Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ngô Đình Diệm

Ngô Đình Diệm

Ngô Đình Diệm
Data urodzenia 3 stycznia 1901
prezydent Wietnamu Południowego
Okres urzędowaniaod 26 października 1955 r.
do 2 listopada 1963 r.
Poprzednik Bảo Đại
NastępcaDương Văn Minh

Jean Baptiste Ngo Dinh Diem (ur. 3 stycznia 1901 r., zm. 2 listopada 1963 r.) – wietnamski polityk , syn szlacheckiej rodziny, katolik , w 1933 r. był ministrem spraw wewnętrznych, ale zrezygnował po kilku miesiącach w proteście wobec niechęci władz francuskich do wprowadzenia reform. Przez 12 lat pozostawał w Huế .

W 1945 r. Hồ Chí Minh zaproponował mu przyłączenie się do rządu na północy . Diệm odrzucił tę propozycję i wyjechał do USA gdzie przez 2 lata przebywał w klasztorze w okolicach Nowego Jorku , a następnie przeniósł się do klasztoru Benedyktynów w Belgii . Powrócił w 1954 r. i stanął na czele rządu Wietnamu Południowego . W październiku 1955 r. obalił cesarza Bảo Đạia , obwołując się prezydentem, powstającej Republiki Wietnamu . Ustanowił autokratyczne rządy, a najwyższe stanowiska państwowe rozdał rodzinie: młodszy brat Ngô Ðình Nhu został szefem policji, drugi brat Ngô Ðình Thuc był katolickim arcybiskupem Huế i rektorem dwóch uniwersytetów , szwagier - sekretarzem stanu, syn - ministrem oświaty.

Wszedł w konflikt z buddystami , czego źródłem był jego katolicyzm. Represje wobec buddystów spowodowały utratę przez Diema poparcia USA. Początkowo Stany Zjednoczone usiłowały wywrzeć presję na dyktatora, aby ten złagodził swą politykę. Diệm nie miał zamiaru ustąpić. Zagroził, że usunie amerykańskich doradców wojskowych. Wtedy do akcji wkroczyła CIA , która miała wpływ na wystarczająco dużą część kadry dowódczej wietnamskiej armii, aby ta usunęła dyktatora . 2 listopada 1963 r. czołgi otoczyły pałac prezydencki. Diệm zdołał uciec, ale później odnaleziono go zastrzelonego w kościele w Chợ Lớn.


Inne hasła zawierające informacje o "Ngô Đình Diệm":

Walonowie ...

Lednica 2000 ...

Encyklika ...

1857 ...

Świadkowie Jehowy ...

Zimna wojna ...

Spółdzielnia socjalna ...

Wolontariat ...

Wietnam Północny powszechne, po których miało nastąpić zjednoczenie, nie odbyły się. Prezydent Wietnamu Południowego, Ngô Đình Diệm , bojąc się klęski w wyborach, odrzucił koncepcję wyborów i ...

Wietkong ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ngô Đình Diệm":

028. Utylitaryzm Jeremy Bentham (plansza 8) ...

Sekret udanego życia według Jana Kochanowskiego (pieśni - ˝Serce roście˝ i ˝Nie porzucaj nadzieje˝) (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie