Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Niemiecka Partia Ludowa

Niemiecka Partia Ludowa

Niemiecka Partia Ludowa (Deutsche Volkspartei) była to niemiecka partia polityczna o charakterze liberalno - narodowym .

W gruncie rzeczy stanowiła ona prawicowy odłam starej Partii Narodowo-Liberalnej. Została utworzona przez Gustava Stresemanna na początku istnienia Republiki Weimarskiej . Zamierzeniem partii było reprezentowanie interesów niemieckich przemysłowców. Program partii kładł nacisk na tradycyjne wartości chrześcijańskie i rodzinne, edukację świecką, obniżenie ceł, ograniczenie zapomóg oraz dopłat rolniczych. Partia deklarowała wrogość wobec marksizmu (ściśle mówiąc: wobec komunistów oraz socjaldemokratów ). Ze względu na obojętność wobec demokracji, ugrupowanie to początkowo znajdowało się w opozycji do koalicji weimarskiej. Jednak, Stresemann stopniowo wiódł swoją partię w stronę współpracy z frakcjami lewicowymi i centrowymi. DVP miała ogromny wpływ na niemiecką politykę. Stresemann był jedynym urzędnikiem Republiki Weimarskiej, cieszącym się międzynarodowym uznaniem i autorytetem. Pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych nieprzerwanie od roku 1923 aż do swojej śmierci w roku 1929. Kontrolę nad ministerstwem dzierżył przez kadencje dziewięciu różnych rządów (jednemu z nich przewodniczył osobiście w roku 1923). Politycznie balansował pomiędzy centroprawicą a centrolewicą. Po śmierci Stresemanna DVP zmieniła kurs na prawą stronę sceny politycznej. Spór DVP z socjaldemokratami w roku 1930 w kwestii bezrobocia doprowadził do upadku rządu Wielkiej Koalicji Hermanna Müllera . Podczas wyborów parlamentarnych we wrześniu 1930 roku DVP znalazła się pośród głównych przegranych. Porażka wyborcza kosztowała partię utratę 15 spośród 45 mandatów w Reichstagu . Działalność DVP została ostatecznie zakazana po przejęciu władzy przez NSDAP w roku 1933 .

Byli działacze DVP współtworzyli po II wojnie światowej Wolną Partię Demokratyczną . Niemniej jednak, program polityczny FDP plasuje ją bardziej w centrum areny politycznej niż miało to miejsce w przypadku DVP. Chociaż w okresie Republiki Weimarskiej DVP uznawano za partię liberalną, to według dzisiejszych standardów europejskich mieściłaby się ona w gronie ugrupowań konserwatywnych .


Inne hasła zawierające informacje o "Niemiecka Partia Ludowa":

Pęcice ...

Dzień Zmarłych ...

Brescia ...

Tiumeń ...

Linz ...

Koszykówka ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Szlezwik ...

Mer (urzędnik) ...

Zugspitze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Niemiecka Partia Ludowa":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

209a Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie