Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Napój alkoholowy

Napój alkoholowy

Czerwone wino

Napój alkoholowy - wedle definicji ustawowej każdy produkt przeznaczony do spożycia zawierający więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego. Napoje alkoholowe można podzielić ze względu na zawartość procentową alkoholu (niskoprocentowe lub wysokoprocentowe) oraz ze względu na ich skład (alkohole lub koktajle).

Spis treści

Podział napojów alkoholowych

Alkohole wysokoprocentowe

Przykłady alkoholi wysokoprocentowych. Od lewej: Tequila , Wódka , Rum , Cachaça , Gin .

Alkohole wysokoprocentowe to spirytus , wódki, nalewki, likiery i inne trunki zawierający destylowany alkohol. Mogą zawierać dodatki takie jak cukier , owoce , zioła, przyprawy a nawet kwiatostany. Klasyfikacja jest trudna, ponieważ czasami pod jedną nazwą może kryć się alkohol sporządzony w zależności od receptury np. jako nalewka lub likier, lub też do produkcji danego trunku mogły być użyte np. koniak lub czysta wódka:


Alkohole średnio i niskoprocentowe

Polskie (i nie tylko) piwa

Alkohole średnio i niskoprocentowe to wina, miody pitne i piwa. Wina można podzielić ze względu na kolor, z uwagi na to, z czego są przyrządzane, lub ze względu na zawartość cukru (wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie). Znawcy twierdzą, że na miano prawdziwego wina zasługują tylko wina gronowe.

Piwa też mogą być silniejsze słabsze lub bezalkoholowe jednakże zasadniczą różnicę między różnymi gatunkami piw stanowi ich proces produkcji. Poza tym wyróżnić można piwa jasne i ciemne.

Koktajle

Do napojów alkoholowych zalicza się również aperitify i koktajle , czyli napoje uzyskiwane po połączeniu różnych rodzajów alkoholi i soków, z dodatkiem specyficznych przypraw i substancji barwnikowych.

Alkohol w Polsce

W ciągu ostatnich 10 lat spożycie alkoholu wysokoprocentowego zwiększyło się o 40%, natomiast piwa o 10%[]. Średnie spożycie to ponad 10 litrów spirytusu rocznie na mieszkańca Polski[]. W Polsce mieszka 700-800 tysięcy alkoholików (ok. 2% polskiego społeczeństwa)[]. Spożywanie napojów alkoholowych na ulicach, w parkach i na placach (jeżeli inne miejsca nie są ustalone uchwałą Rady Gminy) jest w Polsce wykroczeniem .

Alchemia alkoholowych

Do napojów alkoholowych znanych najdłużej należy miód pitny (otrzymywany przez sfermentowanie roztworu miodu w wodzie ). Robienie miodu pitnego było rytualnym aktem większości antycznych kultur i niektórzy archeolodzy twierdzą, że nabycie umiejętności produkcji alkoholu zapoczątkowało proces przeistoczenia się ludzkości z "dzikiej" w cywilizowaną. Destylacja wina do produkcji wysokoprocentowych napojów alkoholowych została odkryta przez arabskiego alchemika Gebera , a jego metody zostały zaadaptowane przez Europejczyków . Uważano, że alkohol posiada właściwości magiczne i lecznicze, a proces jego destylacji był licencjonowany przez rządy w większości krajów. W Indiach napoje alkoholowe uważa się za święte i poświęcone są one bogu Warunie . Tradycja serwowania aromatyzowanych wódek (likierów) dla gości po spożytym obiedzie uważana jest tam za gwarancję zdrowia i bezpieczeństwa. Chińczycy twierdzą, że zatrucie alkoholowe u ludzi spowodowane jest nieumiejętnością kooperacji z bardzo mocnymi duchowymi siłami zawartymi w napojach alkoholowych[1].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Napój alkoholowy":

Termometr ...

Alkohole sp3.W języku potocznym przez "alkohol" rozumie się zazwyczaj alkohol etylowy (etanol) lub Napój alkoholowy .Najprostsze i najczęściej spotykane w życiu codziennym alkohole, to zawierające jedną ...

Oskoła ...

Przemysł owocowo-warzywny ...

Shrek 2 ...

Absynt Zobacz też7 Przypisy Etymologia nazwy Polskie słowo absynt pochodzi od francuskiego absinthe oznaczającego Napój alkoholowy lub roślinę – piołun Artemisia absinthium i Artemisia pontica. Absinthe ...

Mezoameryka ...

Święto ...

Polska Klasyfikacja Działalności ...

Kawiarnia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Napój alkoholowy":

Zaokrąglanie liczb (plansza 7) ...

Napoje (plansza 16) and almost tasteless alcoholic drink. Wódka to mocny, bezbarwny i praktycznie bezsmakowy Napój alkoholowy. Vodka was first made in Russia and Poland. Pierwsze wódki były ...

Zaokrąglanie liczb (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie