Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kaplica Czartoryskich na Wawelu

Kaplica Czartoryskich na Wawelu

Kaplica Męki Pańskiej w Krakowie
nr rej. A7 (nr rej. wzgórza wawelskiego )

Okno w ścianie zachodniej
Zbudowanook. 1364 [1]
Data poświęcenia 1884
Wyznanie Łaciński Kościół katolicki
ParafiaParafia archikatedralna św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie
Rodzaj Kaplica publiczna
Wezwanie Męki Pańskiej
Architekt Teofil Żebrawski
Budulec ciosy
Obecnieistnieje

Kaplica pod wezwaniem Męki Pańskiej, zwana Czartoryskich, pierwotnie kapitularzrzymskokatolicka świątynia o charakterze zabytkowym , należąca do parafii archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie [2]. Jest jedną z kaplic publicznych bazyliki archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława w Krakowie na Wawelu . Znajduje się w przyziemiu wieży Zegarowej, przy północnej nawie bocznej katedry, na zachód od sieni , prowadzącej do kapitularza.

Z początku kaplica pełniła funkcję kapitularza katedralnego, przeniesionego w XVII w. do osobnego budynku. Na mauzoleum rodowe Czartoryskich zaadaptowano ją w XIX w. Wówczas także przebito wejście do pomieszczenia po dawnej kaplicy Hińczy z Rogowa, w której to zrobiono zejście do Grobów Królewskich .

Spis treści

Historia

Wybudowaną ok. 1364 r. wieżę Zegarową przeznaczono na kapitularz w 1420 r. W 2. ćwierci XV w. pomieszczenie nakryto sklepieniem , a z zewnątrz dolną kondygnację wieży pokryto kamiennym laskowaniem . Kapitularz poniesiono do nowego budynku ok. 1603 r.[3] W latach 1873 - 1884 wnętrze przekształcono na kaplicę sumptem księcia Władysława Czartoryskiego , wg projektu Teofila Żebrawskiego . Wówczas postawiono obecny ołtarz , na mensie którego ustawiono nastawę w formie tryptyku , wykonaną przez Władysława Brzostowskiego. Wykorzystał on przy tym rzeźby Stanisława Stwosza , pochodzące z tzw. tryptyku Jana Olbrachta z 1501 r. ( kaplica Jana Olbrachta ), a pozyskane przez księcia Władysława Czartoryskiego. Epitafium Czartoryskiego wykonał Antoni Madeyski . Kolejnej, acz ostatniej przebudowy dokonał architekt Zygmunt Hendel w 1906 r. W 1909 r. Karol Maszkowski wykonał obecną polichromię sklepienia, a rok później wstawiono kratę projektu Zygmunta Hendla.

Architektura

Bryłę kaplicy tworzy kondygnacja dolna wieży Zegarowej na kwadratowym rzucie. Elewacja pokryta jest kamiennym laskowaniem. Do wnętrza prowadzi neogotycka krata z posążkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem . Przy ścianie południowej znajduje się ołtarz. W tryptyku umieszczone są późnogotyckie rzeźby. W części środkowej usytuowano ukrzyżowanego Jezusa Chrystus oraz Najświętszą Maryję Pannę , św. Jana Ewangelistę , św. Stanisława ze Szczepanowa i św. Piotra Apostoła , polecających Ukrzyżowanemu klęczącego króla Jana I Olbrachta . Na skrzydłach umiejscowiono sceny Męki Pańskiej . Na ścianie wschodniej znajduje się epitafium księcia Władysława Czartoryskiego i wejście do Grobów Królewskich, natomiast na zachodniej otwór okienny. Kaplica nakryta jest sklepieniem gwiaździstym , pokryte polichromią. W zwornikach znajdują się herby Polski , kapituły krakowskiej i Dębno kard. Zbigniewa Oleśnickiego .

Zobacz też

  • Tryptyk Jana Olbrachta

Przypisy

  1. Wówczas powstała wieża Zegarowa.
  2. KRAKÓW – WAWEL, Archidiecezja Krakowska (online). [dostęp: 5 sierpnia 2009] Dostępny w World Wide Web: http://www.diecezja.pl/pl/parafie/984-krakow-wawel
  3. Michał Rożek, Katedra Wawelska w XVII wieku. Wydanie pierwsze. Wydawnictwo Literackie. Kraków 1980.

Bibliografia

  • Czyżewski, Krzysztof J., Królewska Katedra na Wawelu. Przewodnik. Wydanie poprawione. Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 2002.
  • Kuczman, Kazimierz. Wzgórze wawelskie. Przewodnik. Wydanie drugie. Kraków 1988.
  • Rożek, Michał. Krakowska katedra na Wawelu. Przewodnik dla zwiedzających. Wydanie trzecie. Wydawnictwo św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej. Kraków 1989.


Inne hasła zawierające informacje o "Kaplica Czartoryskich na Wawelu":

Dziady (zwyczaj) ...

Mieszko II Lambert ...

Tampere ...

Kopiec Kościuszki ...

Zbór ...

Zygmunt III Waza ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...

Pec pod Sněžkou ...

Kowary ...

Aleksandr Suworow ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kaplica Czartoryskich na Wawelu":

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 11) ...

213. Źródła zanieczyszczeń i zmian w środowisku (plansza 12) ...

Średniowiecze (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie