Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ras Muhammad

Ras Muhammad

Na mapach: 27°43'20″N 34°15'14″E / 27.72222, 34.25389

Rafa koralowa w Ras Muhammad, u wylotu Ukrytej Zatoki
Okolice Ras Muhammad
Bogactwo podwodnego świata ( Yolanda Reef
Liczne miejsca nurkowe ( Shark Reef & Yolanda Reef )
Namorzyny w Kanale Namorzynowym

Ras Muhammad ( arab. رأس محمد) – przylądek u południowych wybrzeży Półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy w Egipcie (na najdalej wysuniętym na południe skrawku półwyspu). W 1983 roku przylądek wraz z terenami przyległymi został objęty ochroną w ramach pierwszego parku morskiego w Egipcie . Park ten pierwotnie zawierał przylądek Ras Muhammad, rafę koralową oraz wyspy Tiran. W 1989 roku park morski przekształcono w Park Narodowy Ras Muhammad – do dziś jedyny w Egipcie. Obejmuje część lądową i morską u wybrzeża Morza Czerwonego w południowej części Półwyspu Synaj , 25 km na południe od centrum Szarm el-Szejk na Riwierze Morza Czerwonego . Przylądek dzieli Ukryta Zatoka , u jej wejścia znajdują się dwa cyple: Ras Yolanda i Ras Burg , na północy znajduje się Ras Zatar .

Park jest zarządzany przez Egipską Agencję do spraw Środowiska Naturalnego, która odpowiada za ochronę. Przepisy są tutaj ściśle przestrzegane, teren jest wolny od śmieci, dlatego też korale i ryby nie są niepokojone. Wszelkie inwestycje na terenie parku są zabronione i tylko 12% z 480 km² jego powierzchni jest udostępnione zwiedzającym. Ras Muhmmad obfituje w bogactwo raf koralowych , występuje ich tutaj ok. 150 gatunków. Podwodne ogrody są mieszkaniem wielu innych różnych formacji koralowych. Ponadto występuje tutaj ponad 1000 gatunków ryb z rekinami na czele., 40 gatunków rozgwiazd , ok. 100 gatunków jeżowców , 25 gatunków mięczaków i ok. 150 gatunków skorupiaków . Można spotkać również żółwie morskie (Chelonia mydas i Eretmochelys imbricata). Można zobaczyć dzikie zwierzęta, m.in.: lisy , jaszczurki , orły , sokoły i jastrzębie .

Park Narodowy Ras Muhammad, często nazywany perłą w koronie Morza Czerwonego, jest uważany za najpiękniejsze i niezniszczone miejsce na świecie. Jest otoczony pięknymi rafami koralowymi, w których usytuowane są jedne z najpiękniejszych miejsc do nurkowania, dostępne tylko łodziami. Podwodne rajskie ogrody są siedzibą wielu różnych formacji koralowych.

Ze względu na położenie geograficzne, cały przylądek Ras Muhammad to miejsce uprzywilejowane przez naturę. Silne prądy morskie przynoszą nowe, ogromne ilości planktonu i innego pokarmu, wzmagającego wzrost korali kamiennych oraz przyciągającego duże ławice ryb tych pelagicznych, jak i rafowych. Szczególnie w okresie letnim nurkowanie tutaj jest niesamowicie ekscytujące. Wtedy to największe grupy barakud , tuńczyków i rekinów przypływają w to miejsce.

Spis treści

Zwiedzanie

Odwiedzający mogą skorzystać z informacji, punktów handlowych i gastronomicznych oraz wysłuchać objaśnień parkowych strażników przygotowujących turystów. Park jest czynny codziennie (oprócz piątków) od 10 rano do zmroku. Nazywany jest rajem dla nurków. Park jest otoczony pięknymi rafami koralowymi w których usytuowane są jedne z najpiękniejszych miejsca do nurkowania, dostępne tylko łodziami. Odwiedzające park, muszą przestrzegać zasad obowiązujących w tym rezerwacie, by chronić życie morskie jak i środowisko lądowe. Strażnicy parku kategorycznie egzekwują obowiązujące w nim przepisy. Pilnują oni m.in. aby łodzie nurkowe nie łamały przepisów dotyczących dostępu do miejsc na nurkowanie oraz cumowali w wyznaczonych miejscach.

Miejsca nurkowe w Ras Muhammad

 • Anemon City (Miasto Ukwiałów lub Miasto Błazenków ) – rafa o dużym nachyleniu, poprzecinana głębokimi zatoczkami i przesmykami.
 • Beacon Rock – rafa koło wraku statku Dunraven .
 • Big Passage (Wielka Przeprawa) – rafa koralowa w Zatoce Sueskiej, głęboka na 70 m.
 • Eel Garden (Ogród Węgorza) – rafa i miejsce leżące na dnie o głębokości 15 m z piaszczystym polem, zamieszkane przez węgorze ogrodowe, otoczone rafą.
 • Grzyb – rafa na Zatoce Sueskiej.
 • Jackfish Alley (Aleja Karanksów) – długa rafa o głębokości 30 m, z dużą ilością zamieszkujących ją karanksów (ang. Jackfish) i aleją – długa piaszczysta drogą podwodną, która oddziela krawędzie rafy
 • Kanał Namorzynowy – płytki, ponad 3 km kanał, oddzielający przylądek od mielizny, porośnięty namorzynami .
 • Miejsce Płaszczek - rafa koralowa, której nazwa pochodzi od przebywających tam płaszczek .
 • Ras Burg – rafa koralowa, koło cyplu o tej nazwie.
 • Ras Gozlani – rafa, z 22-32 m słupami ogrodów koralowych.
 • Ras Zatar – rafa koło Ras Gozlani , z licznymi podwodnymi jaskiniami.
 • Shag Rock – duża okrągła rafa o głębokości 16 m, położona na Zatoce Sueskiej z dwoma miejscami nurkowymi, z dwoma wrakami statków Carina i Kingston.
 • Ściana Muhammada (Shark Observatory) – rafa z koralowcami i rybami pelagicznymi oraz rekinami wielorybimi.
 • Small Passage (Mała Przeprawa) – rafa o głębokości 23 m w Zatoce Sueskiej.
 • Yolanda Reef – rafa, są tu pozostałości Yolandy – statku handlowego, który tu zatonął.

Niektóre przepisy parku

 • Nie dotykać ani nie łamać żadnych korali ani muszli
 • Nie zbierać ani nie niszczyć żadnych materiałów, żywych czy martwych (korali, muszli, ryb, roślin i innych skamieniałości).
 • Zabrania się wkraczania za tereny zamknięte oraz chodzenia i cumowania w strefach raf.
 • Korzystanie tylko z wyznaczonych miejsc cumowania.
 • Zabrania się karmienia ryb ze względu na możliwość zakłócenia tym równowagi biologicznej rafy.
 • Łowienie ryb tylko w miejscach wyznaczonych.
 • Zabrania się wrzucania jakikolwiek odpadków do wody.
 • Nurkowanie tylko w wyznaczonych miejscach. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia raf.
 • Osoby nie przestrzegające wyżej wymienionych zasad podlegają prawu 102 z roku 1983.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ras Muhammad":

1484 ...

1499 ...

1972 ...

1362 ...

1361 ...

1511 ...

Benedykt Dybowski ...

1777 ...

1977 ...

1225 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ras Muhammad":

103 Wielkie zmiany (plansza 11) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 2) ...

078. Rasy psów (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie