Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Strona domowa instytucji
Data powstania08 Marca 2008
AutorNarodowe Archiwum Cyfrowe
www.nac.gov.pl

Narodowe Archiwum Cyfrowe – centralne archiwum państwowe powstałe 8 marca 2008 wskutek przekształcenia istniejącego od 1955 Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (ADM). Jest odpowiedzią na postęp, który dokonał się w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych.

Narodowe Archiwum Cyfrowe pełni funkcję Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji .

Spis treści

Zadania

Podstawowe zadania NAC to archiwizacja materiałów cyfrowych, w tym dokumentu elektronicznego, archiwizacja zdjęć, nagrań dźwiękowych i filmów, digitalizacja tradycyjnych materiałów archiwalnych, udostępnianie cyfrowych informacji i materiałów archiwalnych, także on-line. NAC realizuje również wszystkie dotychczasowe zadania ADM.

Struktura

NAC należy do sieci archiwów w Polsce, które tworzą ponadto:

Kierownictwo

Pierwszym dyrektorem NAC jest twórca tej instytucji, dr Nikodem Bończa-Tomaszewski .

Narzędzia informatyczne

ImagiNAC – program do skanowania i obróbki grafiki, stworzony przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i udostępniany na licencji GNU General Public License [1]. Program, oparty na idei wolnego oprogramowania ( open source ) i zgodny ze standardami EAD , jest odpowiedzią na potrzeby instytucji masowo digitalizujących swoje zbiory.

ZoSIA - Zintegrowany System Informacji Archiwalnej – narzędzie, które pozwala na usprawnienie działalności wszystkich archiwów państwowych. System informacji archiwalnej, który dzięki powszechnie dostępnej wyszukiwarce, będzie udostępniał dane on-line.

SeDAn - System Digitalizacji Archiwalnej - system, który zarządza procesem digitalizacji archiwaliów, od momentu skanowania aż do udostępnienia materiałów w Internecie.

ADE - Archiwum Dokumentów Elektronicznych - dokumenty elektroniczne (zastępujące tradycyjne, "papierowe" dokumenty), także podlegają ustawowemu obowiązkowi archiwizacji: muszą zostać, w uporządkowanej formie, przekazane archiwom państwowym, które będą je przechowywać i udostępniać obywatelom. Archiwum Dokumentów Elektronicznych można testować [2]. Po zakończeniu etapu testów, prototyp systemu zostanie udostępniony na stronie NAC.

Open Source w NAC

Stosowanie rozwiązań open source i otwartych standardów przez administrację publiczną jest już normą w krajach Unii Europejskiej . W Polsce NAC, jako pierwsza instytucja administracji państwowej , stworzyła i udostępniła program bazujący na idei wolnego i otwartego oprogramowania. Zbudowany w ramach prac projektowych nad Systemem Digitalizacji Archiwalnej (SeDAn), program ImagiNAC został skonstruowany, w oparciu o komponenty dostępne zgodnie z licencjami open source. W związku z tym, Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępnia ImagiNAC w wersji beta (1.01), na zasadzie licencji GNU GPLv3, co oznacza m.in. że programu można używać całkowicie bezpłatnie.

Zbiory NAC

Narodowego Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego. W zbiorach NAC znajduje się:

  • 14 milionów zdjęć
  • 30 tysięcy nagrań dźwiękowych
  • 2 tysiące filmów

Przypisy

  1. ImagiNAC - założenia . [dostęp 28.01.2010].
  2. http://ade.ap.gov.pl/ Archiwum Dokumentów Elektronicznych


Inne hasła zawierające informacje o "Narodowe Archiwum Cyfrowe":

Xiamen ...

Odense ...

Autorytet ...

Ratusz w Kownie ...

Astrolabium ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

Teatr Nasz ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Ajschylos ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Narodowe Archiwum Cyfrowe":

210 Przewrót majowy i sanacja (plansza 9) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie