Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Most powietrzny

Most powietrzny

Berlińczycy pozdrawjają samolot amerykański lądujący z pomocą dla oblężonego miasta

Most powietrzny to termin z dziedziny wojskowości odnoszący się do transportu żołnierzy, zaopatrzenia i sprzętu drogą lotniczą, przy wykorzystaniu samolotów , śmigłowców lub szybowców z rejonu będącego pod kontrolą wojsk własnych, do innego takiego rejonu odciętego przez siły nieprzyjaciela. Mosty powietrzne dzielą się na stałe i okresowe, co jest związane ze zdolnością do osłony samolotów transportowych przez własne lotnictwo bojowe i czasokresem trwania sytuacji kryzysowej.

W zależności od odległości mosty powietrzne dzieli się na strategiczne (gdy w grę wchodzą tysiące kilometrów), operacyjno-taktyczne (setki kilometrów) i taktyczne (od kilkudziesięciu do kilku kilometrów). Most strategiczny przerzucany jest w sytuacji prowadzenia operacji na odległym, często zamorskim, polu działań (patrz: wojna w Afganistanie , wojna wietnamska , wojna koreańska ). Most operacyjno-taktyczny ma miejsce, gdy istnieje konieczność dostarczenia zaopatrzenia i/lub zabrania rannych na średnich dystansach (patrz: blokada Berlina , bitwa stalingradzka ), zaś most taktyczny ma zastosowanie w sytuacji konieczności dostarczenia uzupełnień i zaopatrzenia, gdy wojska własne operują w trudnym, bądź penetrowanym przez nieprzyjaciela terenie (patrz: bitwa pod Dien Bien Phu , zrzuty zaopatrzenia do bazy Khe Sanh w czasie wojny wietnamskiej ).

W powietrznych mostach strategicznych wykorzystuje się samoloty o maksymalnym udźwigu, zasięgu i zdolne do tankowania w locie (takie jak Lockheed C-5 Galaxy , Lockheed C-130 Hercules , An-124 Rusłan czy Airbus A400M ), w operacyjno-taktycznych samoloty o średnim udźwigu (np. CASA C-295 i cięższe typy śmigłowców), a w taktycznych samoloty i śmigłowce lekkie.

Historia

Pierwszym przykładem zastosowania mostu powietrznego było przewiezienie 18 185 frankistowskich żołnierzy i 362 ton sprzętu (w tym 44 działa polowe) z Tetuanu do Sewilli w roku 1936, podczas wojny domowej w Hiszpanii , kiedy to rebelianci wykorzystali do przerzutu samoloty niemieckiego Legionu Condor i włoskie .

W czasie II wojny światowej transportu lotniczego, który można uznać za mosty powietrzne, używały zarówno wojska sprzymierzonych, jak i Niemcy. Stały most powietrzny – utrzymywany przez całą wojnę – zapewniało RAF Transport Command przeprowadzające do Wielkiej Brytanii z Kanady (a następnie z USA , Karaibów i Brazylii ) samoloty produkowane po drugiej stronie Atlantyku .

Również USAF masowo przerzucały samoloty, ludzi i zaopatrzenie do Europy , Australii i na wyspy Pacyfiku . Ważną rolę odgrywał most powietrzny z Indii nad grzbietem Himalajów (tzw. Hump) zaopatrujący walczące z Japończykami wojska chińskie .

Most powietrzny uruchomili 23 listopada 1942 roku Niemcy, dostarczając do 24 stycznia 1943 (kiedy to Armia Czerwona zdobyła ostatnie niemieckie lotnisko) 6500 ton zaopatrzenia i ewakuując około 42 000 rannych oblężonej w Stalingradzie 6 Armii feldmarszałka Paulusa .

Pewne cechy mostów lotniczych miały loty samolotów alianckich do krajów okupowanej Europy, którą to drogą przerzucano kurierów, zaopatrzenie (m.in. pieniądze), a również dane wywiadowcze i części tajnej broni niemieckiej ( Operacja Most III ).

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono most powietrzny do Berlina , kiedy to w okresie od końca czerwca 1948 do połowy maja 1949 roku przerzucono ze stref okupacyjnych na zachodzie ( Bizonia , a następnie Trizonia ) do odciętego przez Sowietów miasta 2 326 406 ton zaopatrzenia (w tym półtora miliona ton węgla). Powietrzny most berliński był wyjątkową operacją logistyczną , która zakończyła się całkowitym sukcesem i zmusiła władze Związku Sowieckiego do zdjęcia blokady miasta.

Zobacz też

Bibliografia

  • Józef Urbanowicz [red.]: Mała encyklopedia wojskowa, Wydawnictwo MON, Warszawa 1970


Inne hasła zawierające informacje o "Most powietrzny":

Salwinia pływająca ...

Zimna wojna się i podjąć atak, ale dawała szanse na szybkie zwycięstwo) lub uruchomić Most powietrzny. Ostatnia możliwość oznaczała mniejsze zagrożenie i zacieśnianie współdziałania sojuszników, ale ...

Teatr działań wojennych ...

Bitwa stalingradzka na front stalingradzki, aby ten postarał się podtrzymać słabnący z każdym dniem Most powietrzny dla miasta. Milch, były pracownik Lufthansy , był znany ze swoich ...

PzKpfw VI B Königstiger ...

Desant powietrzny ...

Wojna zimowa (1939-1940) ...

1948 strefą okupacyjną w Niemczech rozpoczęło blokadę zachodnich sektorów miasta. 28 czerwca – uruchomiono Most powietrzny do Berlina Zachodniego . 29 czerwca – w RPA zakazano zawierania małżeństw ...

Most powietrzny Berlińczycy pozdrawjają samolot amerykański lądujący z pomocą dla oblężonego miastaMost powietrzny to termin z dziedziny wojskowości odnoszący się do transportu żołnierzy, ...

1916 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Most powietrzny":

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 12) ...

224 Koniec wojny i początek nowych zagrożeń (plansza 11) ...

113. Wymiana gazowa (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie