Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Napoleon Orda

Napoleon Orda

Napoleon Orda
Imiona i nazwisko
Data i miejsce urodzenia 11 lutego 1807
Worocewicze
Data i miejsce śmierci 26 kwietnia 1883
Warszawa
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
rysunek
Ważne dzieła Album widoków historycznych Polski
Napoleon Orda
Orda

Orda
Rodzina Orda
RodziceMichał Orda
Józefa Butrymowicz
MałżeństwoIrena Bouglé
DzieciWitold Orda
Zamek w Podhorcach
Rozwaliny zamku w Kazimierzu , ok. 1870, akwarela
Troki nad jeziorem Trockiem, ruiny zamku Kiejstuta ok. 1877, ołówek podmalowany akwarelą

Napoleon Mateusz Tadeusz Orda herbu Orda (ur. 11 lutego 1807 w Worocewiczach , zm. 26 kwietnia 1883 w Warszawie ) – polsko - litewski rysownik , malarz , pianista i kompozytor .

Napoleon Orda jest autorem ponad tysiąca akwarel i rysunków przedstawiających zabytkowe miejsca na ziemiach polskich, stworzonych w latach 18721880 , które są często jedynym źródłem dokumentującym wygląd setek rezydencji i innych budowli.

Spis treści

Biografia

Pochodził ze średniozamożnej rodziny szlacheckiej, syn Michała i Józefy z Butrymowiczów, ojciec był marszałkiem powiatu kobryńskiego . Ochrzczony został 24 lutego w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w pobliskim Janowie . Imię Napoleon otrzymał na cześć Napoleona Bonaparte .

Szkołę ukończył w Świsłoczy . Od 1823 roku studiował matematykę na Uniwersytecie Wileńskim . Studiów nie ukończył z powodu aresztowania za działalność w nielegalnej organizacji studenckiej. Przez ponad rok był więziony. Za udział w powstaniu listopadowym został odznaczony Złotem Krzyżem Virtuti Militari za bitwę pod Kockiem i awansowany do stopnia kapitana.

W 1833 roku zmuszony do emigracji zamieszkał w Paryżu , gdzie dotarł pieszo po upadku powstania. Na emigracji zaprzyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem . U niego oraz u Franciszka Liszta pobierał nauki gry na fortepianie i kompozycji. Komponował później, pozostając pod wyraźnym wpływem mistrza, dość konwencjonalne polonezy , mazurki , walce i nokturny . W 1833 roku rozpoczął również naukę rysunku u pejzażysty Pierre’a Girarda. Odbywał liczne podróże, podczas których malował i rysował weduty (pejzaże architektoniczne) miast i innych obiektów architektonicznych Francji , Anglii , Szkocji , Belgii , Holandii , Nadrenii , Hiszpanii , Portugalii i północnej Afryki .

Ożenił się z Francuzką Ireną Bougle. W Paryżu prowadził Dom Komisowy (Maison de Commission). Od 1847 roku był dyrektorem paryskiej Opery Włoskiej do czasu jej zamknięcia w okresie rewolucji lutowej ( 1848 ). Brał aktywny udział w życiu Wielkiej Emigracji . Od 1839 roku był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego, a od 1848 roku również Komitetu Emigracji Polskiej .

Gdy w 1856 roku car Aleksander II ogłosił amnestię dla powstańców, Orda wrócił do rodzinnych Worocewicz. W 1862 roku zamieszkał w Wierzchowni na Ukrainie jako guwerner w domu generała Adama Rzewuskiego . W 1860 utrwalił na papierze rodzinne Worocewicze i od tej pory jego pasją stało się rysowanie polskich Kresów .

Twórczość

W 1872 roku zaczął realizować dzieło swego życia. Podczas corocznych, odbywanych w lecie podróży, systematycznie utrwalał zabytkowe miejsca. W latach 1872– 1874 Wołynia , Podola i Ukrainy . W latach 18751877 Litwy , Żmudzi , Inflant i Białorusi . W latach 18781879 rysował zabytki Galicji , Poznańskiego , Prus Królewskich . W 1880 roku sportretował tereny Królestwa Polskiego . Orda sygnował i opisywał swoje prace na rysunkach.

Siedemdziesięcioletni artysta, ogarnięty pasją stworzenia wizualnej dokumentacji polskich zabytków architektonicznych, przemierzał kraj rzemiennym dyszlem, bryczką, wozem, a często na własnych nogach, aby uchronić dla potomnych przed niszczycielskim działaniem czasu świat stanowiący ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków. Twórczość jego nie jest pozbawiona pewnych niedostatków warsztatowych, szczególnie dotyczących perspektywy wykreślnej, co w przypadku malowania architektury jest nieraz zauważalne. Wykształcił jednak swój rozpoznawalny styl, oddający charakter polskich krajobrazów . Nie pozostał po nim żaden diariusz podróży, wiadomo jedynie że przemierzał w latach 1860-1877 gubernię grodzieńską , 1862-1876 wołyńską , 1864-1876 mińską , 1870-1874 kijowską , 1871-1873 podolską , 1875-1876 kowieńską i witebską , 1875-1877 wileńską , 1877 mohylewską i w latach 1878-1880 przebywał w Wielkopolsce , Galicji i Królestwie Polskim.

Za jego życia ukazało się osiem serii rysunków i akwarel w ramach albumu zatytułowanego Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom. Zawierały one 260 litografowanych rysunków i akwarel spośród ponad tysiąca wykonanych przez autora. Rysunki na kamień litograficzny przeniósł Alojzy Misierowicz (Misyrowicz) zaś odbitki wykonane zostały w pracowni litograficznej Maksymiliana Fajansa .

Ciężko chory zmarł 26 kwietnia 1883 roku w Warszawie. Napoleon Orda został pochowany w Janowie koło Kobrynia . W tamtejszym kościele znajduje się krzyż wykonany własnoręcznie przez Ordę, odnaleziony w 1995 w podziemiach katedry pińskiej. Cmentarz w Janowie został doszczętnie zniszczony po 1980 roku przy budowie szkoły. Miejsce pochówku upamiętnia jedynie stara morwa , górna połowa płyty nagrobnej znajduje się w Muzeum Polesia w Pińsku . W 1997 na rynku w Janowie został odsłonięty pomnik Ordy autorstwa Igora Gołubiewa przedstawiający artystę na pniu drzewa ze szkicownikiem, na rozstaju dróg do Worocewicz stanął zaś kamień z płaskorzeźbioną lirą i paletą.

Duża część jego prac przechowywana jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie.

Bibliografia

  • Jarosław Komorowski, Napoleon Orda : pielgrzym polski, " Spotkania z zabytkami ", Nr 9 (247), wrzesień 2007


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Napoleon Orda":

Brno ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Bereza (Białoruś) w tym 1386 kobiet (W liczbie ogólnej 1113 Żydów)przed 1939 – 3986 osób. Napoleon Orda , Klasztor obronny KartuzówRuiny klasztoruRatusz miejski Zobacz też Miejsce Odosobnienia w Berezie ...

Napoleon ...

1986 ...

Ludwik XVIII ...

1852 ...

1806 ...

1863 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Napoleon Orda":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

143a Życie codzienne między XIX a początkiem XX wieku (plansza 3) ...

128. Czasy Napoleona (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie