Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna

Poczta elektroniczna, e-poczta ( ang. electronic mail, e-mail) to jedna z największych usług internetowych , w prawie zwanych usługami świadczonymi drogą elektroniczną , służąca do przesyłania wiadomości tekstowych (listów elektronicznych). Obecnie do przesyłania e-maili używany jest protokół Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) .

Słowo e-mail próbowano w Polsce zastąpić słowem listel (od list elektroniczny), starano się także rozpropagować określenie el-poczta (analogia do el-muzyki, czyli muzyki elektronicznej). Słowa te jednak nie przyjęły się w codziennym użyciu. Językoznawcy za poprawne uznają jedynie formy e-mail oraz mejl[1] – i chociaż ta ostatnia używana jest na razie w języku potocznym, językoznawca Mirosław Bańko zaleca używać jej w piśmie wszędzie, z wyjątkiem oficjalnych tekstów, dopóki forma ta nie przyjmie się dobrze w języku polskim[2].

Spis treści

Rozwój usługi

E-mail, jako taki, został wymyślony w roku 1965 . Autorami pomysłu byli Louis Pouzin , Glenda Schroeder i Pat Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości od jednego użytkownika danego komputera do innego użytkownika tej samej maszyny, a adres e-mail w zasadzie jeszcze nie istniał. Usługę polegającą na wysyłaniu wiadomości od użytkownika jednego komputera do użytkownika innego wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson , on również wybrał znak @ (at) do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy maszyny (a później nazwy domeny internetowej ).

Na początku do wysyłania e-maili służył protokół CPYNET, później wykorzystywano FTP , UUCP i wiele innych protokołów, a na początku lat 80. Jonathan B. Postel opracował specjalnie do tego celu protokół SMTP.

Istnieje rozszerzenie poczty elektronicznej – MIME , umożliwiające dołączanie do e-maili danych innego typu w formie tzw. załączników.

Wiele komputerów nie jest obecnych w sieci cały czas. Inne nie posiadają stałych adresów IP. W związku z tym, we współczesnym Internecie pocztę przesyła się z wykorzystaniem serwerów pośredniczących. Do odbioru poczty na nich zgromadzonej stosuje się specjalne protokoły – najbardziej znane to POP3 i IMAP .

Oprogramowanie

Popularne programy serwerowe ( MTA ) obsługujące pocztę to Sendmail , Postfix , Exim , Mdaemon i qmail . Błędna konfiguracja serwera może doprowadzić do powstania open relay .

Popularne programy do odbioru i wysyłania poczty :

W systemach MS Windows najczęściej używanym programem stanowiącym bramkę z protokołów odbiorczych POP3 do SMTP jest Outlook Express.

Obecnie, prawie każdy dostawca usług poczty elektronicznej oferuje dostęp do skrzynki e-mail poprzez przeglądarkę WWW , tzw. Webmail .

Przechowywanie danych

Od kwietnia 2009 roku w Unii Europejskiej na podstawie nowej unijnej dyrektywy, dostawcy internetu muszą rejestrować kontakty swoich klientów w sieci, m.in. e-maile (podobnie jak billingi )[3].

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Poczta elektroniczna":

Bereza (Białoruś) ...

Kowary ...

Mikołajki ...

Dziekanowice (województwo wielkopolskie) ...

1932 ...

Stepan Bandera ...

Kod pocztowy ...

Adres pocztowy ...

Kartka pocztowa ...

Demokracja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Poczta elektroniczna":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 2 (plansza 12) ...

214a II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

002. Podział nauk geograficznych i informacje o przestrzeni geograficznej (plansza 24) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie