywódcą komunistycznej Rumunii, Gheorghe Gheorghiu-Dejem.

Po zajęciu Rumunii przez wojska radzieckie w wyniku II wojny światowej sekretarz organizacji młodzieżowej, minister rolnictwa. Od 1954 członek Biura Politycznego Partii.

Po śmierci Gheorghiu-Deja w 1965 objął stanowisko I sekretarza Rumuńskiej Partii Komunistycznej zaś dwa lata później objął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa (od 1974 także przyjmuje tytuł Prezydenta Socjalistycznej Republiki Rumunii), ustanawiając dyktaturę typu stalinowskiego z kultem własnej osoby (był określany jako "Wódz" - Conducător i "Geniusz Karpat" - Geniul din Carpaţi) i terrorem tajnej policji Securitate.

Jednym z jego ważniejszych projektów była tzw. systematyzacja, w ramach której zburzono wiele wsi, przesiedlając ludzi do bloków. Także Bukareszt został całkowicie przebudowany; zbudowano nowe centrum z gigantycznym "Domem Ludu" (Casa Poporului).

W celu uniezależnienia się od Związku Sowieckiego zawarł pakt wojskowy z ChRL. Przebudował model socjalizmu na chiński - tracąc gospodarczo, ale zyskując swobodę manewru. Wielokrotnie spektakularnie przeciwstawiał się posunięciom ZSRR, np. utrzymując stosunki z Izraelem, podczas państwowej wizyty w Finlandii składając demonstracyjnie kwiaty na grobie marszałka Karola Mannerheima, bohatera wojny fińsko-sowieckiej.

Gospodarka Rumunii czasów Ceaușescu była niewydajna i w dużym stopniu oparta na pożyczkach zagranicznych; konieczność ich spłaty wywołała poważny kryzys gospodarczy, a poziom życia drastycznie się obniżył. Pieriestrojka i ujawnienie przez zbiegłego szefa wywiadu Iona Pacepę realiów systemu władzy spowodowało izolację Rumunii na arenie międzynarodowej.

W 1989 roku w wyniku przewrotu Nicolae Ceauşescu został pojmany, osądzony przez naprędce zorganizowany przez zrewoltowanych oficerów samozwańczy sąd wojskowy, po krótkiej pokazowej "rozprawie" skazany na śmierć i natychmiast rozstrzelany wraz z żoną Eleną Ceaușescu; sąd i film pokazujący zwłoki pary Ceauşescu wyemitowano w telewizji.

Życie prywatne

Nicolae Ceaușescu miał do dyspozycji 39 willi zbudowanych w każdym okręgu Rumunii i 21 prezydenckich apartamentów w ambasadach na świecie. Jego najwspanialszą siedzibą był pałac, w którym Ceausescu mieszkał na co dzień. Flota prezydencka składała się z dziewięciu samolotów (w tym dwa Ił-62 i Boeing 707), trzech helikopterów i trzech specjalnych pociągów.

Ze związku z Eleną Ceaușescu miał troje dzieci: córkę Zoię i dwóch synów, Valentina i Nicu.


Inne hasła zawierające informacje o "Nicolae Ceauşescu":

1972 ...

1986 ...

1977 ...

1969 ...

1983 ...

1979 ...

1980 ...

1976 ...

1975 ...

1974 podpisali w Helsinkach konwencję o ochronie środowiska regionu Morza Bałtyckiego . 28 marca – Nicolae Ceauşescu został wybrany na nowo utworzone stanowisko prezydenta Rumunii . 29 marca – ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nicolae Ceauşescu":

235. Rok 1989 (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie