Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Warroza

Warroza

Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocz Varroa destructor rozwijające się na czerwiu i dorosłych osobnikach pszczół miodnych .

Samice roztoczy żywią się hemolimfą zaatakowanych owadów. Cykl rozwojowy to 9-10 dni. W tym czasie samica roztocza składa w zasklepionych komórkach z czerwiem od 3 do 6 jaj, z których rodzi się około 2/3 samic i 1/3 samców.

Samice osiągają wielkość 1,6 mm szerokości i 1 mm długości.

Zaatakowane rodziny pszczele bez pomocy człowieka giną po około 2-3 latach.

Spis treści

Rozprzestrzenienie warrozy

Po przewleczeniu roztocza Varroa destructor z Azji od pszczoły Apis cerana warroza rozprzestrzenia się w rodzinach pszczół należących do gatunku pszczoły miodnej (Apis mellifica):

Sposoby zapobiegania i leczenia warrozy

Od lat osiemdziesiątych XX wieku do chwili obecnej ( 2006 ) walka pszczelarzy i naukowców z warrozą nie dała spodziewanych rezultatów.

Obok naturalnych metod zapobiegania warrozie (np. próby wyhodowania pszczoły miodnej dysponującej mechanizmami obronnymi przeciw pasożytowi Varroa destructor, dyskusyjna metoda wycinania czerwiu trutowego itd.) w leczeniu warrozy stosuje się preparaty chemiczne. Są one podawane w postaci pasków wieszanych w ulach , w postaci dymu ze spalania lub odparowywania środków przeciw roztoczom (środków warroabójczych) lub w postaci oprysków roztworami zawierającymi substancje czynne . Roztocz potrafi jednak w ciągu kilku lat uodpornić się na te akarycydy . Stosowanie kwasów organicznych , takich jak kwas mrówkowy , kwas mlekowy i kwas szczawiowy nie prowadzi do nabrania oporności na te kwasy przez pasożyta, jest jednak pracochłonne i zależne od warunków atmosferycznych oraz od stadium rozwoju rodziny pszczelej. Stosowanie preparatów chemicznych w zależności od ich składu wpływa na zanieczyszczenie miodu lub wosku. Nie wolno stosować preparatów warroabójczych w okresie produkcji miodu towarowego. Bezwzględnie należy przestrzegać okresów karencji wymaganych dla poszczególnych preparatów.

Przegląd leków stosowanych w Polsce i na świecie przeciw warrozie

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Warroza":

Pszczoła miodna ...

Kwas mlekowy ...

Warroza Zdjęcie roztocza Varroa destructor na pszczole miodnej , zrobione elektronowym mikroskopem skaningowym .Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocz Varroa destructor rozwijające się na czerwiu ...

Kwas mrówkowy ...

Kategoria:Pszczelarstwo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Warroza":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie