Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nacjonalizacja przemysłu

Nacjonalizacja przemysłu

Nacjonalizacja przemysłu - jest to proces mający na celu upaństwowienie ( nacjonalizację ) sektora przemysłowego na obszarze danego państwa , poprzez przejęcie majątków i zasobów naturalnych w postaci ziemi i surowców mineralnych oraz kapitału budynków i maszyn przez państwo. Nacjonalizacja przemysłu wiązała się z wprowadzaniem bądź odradzaniem się na danym terenie reżimu o podstawie socjalistycznej (np. komunizm ), który to reżim zakładał uwspólnotowienie własności nie tylko rolnej czy przemysłowej ale również innych dziedzin ( kultura , nauka itd.).

Główne cechy przemysłu znacjonalizowanego:

  • pełna kontrola państwa nad sektorem gospodarki
  • kierowanie poziomem i kierunkiem transakcji na rynku
  • ustalanie cen i wartości marginalnych (podatki, opłaty dodatkowe, subsydia )
  • kontrola wejścia i wyjścia
  • mechanizm rynkowy nie występuje lub jest bardzo ograniczony
  • większość lub całość własności kapitału firm sfery przemysłowej jest w posiadaniu państwa
  • państwo decyduje o wielkości podaży
  • występuje wzmożona kontrola importu i eksportu towarów
  • przemysł jednostkowy (prywatny) nie występuje lub jest bardzo ograniczony

Nacjonalizacja przemysłu prowadzi do destabilizacji równowagi na rynku i w czasach przewagi kapitalizmu do nierówności i dysproporcji wobec państw o gospodarce wolnorynkowej .

Nacjonalizacja w Polsce

W Polsce nacjonalizacja przemysłu miała największy wyraz podczas reform i zmian wprowadzanych wraz ze stabilizacją władz komunistycznych po II wojnie światowej . W Polsce o nacjonalizacji mówiła ustawa z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej [1], a zmienił ją dekret Rady Ministrów z mocą ustawy z dnia 20 grudnia 1946 r. o zmianie ustawy o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej [2].

Na mocy uchwały Rady Ministrów [3], spod ustawy wyłączono przedsiębiorstwo komunikacyjne stanowiące własność "Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich".

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej ( Dz. U. z 1946 r. Nr 3, poz. 17 )
  2. Dekret z dnia 20 grudnia 1946 r. o zmianie ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej. ( Dz. U. z 1946 r. Nr 72, poz. 1394 )
  3. Uchwała Rady Ministrów z dnia 27 marca 1947 r. w sprawie wyłączenia przedsiębiorstwa stanowiącego własność "Międzynarodowego Towarzystwa Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich" spod działania art. 3 ust. 1 (mówiącego o nacjonalizacji przedsiębiorstwa za odszkodowaniem) ustawy o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej. ( M.P. z 1947 r. Nr 55, poz. 399 )


Inne hasła zawierające informacje o "Nacjonalizacja przemysłu":

Sztuka ...

Wittenberga ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Akcja (prawo) ...

Przemysł chemiczny ...

Kowary ...

Armia Czerwona ...

1863 ...

Adolf Hitler ...

Tranzystor ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nacjonalizacja przemysłu":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 10) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie