Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Murmańsk

Murmańsk - (ros. Мурманск) – miasto w Rosji, założone 4 października 1916 roku. Port nad Zatoką Kolską (Morze Barentsa), w pobliżu granicy z Norwegią i Finlandią. Centrum administracyjne obwodu murmańskiego. Położony 1967 kilometrów od Moskwy.

Główną arterią komunikacyjną miasta jest Prospekt Lenina. Blisko znajduje się pomnik Lenina i Muzeum Krajoznawcze. Zbiory przyrodnicze w muzeum głównie dotyczą tajgi.

Historia

Miasto zostało założone 21 września 1916 i nazwane jako Romanow nad Murmaniem na cześć dynastii. Murman to stara rosyjska nazwa Morza Barentsa i łączona jest z nazwaniem przez ludność Norwegów normanami. Po 1917 nazwę zmieniono na Murmańsk. W latach 1918-1920 miasto znalazło się we władaniu aliantów zachodnich, którzy tą drogą przybyli "Białym" z pomocą. W tym okresie w rejonie miasta walczyły z bolszewikami polskie oddziały tzw. Murmańczyków, ewakuowane w połowie 1919.

W ramach umowy podpisanej z III Rzeszą w roku 1940 Murmańsk stał się bazą dla niemieckich ubotów w ich drodze na Morze Norweskie lub Pacyfik. Rosjanie udostępnili swój port Niemcom w o wiele większym zakresie niż to robili potem wobec aliantów zachodnich. Kriegsmarine mogła być pewna, że znajdzie tu schronienie i przyjazne doki. Wiele lodołamaczy sowieckich pomagało się przebić niemieckim okrętom wojennym w ich drodze na Pacyfik. M. in. sowieckie lodołamacze utorowały drogę niemieckiemu krążownikowi pomocniczemu HSK Komet, który potem zatopił wiele alianckich statków na Pacyfiku o łącznym tonażu 64 000 ton.

Po 22 czerwca 1941, Murmańsk był miejscem, do którego docierały alianckie konwoje z pomocą. Podczas zimnej wojny Murmańsk był bazą sowieckich atomowych okrętów podwodnych, nosicieli ładunków jądrowych. Dziś jest portem macierzystym Rosyjskiej Floty Północnej.


Inne hasła zawierające informacje o "Murmańsk":

2000 ...

Wojna domowa w Rosji ...

Wojna zimowa (1939-1940) ...

Etymologia nazw państw ...

Wojna polsko-bolszewicka ...

Trolejbus ...

Atak Niemiec na ZSRR ...

Półwysep Kolski ...

Morze Barentsa ...

Laponia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Murmańsk":

203 Rosja w roku 1917 (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie