Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nathan Knorr

Nathan Knorr

Artykuł z serii
Świadkowie Jehowy
Dzieje
Geneza
Chrześcijaństwo · Restoracjonizm
Historia
Badacze Pisma Świętego
Wierzenia i praktyki
Nauki

Imię Boże · Antytrynitaryzm · Dni ostatnie
· Armagedon · Odstępstwo
Królestwo Boże · Zbawienie · Dusza

Zebrania

Sala Królestwa · Sala Zgromadzeń
Pieśni Królestwa · Modlitwa
Wykład publiczny · Studium Strażnicy
Teokratyczna szkoła służby kaznodziejskiej
Zebranie służby · Zborowe studium Biblii

Szczególne wydarzenia
Kongres · Chrzest
Pamiątka śmierci Jezusa Chrystusa
Organizacja i działalność
Struktura organizacyjna
Ciało Kierownicze · Towarzystwo Strażnica
Starszy zboru · Sługa pomocniczy
Betel · Zbór · Głosiciel · Pionier · Szkoła Gilead
Służba Informacji o Szpitalach
Publikacje
Strażnica · Przebudźcie się!
Nasza Służba Królestwa
Biblia w Przekładzie Nowego Świata
Prezesi Towarzystwa Strażnica
C. T. Russell · J. F. Rutherford
N. H. Knorr · F.W. Franz · M. G. Henschel
D. A. Adams · M. H. Larson

Nathan Homer Knorr (ur. 23 kwietnia 1905 w Bethlehem w stanie Pensylwania , zm. 8 czerwca 1977 w Nowym Jorku ) – trzeci prezes Towarzystwa Strażnica . W latach 1942 - 1977 kierował ogólnoświatową działalnością Świadków Jehowy .

Nathan Knorr

Urodził się 23 kwietnia 1905 roku w Bethlehem w stanie Pensylwania (USA). W wieku 16 lat nawiązał luźny kontakt z Badaczami Pisma Świętego . W roku 1922 był obecny na zgromadzeniu w Cedar Point w stanie Ohio i wtedy postanowił wystąpić z kościoła reformowanego . Dnia 4 lipca 1923 został ochrzczony jako Badacz Pisma Świętego.

W dniu 6 września 1923 roku Nathan Knorr został członkiem rodziny Betel (niepłatnym pracownikiem) w głównej siedzibie Towarzystwa Strażnica w Brooklynie w Nowym Jorku. Początkowo pracował w ekspedycji, gdzie zauważono jego zaangażowanie w pracę i talent organizatorski. Od 23 września 1932 roku kierował drukarnią Towarzystwa Strażnica. Dnia 11 stycznia 1934 roku wybrano go na członka zarządu Nowojorskiego Towarzystwa Strażnica a w następnym roku został jego wiceprezesem. Od 10 czerwca 1940 roku pełnił również funkcję wiceprezesa Pensylwańskiego Towarzystwa Strażnica.

13 stycznia 1942 roku, dwa tygodnie po śmierci Josepha Rutherforda , 36-letniego Nathana Knorra wybrano na prezesa Towarzystwa Strażnica (zarówno korporacji pensylwańskiej, jak i nowojorskiej). W ówczesnej sytuacji oznaczało to kierowanie całą organizacją Świadków Jehowy.

Pomimo trwania II wojny światowej we wrześniu 1942 roku zorganizowano kongres pod hasłem " Nowy Świat ". W kluczowym przemówieniu "Pokój – czy może być trwały?" Nathan Knorr na podstawie proroctwa z Księgi Objawienia 17:8 wyjaśnił, że II wojna światowa nie przeobrazi się w bitwę pod Har-Magedon , ale że się skończy i na jakiś czas zapanuje pokój. Czas ten trzeba będzie wykorzystać na rozwinięcie działalności kaznodziejskiej Świadków Jehowy na całym świecie.

Zgodnie z tym kierunkiem Nathan Knorr położył nacisk na szkolenie głosicieli , zwłaszcza jeśli chodzi o pracę od domu do domu . Od lutego 1942 roku w Betel w Nowym Jorku a od września 1943 roku we wszystkich zborach Świadków Jehowy zaczął funkcjonować Kurs Służby Teokratycznej (obecnie Teokratyczna Szkoła Służby Kaznodziejskiej ), który szkoli mówców wykładów publicznych i głosicieli. Kolejnym krokiem było powołanie funkcjonującej od lutego 1943 Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead w South Lansing, gdzie przez pół roku szkoli się misjonarzy wyjeżdżających na tereny zagraniczne (obecnie Szkoła "Gilead" mieści się w Patterson). Te postanowienia przyczyniły się do wzrostu liczby Świadków Jehowy po II wojnie światowej.

W latach 1945 - 1956 Nathan Knorr odbył szereg podróży dookoła świata, podczas których odwiedzał oddziały krajowe Towarzystwa oraz przyglądał się sytuacji współwyznawców na świecie po zakończeniu wojny. W niektórych dziedzinach dokonano reorganizacji. W roku 1946 zmieniono formułę czasopisma "Pociecha" (dawniej "Złoty Wiek"), które odtąd nosi nazwę " Przebudźcie się! ". 31 stycznia 1953 roku poślubił Audrey (obecnie Audrey Hyde).

Od początku urzędowania Nathan Knorr żywo interesował się drukowaniem i rozpowszechnianiem Biblii . Już w roku 1942 Towarzystwo Strażnica przygotowało wydanie angielskiej Biblii Króla Jakuba z konkordancją . Drukowano też inne przekłady. Jednak w październiku 1946 roku Knorr zaproponował przygotowanie zupełnie nowego tłumaczenia. W latach 1950 - 1960 wydano w kilku częściach Przekład Nowego Świata , który następnie stał się podstawą do tłumaczenia go na inne języki. Do roku 2009 wydrukowano ponad 165 milionów egzemplarzy tego przekładu w 83 językach.

Działalność Knorra wiązała się również z dużymi międzynarodowymi zgromadzeniami Świadków Jehowy . Największe z nich odbyło się w roku 1958 p.h. " Wola Boża na stadionach Yankee i Polo Grounds w Nowym Jorku. Głównego przemówienia wysłuchało wtedy 253 922 osoby.

W latach 1950 - 1976 dokonano zmian organizacyjnych w zborach Świadków Jehowy i w funkcjonowaniu Towarzystwa Strażnica. W ich wyniku działalnością Świadków Jehowy nie kieruje prezes Towarzystwa Strażnica, ale Ciało Kierownicze .

Nathan H. Knorr zmarł 8 czerwca 1977 roku w Nowym Jorku. Kolejnym prezesem Towarzystwa został bliski współpracownik Knorra Frederick W. Franz .

Podróże służbowe (biografia)

Nathan H. Knorr odwiedzał i brał udział w otwarciu Biur Oddziału , a także brał udział w kongresach międzynarodowych . Niektóre relacje z tych podróży opisały publikacje Świadków Jehowy :

Lista zawiera publikacje w języku polskim oraz w języku angielskim (wyd. angielskie: szczególnie Roczniki – "yb" do 1993 r., Strażnica "w" do 1984 r. i Przebudźcie się! "g" do 1984 r.), po symbolu publikacji znajduje się: rok (data) wydania i strona. Oto symbole publikacji i ich pełna nazwa:


Poprzednik
Joseph Franklin Rutherford
Prezes Towarzystwa Strażnica
1942 - 1977
Następca
Frederick William Franz


Inne hasła zawierające informacje o "Nathan Knorr":

Taylor Swift ...

Pionier (Świadkowie Jehowy) ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Świadkowie Jehowy Biblijne i Traktatowe , Sala Królestwa , Sala Zgromadzeń , Pieśni Królestwa , Przekład Nowego Świata , Kongres , Radio WBBR ,Ważne osoby: Charles Taze Russell , Joseph Rutherford , Nathan Knorr , Raymond Franz ;Czasopisma: Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy , Przebudźcie się! , Nasza Służba Królestwa ;Inne wspólnoty: Badacze Pisma Świętego , Świecki ...

Toronto ...

1992 ...

1905 ...

Kadima ...

Singapur ...

1956 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nathan Knorr":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 5) ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie