Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zaparcie

Zaparcie

Zaparcie (potocznie: zatwardzenie, obstrukcja) – utrudniona lub nieczęsta defekacja .

Spis treści

Przyczyny

Osoby zdrowe oddają zazwyczaj 1-2 dobrze uformowane stolce dziennie, czasem stolec co drugi dzień. Zaparcie jest jedną z najczęstszych dolegliwości. Występuje czasem u osób zdrowych spożywających pokarmy z małą zawartością płynów i błonnika , prowadzących siedzący tryb życia, u osób w podeszłym wieku i noworodków oraz u kobiet w zaawansowanej ciąży .

Często towarzyszy zaburzeniom czynnościowym jelita grubego , zwłaszcza u kobiet, jako tzw. zaparcie nawykowe. W zaparciach kał jest zazwyczaj twardy i suchy, oddawany z wysiłkiem. Zaparcie może być również wywołane przyczynami:

Jedną z częstszych przyczyn zaparcia jest lekceważenie uczucia parcia na stolec, co prowadzi do zaburzenia odruchu defekacyjnego. Leczenie zależy od przyczyny wywołującej. W leczeniu objawowym stosuje się środki przeczyszczające. W zapobieganiu zaleca się picie większej ilości płynów, podejmowanie aktywności fizycznych oraz spożywanie w pokarmach większej ilości błonnika.

Epidemiologia

W oparciu o określoną definicję, zaparcia występują u 2% populacji, częściej u kobiet, dzieci i osób starszych[1].

Leczenie

Profilaktycznie należy z diety wyłączyć pokarmy ciężkostrawne, tłuszcze zwierzęce oraz węglowodany, które zawiera biała mąka, ponieważ te pokarmy długo zalegają w jelitach i żołądku. Ponadto należy spożywać odpowiednie ilości błonnika intensyfikującego pracę jelit.

Zaparcia nawykowe

Wstrzymywanie oddawanie stolca po pewnym czasie rozregulowuje rytm pracy jelit powodując ich rozleniwienie. Doprowadza to do zaparć określanych jako nawykowe. Dolegliwości tej sprzyja stres, stany nerwowe, brak ruchu oraz siedzący tryb pracy i życia. W tym przypadku środki przeczyszczające nie są wskazane. Sprawą zasadniczą jest zmiana trybu życia oraz właściwa dieta.

Kurczowe zaparcia

Gdy jelito zaciska się dookoła stwardniałych mas kałowych uniemożliwiając tym samy prawidłowe wypróżnienie, mamy do czynienia z zaparciem kurczowym. Co gorsza, w niektórych przypadkach, zaparcia naprzemiennie mogą występować z biegunkami. Zalecana jest przede wszystkim właściwa dieta (bez przesady z ilością spożywanego błonnika) czyli delikatne mięsa, twarożki, masło, miód, oliwa, gotowane i przecierane jarzyny oraz duża ilość płynów. Należy unikać potraw smażonych czy fermentujących, ostrych przypraw, pieczywa razowego oraz takich produktów jak groch czy fasola.

Zobacz też

Przypisy

  1. Sonnenberg A, Koch TR. Epidemiology of constipation in the United States. „Dis. Colon Rectum”, ss. 1–8 (1989). PMID 2910654 . 

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Zaparcie":

Guzki krwawnicze ...

Wschodnia Jerozolima Piotra in Galicantu – wybudowany w 1931 na wzgórzu Syjon. Upamiętnia trzykrotne Zaparcie się Apostoła Piotra .Kościół Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny – malowniczy kościół wzniesiony ...

Zeloci stał Ezechiasz i jego synowie. Byli zdania, że poddanie się niewoli oznacza Zaparcie się Boga - jedynego Pana. Wierzyli również, że przez walkę przyspieszą ...

Niedoczynność tarczycy ...

Guz chromochłonny ...

Ewangelia Łukasza na krzyż, tj. spisek uczonych w piśmie, zdrada Judasza, Ostatnia Wieczerza,proces Jezusa, Zaparcie się św. Piotra Zmartwychwstanie 24,1-53 Szczególne akcentyW Ewangelii Łukasza wiele miejsca poświęca ...

Tasiemczyca ...

Szałwia lekarska ...

Nabumeton ...

Piroksykam ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zaparcie":

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 4) ...

110. Rola diety w życiu człowieka (plansza 13) ...

121. Rozwój dziecka w łonie matki i po urodzeniu. Antykoncepcja (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie