Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

GNU General Public License

GNU General Public License

Logo GNU

Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) - licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1983 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU , zatwierdzona przez Open Source Initiative . Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991 , a wersja trzecia – 29 czerwca 2007 .

Spis treści

Założenia

Celem licencji GNU GPL jest przekazanie użytkownikom czterech podstawowych wolności:

  • wolność uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0)
  • wolność analizowania, jak program działa i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)
  • wolność rozpowszechniania niezmodyfikowanej kopii programu (wolność 2)
  • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

Tylko jeżeli program spełnia wszystkie cztery wolności jednocześnie, wówczas, według FSF , może być uznany za Wolne Oprogramowanie . Wystarczy, że nie spełnia dowolnej z nich, a nie może być tak kategoryzowany (jest oprogramowaniem zamkniętym ).

Historia

Pierwsza wersja licencji powstała w styczniu 1989 roku.

Dwa lata później, w czerwcu 1991 , pojawiła się wersja druga.

29 czerwca 2007 , po 18 miesiącach prac (w czasie których wydano 4 szkice licencji oraz przeprowadzono kampanię zachęcającą do przejścia na nową wersję za około pół miliona dolarów), wydano trzecią wersję licencji.

Zmiany w wersji 3. są umiarkowane i mają na celu głównie dostosowanie ochrony licencyjnej do współczesnego stanu informatyki. GPLv3 bierze pod uwagę między innymi systemy prawne poza USA, kwestie patentów na oprogramowanie , ochronę DRM , proceder tiwoizacji oraz problem istnienia wielu niezgodnych ze sobą licencji.

Kwestie dyskusyjne

Jedną z kluczowych kwestii związanych z GPL jest problem, czy oprogramowanie na innej licencji może być dynamicznie linkowane z bibliotekami GPL. Sama licencja wyraźnie mówi, że wszystkie pochodne prace bazujące na kodzie GPL muszą same opierać się na GPL. Jednak nie jest jasne, czy plik wykonywalny, który jest dynamicznie linkowany z biblioteką może być uważany za pracę pochodną. Środowisko wolnego/otwartego oprogramowania jest podzielone w tej kwestii, Free Software Foundation zakłada, że tak właśnie jest, inni eksperci nie zgadzają się z tym.

Kompatybilność z innymi licencjami

Większość licencji wolnego oprogramowania , jak na przykład licencja X11 , licencja BSD i LGPL jest kompatybilnych z GPL. Znaczy to, że kod źródłowy oparty na nich może być włączony bez problemu do programu na GPL (całość będzie wtedy objęta GNU GPL). Są jednak licencje open source , które nie są kompatybilne z GPL. Z tego powodu wiele osób odradza używanie takich licencji, ponieważ oparty o nie kod trudno jest ponownie użyć w innych projektach.

Kod na licencji GNU GPL nie może być użyty w programach o innych licencjach.

Krytyka GPL

Ze względu na to, że wszelkie prace bazujące na dziele objętym licencją GPL muszą również być oparte o tę licencję, licencja GPL jest licencją wirusową . Tak więc GPL oddziałuje na każdy program, który korzysta z kodu GPL. Krytyka tego przymusu najczęściej jest kierowana ze strony zwolenników mniej restrykcyjnych licencji, jak na przykład licencja BSD .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "GNU General Public License":

Nowa Anglia ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Związek organiczny ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

1908 ...

Ewolucja ...

Tablica rejestracyjna ...

Aldehyd glicerynowy ...

Hans Eysenck ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "GNU General Public License":

Strona bierna - Present Perfect, Past Perfect - część 3 (plansza 18) ...

Strona bierna, Present Simple, Past Simple - część 1 (plansza 23) ...

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 5) free Licencje standardowe (np. Uznanie Autorstwa) Licencje dodatkowe (np. Tworzenie utworów zależnych, Sampling) GNU (np. GNU General Public License) pozostałe (np. Free Art License, Design Science License) Licencja X10, ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie