Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Na mapach: 52°31'39.87″N 17°22'55.09″E / 52.5277417, 17.3819694

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Data założenia1969
LokalizacjaPolska, Lednogóra
Zakres zbiorów archeologia , etnografia
Dyrektorprof. dr hab.
Andrzej M. Wyrwa
Adres Dziekanowice 32, 62-261 Lednogóra
Strona internetowa muzeum

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – wielooddziałowe muzeum prezentujące relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi.

Spis treści

Historia

Muzeum rozpoczęło działalność 1 stycznia 1969 . Powołano wtedy Rezerwat Archeologiczny na Ostrowie Lednickim dla ochrony piastowskiego dziedzictwa tego obszaru. Otrzymało ono wówczas nazwę Muzeum Początków Państwa Polskiego na Lednicy. Początkowo znajdowało się pod opieką Powiatowej Rady Narodowej w Gnieźnie , ale już od 1 stycznia 1970 przeszło pod bezpośrednią opiekę Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu , stając się placówką autonomiczną "bezpośrednio podporządkowaną i finansowaną przez Wydział Kultury WRN w Poznaniu". W 1975 zarządzeniem wojewody poznańskiego z dnia 14 sierpnia, po powstaniu muzeum w Gnieźnie, pierwotną nazwę lednickiego muzeum zmieniono na Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, z mocą jej obowiązywania od 1 stycznia 1975 . Z uwagi na ważne miejsce w świadomości narodowej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządzeniem z dnia 8 września 1994 nadał wczesnośredniowiecznemu grodzisku tytuł " pomnika historii ".

Zbiory

Znajdują się tam pozostałości grodu pierwszych Piastów (pałacu, kaplicy i kościoła, otoczonych wałem obronnym) z drugiej połowy X w. Obiekty te świadczą o istnieniu już w X w. dobrze ukształtowanej państwowości polskiej, której kolebką była Wielkopolska .

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jest jedynym w Polsce skansenem o charakterze zarazem archeologicznym, etnograficznym jak i przyrodniczym (w ramach Muzeum funkcjonuje m.in. Pracownia Dokumentacji Przyrody)[1][2].

Struktura organizacyjna

Aktualnie w ramach muzeum znajdują się:

Oprócz tego w strukturze organizacyjnej muzeum stworzono dział etnograficznyWielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach , zbudowany w formie zrekonstruowanej od podstaw owalnicowej wsi wielkopolskiej . Oprócz głównych obiektów w Dziekanowicach parkowi podlega jeszcze kilka innych obiektów kultury ludowej, m.in. w Moraczewie , Rybitwach i Rogierówku .

Działalność wydawnicza

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prowadzi działalność wydawniczą, publikując m.in. "Studia Lednickie", stanowiące serię wydawniczą prezentującą wyniki badań prowadzonych przez pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (we współpracy z innymi instytucjami z kraju i z zagranicy). Tematyka "Studiów" obejmuje różne dziedziny nauki, m.in. archeologię, etno­grafię, antropologię, nauki przyrodnicze i zawiera opracowania obiek­tów i zabytków z Ostrowa Lednickiego i jego szerokiego zaplecza, a także gro­dów w Gieczu i Grzybowie[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy . Bip.umww.pl, 2009-08-03. [dostęp 2010-08-24].
  2. 40-lecie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy . Poznan.uw.gov.pl, 2009-08-03. [dostęp 2010-08-24].
  3. Pracownia Archeologiczna Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy "Gród na Ostrowie Radzimskim" . Biblioteka.murowana-goslina.pl. [dostęp 2010-08-24].
  4. Wydawnictwa . Lednicamuzeum.pl. [dostęp 2010-08-24].

Bibliografia

  • Muzea Wielkopolski. Poznań: Kwartet, 2004, ss. 15-16. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy":

Podróżnik ...

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Biskup ...

Rak języka ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Grenoble ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 19) ...

008b. Grecja (plansza 18) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie