Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zbiór pierwszej kategorii

Zbiór pierwszej kategorii

W topologii zbiór nazywamy zbiorem pierwszej kategorii jeżeli można go przedstawić w postaci przeliczalnej sumy zbiorów nigdziegęstych .

Bardziej formalnie, niech (X,τ) będzie przestrzenią topologiczną . Powiemy że zbiór A\subseteq X jest pierwszej kategorii Baire'a w X (lub I kategorii) jeśli można go przedstawić jako sumę A=\bigcup\limits_{n=1}^\infty A_n, gdzie każdy ze zbiorów An jest nigdziegęsty w X (tzn {\rm int}\big({\rm cl}(A_n)\big)=\emptyset). Rodzinę wszystkich zbiorów pierwszej kategorii w X będziemy oznaczać przez {\mathcal K}(X) (albo po prostu przez {\mathcal K} jeśli jest jasne o jakiej przestrzeni topologicznej mówimy).

Zbiory które nie są pierwszej kategorii nazywane są zbiorami drugiej kategorii Baire'a (lub II kategorii).

Spis treści

Własności

  • Zbiory pierwszej kategorii w przestrzeni X tworzą σ-ideał podzbiorów X. Każdy zbiór z {\mathcal K}(X) jest zawarty w pewnym zbiorze typu Fσ który też jest pierwszej kategorii.
  • Otwarte niepuste podzbiory przestrzeni zupełnej nie są pierwszej kategorii w tej przestrzeni.
  • Doskonałe przestrzenie polskie wyglądają tak samo jeśli patrzymy na ich podzbiory borelowskie i zbiory pierwszej kategorii: jeśli X,Y są doskonałymi przestrzeniami polskimi to istnieje izomorfizm borelowski \varphi:X\longrightarrow Y który zachowuje zbiory pierwszej kategorii (tzn A\in {\mathcal K}(X) wtedy i tylko wtedy gdy \varphi(A)\in {\mathcal K}(Y)).
  • Każda rodzina rozłącznych borelowskich podzbiorów prostej rzeczywistej {\mathbb R} które nie są pierwszej kategorii jest co najwyżej przeliczalna.

Przykłady i zastosowanie

K jest zbiorem pierwszej kategorii, a
L jest zbiorem miary zero Lebesgue'a .
Aby podać przykład takich zbiorów K,L ustalmy numerację \langle q_n:n=1,2,3,\ldots\rangle zbioru liczb wymiernych. (Przypomnijmy, że zbiór liczb wymiernych jest przeliczalny .) Dla liczb naturalnych n,m niech I^n_m będzie odcinkiem otwartym o środku w qn i długości 2 − (n + m). Wówczas zbiór L=\bigcap\limits_{m=1}^\infty\bigcup\limits_{n=1}^\infty I^n_m jest miary zero, ale jego dopełnienie K={\mathbb R}\setminus L jest pierwszej kategorii.
  • Inny przykład rozkładu jak powyżej jest dany przez liczby Liouville'a : zbiór liczb Liouville'a jest miary zero na prostej, a jego dopełnienie jest zbiorem pierwszej kategorii.
  • Polski matematyk Stefan Banach przedstawił w 1931 następujące spektakularne zastosowanie zbiorów pierwszej kategorii. Niech {\mathcal C}([0,1]) będzie przestrzenią wszystkich funkcji ciągłych z odcinka [0,1] w zbiór liczb rzeczywistych {\mathbb R}. Wyposażmy {\mathcal C}([0,1]) w topologię zbieżności jednostajnej zadanej przez metrykę
d(f,g)=\sup\{|f(x)-g(x)|:x\in [0,1]\}.
Wówczas {\mathcal C}([0,1]) jest przestrzenią polską. Rozważmy zbiór
NR=\big \{f\in {\mathcal C}([0,1]): f nie ma pochodnej w żadnym punkcie odcinka [0,1]\ \big\}.
Banach udowodnił, że zbiór {\mathcal C}([0,1])\setminus NR jest pierwszej kategorii w {\mathcal C}([0,1]), czyli że z topologicznego punktu widzenia prawie każda funkcja ciągła nie jest różniczkowalna w żadnym punkcie.

Gra Banacha-Mazura

Ze zbiorami pierwszej kategorii związana jest (najprawdopodobniej) pierwsza z pozycyjnych gier nieskończonych rozważanych w matematyce. Gra ta była opisana przez polskiego matematyka Stanisława Mazura w Problemie 43 w Księdze Szkockiej . Odpowiedź na pytanie Mazura była dana przez Stefana Banacha w 1935 .

Niech Z będzie dowolnym podzbiorem \mathbb R. Rozważmy następującą grę dwóch graczy, oznaczanych przez A i B. Gracze wykonuja nieskończenie wiele posunięć ponumerowanych liczbami naturalnymi n=1,2,3,\ldots. Zaczynają w ten sposób, że Gracz A wybiera niepusty przedział otwarty I1 a Gracz B odpowiada przez wskazanie niepustego otwartego przedziału I_2\subseteq I_1. Kiedy gracze dochodzą do ntego kroku w grze, to mają oni skontruowany zstępujący ciąg niepustych przedziałów otwartych I_1\supseteq I_2\supseteq \ldots I_{2n-2}\supseteq I_{2n-1}. Na ntym etapie gry najpierw Gracz A wybiera niepusty przedział otwarty I_{2n}\subseteq I_{2n-1}, a potem Gracz B wskazuje niepusty otwarty przedział I_{2n+1}\subseteq I_{2n}.

Kiedy gracze wykonają już wszystkie posunięcia (jest ich nieskończenie wiele!), to decydujemy że Gracz B wygrał partię \langle I_n:n=1,2,3,4,\ldots\rangle wtedy i tylko wtedy gdy \bigcap\limits_{n=1}^\infty I_n\subseteq Z.

Okazuje się, że Gracz B ma strategię zwycięską w tej grze wtedy i tylko wtedy gdy zbiór {\mathbb R}\setminus Z jest pierwszej kategorii.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zbiór pierwszej kategorii":

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Wiktor Sukiennicki ...

Koszykówka ...

1499 ...

1972 ...

Sortowanie ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zbiór pierwszej kategorii":

Potęgi (plansza 6) ...

Zbiory liczbowe (plansza 14) ...

23 Pierwsza pomoc (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie