Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mrówka rudnica

Mrówka rudnica

Samica
Samiec
Mrowiska mrówki rudnicy

Mrówka rudnica (Formica rufa) – gatunek mrówki z podrodziny Formicinae . Należy do grupy owadów społecznych .

Budowa ciała
Ciało zbudowane z głowy, tułowia , odwłoka i 3 par odnóży , a u samca i samicy w okresie lotu godowego także dwóch par błoniastych skrzydeł. Robotnica ma odwłok, tułów, wierzch głowy, a także część odnóży czarnobrązowe, pozostałe części ciała są rude. Na górnej krawędzi łuski występują pojedyncze, długie włoski. Odnóża długie, mocne. Długość ciała robotnicy wynosi 6-9 mm, a samca i samicy 9-11 mm.
Siedlisko
Pospolity owad leśny, żyje głównie w lasach, szczególnie iglastych. Buduje gniazda (tzw. mrowiska ). Najczęściej znajdują się one w zacisznym, ale częściowo przynajmniej słonecznym miejscu, zwykle przy pniu drzewa.
Mrowisko
Ma wysokość do 1 m, czasami nawet więcej. Składa się z części nadziemnej (kopiec) i podziemnej. Część nadziemna zbudowana jest głównie z igieł drzew i drobnych gałązek. Część podziemna jest równie duża jak nadziemna, a nawet większa, gdyż może sięgać do 2 m głębokości. Wewnątrz mrowiska znajdują się komory połączone systemem korytarzy. W zależności od pogody, a szczególnie pory roku, mrówki przebywają w różnych częściach mrowiska; w lecie głównie w części nadziemnej, zimą głównie w podziemnej. Z komór położonych w górnej części mrowiska prowadzą liczne korytarze na jego powierzchnię. W jednym mrowisku może być nawet do 100 tysięcy mrówek.
Kasty
Występują 3 kasty: bezpłciowe robotnice, samica (królowa) i samce. W mrowisku normalnie występuje jedna tylko królowa i bardzo liczne bezskrzydłe robotnice. W lecie (od czerwca do września) z jaj wylęgają się liczne uskrzydlone samice i samce, które przy dobrej pogodzie masowo opuszczają mrowisko udając się w lot godowy.
Założenie gniazda
W czasie lotu godowego uskrzydlone samce zapładniają również uskrzydlone samice. Po locie godowym samce giną. Zapłodnione samice natomiast przystępują do założenia mrowiska. Zakładają go w tzw. zależny sposób. W tym celu odrzucają skrzydła i szukają gniazd pierwomrówki łagodnej (Formica fusca). Królowa mrówki rudnicy wchodzi do tego gniazda i zabija znajdującą się w nim królową pierwomrówki. Po zabiciu królowej zostaje zaakceptowana przez robotnice, które nie atakują jej i traktują ją, jak swoją królową. Samica mrówki rudnicy składa jaj, którymi opiekują się robotnice pierwomrówki. Z jaj wylęgają się robotnice mrówki rudnicy. Z czasem robotnice pierwomrówki stopniowo giną, przybywa natomiast robotnic mrówki rudnicy, aż w końcu zostają same tylko mrówki rudnice.
Tryb życia
Wszelkie prace, zarówno w mrowisku, jak i poza nim wykonują robotnice. Królowa zajmuje się wyłącznie składaniem jaj. Dziennie składa ich nawet do 300. W przypadku zagrożenia mrowiska pobudzone robotnice gromadzą się przy wylotach korytarzy z mrowiska, wyginają odwłok pomiędzy odnóża i pryskają kwasem mrówkowym starając się celować w intruza. Odżywiają się różnorodnymi drobnymi zwierzętami, szczególnie zaś owadami i ich larwami , które następnie przetransportowują do mrowiska. Gdy ofiara jest większa, robią to wspólnie. Odżywiają się również wydzielaną przez mszyce słodką wydzieliną zwaną spadzią . Robotnice wykazują skłonność do specjalizacji. Młode wykonują prace wewnątrz mrowiska: drążą podziemne korytarze, opiekują się królową, jajami i poczwarkami, czyszczą mrowisko usuwając odpady i zarządzają żywnością. Po około 40 dniach wychodzą z mrowiska do prac zewnętrznych, początkowo zajmując się budowaniem mrowiska i zdobywaniem pożywienia w jego pobliżu. Dopiero najstarsze robotnice wychodzą w dalsze okolice mrowiska (10-15 metrów).
Znaczenie
Mrówka rudnica odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Latem mrówki jednego mrowiska zabijają ok. 50 tysięcy larw owadów, broniąc l w ten sposób las przed masowym ich rozmnożeniem się. W czasie masowego pojawienia się szkodników mrówki jednego mrowiska mogą zniszczyć nawet 10 mln owadów. Ponadto mrówki usuwają martwe szczątki zwierząt, pełniąc rolę "czyścicieli" lasu.
Ochrona
W Polsce mrówka rudnica podlega ochronie częściowej. Ochroną objęte są gniazda mrówek (nie wolno ich niszczyć).
Gatunki podobne
W Polsce występuje ok. 20 gatunków z rodzaju Formica. Ich rozróżnienie jest trudne.

Bibliografia

  1. Heiko Bellmann, Henryk Garbarczyk: Owady. Warszawa: Multico, 2007. . 
  2. Cezary Gębicki, Jacek Szwedo: Owady Polski. Atlas i klucz. Krzeszowice: Wydawnictwo Kubajak, 2000. . 
  3. Robert Jacek Dzwonkowski: Owady chronione i pożyteczne. Warszawa: Wydawnictwa Nowa Era, 1996. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mrówka rudnica":

Dziupla ...

Zasada nieoznaczoności ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

Rudnica ...

Mrówka rudnica Mrówka rudnicaRobotnica mrówki rudnicy. Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ stawonogi Gromada owady Rząd błonkoskrzydłe Podrząd żądłówki Rodzina mrówkowate Podrodzina Formicinae Plemię Formicini Rodzaj Formica Gatunek Mrówka rudnica Nazwa systematyczna Formica rufa( Linnaeus , 1761) SamicaSamiecMrowiska mrówki rudnicyMrówka rudnica ...

Maszyna Turinga ...

Mszyce ...

Mrówka faraona ...

Biblia ...

Kategoria:Mrówkowate podobna Hurtnica pospolita Hurtnica wstydliwa K Kartonówka zwyczajna Koczowniczka czarna L Leptanillinae Lestobioza M Martialis heureka Messor Mrówka Rasberry'ego Mrówka amazonka Mrówka faraona Mrówka grzybiarka Mrówka pniakowa Mrówka pniowa Mrówka północna Mrówka rudnica Mrówka smętnica Mrówka uralska Mrówka złodziejka Mrówka ćmawa M cd. Mrówka łąkowa Mrówka żniwiarka Murawka darniowiec Myrmekochoria Myrmekologia Myrmicinae N Nadrzewnica czteroplamka Namrówka Ravoux'a Nieróbka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mrówka rudnica":

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 21) ...

029. Badania populacji (plansza 11) ...

017. Przegląd i znaczenie stawonogów (plansza 26) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie