Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska

Gatunek leczniczy

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L. ) - gatunek wiecznie zielonego krzewu z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Występuje w stanie dzikim w Europie , w rejonie Morza Śródziemnego . W Ameryce Północnej uprawiana i dziczejąca. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, nadaje się jednak do uprawy w ogródku.

Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego salvus oznaczajacego zdrowie.

Charakterystyka

W czasie kwitnienia
Kwiaty szałwii
S. officinalis cv. Argenteovariegata jest uprawiana również jako roślina ozdobna
Pokrój
Bylina lub półkrzew , osiąga wysokość 50-70 cm. Ma skłonność do pokładania się.
Łodyga  
Wzniesiona, czterokanciasta lub okrągława, drewniejąca od dołu. Cała roślina lekko owłosiona.
Liście
Zielono-srebrne, miękkie w dotyku, długoogonkowe, podłużnie owalne lub lancetowate, ułożone naprzeciwlegle . Brzegiem lekko karbowane, a z wierzchu pomarszczone.
Kwiaty
Dwuwargowe, barwy fioletowoniebieskiej, zebrane po 4-8 w szczytowe nibyokółki. Kwitną od maja do czerwca .
Biotop
Rośnie na słonecznych zboczach i skałach, na glebach bogatych w wapń i w miarę wilgotnych.

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza :
    • Historia : Znana już w starożytności jako roślina lecznicza , a także magiczna . Grecy i Rzymianie stosowali ją jako lekarstwo na ukąszenia węża , problemy ze wzrokiem , utratę pamięci . W średniowieczu stosowano ją jako lek na przeziębienia , gorączkę , padaczkę , choroby wątroby i zaparcia . Uważano ją również za afrodyzjak . Arabscy uczeni twierdzili, iż spożywanie szałwii przedłuża życie. W starożytnym Rzymie zbiorom szałwii jako rośliny magicznej towarzyszyły określone zwyczaje.
    • Surowiec zielarski  : Liście (Folium Salviae) szałwii zawierają od 2,5 do 3% olejku lotnego , który zawiera m.in. tujon , cyneol , kamforę i pinen . Ponadto szałwia zawiera garbniki , flawonoidy , kwasy organiczne , gorycze, duże ilości witaminy B1 (ok. 850 mg%), witaminy PP oraz karoteny ( witaminy A ) i duże ilości witaminy C .
    • Działanie : Poprawia pracę układu trawiennego , obniża poziom cukru we krwi , a napary z szałwii łagodzą zapalenia gardła i skóry . Ponadto działa kojąco na depresję , zmęczenie , wyczerpania. Napar z szałwii stosuje się przy nadmiernym poceniu nocnym, zwłaszcza u gruźlików i neurotyków. Dzięki bakteriobójczym właściwościom stosuje się szałwię także zewnętrznie do płukania jamy ustnej, gardła , przy ropnym zapaleniu dziąseł, pleśniawce i przy anginie . Napar szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowate nóg a także jako dolewkę do kąpieli w chorobach reumatycznych, wysypkach i innych schorzeniach skórnych. Herbatka z liści łagodzi przeciwdziała biegunce, służy też do irygacji pochwy w upławach. Dalej jest także (słabym) środkiem przeciwgrzybiczym, oraz przeciwkaszlowym, łagodzącym dolegliwości występujące w okresie menopauzy, skutecznym w ślinotoku. Napar z liścia szałwii powoduje zmniejszenie laktacji, co jest bardzo przydatne przy zapaleniach piersi - może doprowadzić do całkowitego zaniku pokarmu.
    • Liść szałwii wchodził w skład nieprodukowanych obecnie papierosów "Astmosan". Współczesne preparaty złożone zawierające liście szałwii to: Septosan, Vagosan, Diabetovit, Dentosept (płukanka), Gastrogran (granulat).
  • Sztuka kulinarna  : Liście zrywane przed okresem kwitnienia są używane do dziś jako przyprawa . Stosuje się ją jako dodatek do sałatek , mięsnych i drobiowych farszów , ciast i deserów . W Niemczech przyprawia się nią węgorza . Doskonale komponuje się z daniami, których składnikami są pomidory , kapusta i groch . Duże zastosowanie znalazła zwłaszcza w kuchni włoskiej .
    • Ma lekko gorzkawy smak , dlatego należy używać jej oszczędnie. Zbyt duża ilość nadaje potrawie nieprzyjemny zapach .
    • Przez proces suszenia smak przyprawy nasila się. Suszona szałwia może być przechowywana do 3 lat w szczelnym opakowaniu. Po tym okresie traci swój zapach.
    • Powinny jej unikać kobiety w ciąży.
  • Kosmetyka : Jest także wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym z powodu zawartości olejków eterycznych .


Inne hasła zawierające informacje o "Szałwia lekarska":

Toruń ...

Pijawki ...

Nowy Sącz ...

Zespół Downa ...

Absynt ...

Asklepios ...

Polski Czerwony Krzyż ...

Francuski kalendarz rewolucyjny ...

Polska Klasyfikacja Działalności ...

1614 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szałwia lekarska":

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 18) ...

01. Rozwój człowieka (plansza 18) ...

210. Szata roślinna Polski (plansza 10) znajdują się wartościowe gatunki roślin zielnych: dziurawiec, dziewanna, mniszek lekarski, piołun, rumianek, Szałwia lekarska, jaskółcze ziele i inne. Są więc bogatymi biocenozami. W przeszłości ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie