Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Most Golden Gate

Most Golden Gate

Na mapach: 37°49'11″N 122°28'43″W / 37.81972, -122.47861 Most Golden Gate (Złote Wrota) – most łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad Cieśniną Golden Gate. Został otwarty 27 maja 1937 .

Golden Gate jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Będąc także jednym z głównych celów wycieczek turystycznych jest uczęszczany rocznie przez miliony użytkowników. Miesięcznie przejeżdża po nim około 3,4 mln samochodów i liczba ta ciągle wzrasta. Szacuje się, że od momentu otwarcia mostu przejechało po nim około 1,6 mld pojazdów, a ponieważ jest on od tego momentu płatny, zarobił już na swoją konserwację około 1,0 mld $.

Zagrożenie trzęsieniem ziemi sprawia, że most musi zostać jak najszybciej wzmocniony. Prace przygotowujące go na przetrwanie kataklizmu o wielkości do 8,3 stopnia w skali Richtera oszacowano na 217,4 mln $. Jeśli jednak nie nastąpi inna nieprzewidziana katastrofa, okres eksploatacji przewidziano na 200 lat.

Golden Gate

Spis treści

Budowa

Most Golden Gate w porannej mgle

Pierwszy raz z propozycją budowy mostu o ponad 1-kilometrowej długości wystąpił w 1918 główny inżynier miasta: Micheal M. O’Shaughessy. Jednak wszyscy konsultanci wyrażali się negatywnie o tym pomyśle pod kątem nieprzewidzianych problemów natury technicznej. Propozycją budowy mostu zainteresował się także Joseph Baermann Strauss, założyciel Strauss Bascula Bridge Company ( 1904 ), Autor blisko 400 projektów mostów w Europie , Ameryce i w Azji . Trzy lata po propozycji O’Shaughessy’ego wystąpił on z konkretną propozycją i preliminarzem budowy mostu. Była to pierwsza konkretna propozycja. Koszty oszacowano na 27 mln $. Zaproponowany most miał konstrukcję podparto-wiszącą, z wieżami po obu stronach. Przęsło główne miało wynosić 1222 m i składać się z dwóch 208-metrowych podparć oraz 806-metrowego, podwieszonego przęsła pomiędzy nimi. Liny zawieszone na dwóch 218-metrowych wieżach dźwigać miały kładkę o szerokości 24,4 m przeznaczoną na 4 pasy jezdne i 2 piesze. Propozycja została entuzjastycznie przyjęta przez władze miasta, choć miała też zdecydowanych przeciwników których trzon stanowili właściciele promów . Opór był tak duży, że przekonanie mieszkańców, przeprowadzenie procesu legislacyjnego, znalezienie inwestorów, uzyskanie zezwolenia od Ministerstwa Wojny na budowę obiektu na ich terenie trwało ponad 8 lat.

Most Golden Gate

Budowa mostu Golden Gate rozpoczęła się w styczniu 1933 i trwała do 1937 . Otwarcie dla ruchu nastąpiło 27 maja (rok przed śmiercią Straussa). Most budowany był przez ponad 4 lata i kosztował ponad 27 mln $, w tym 2 mln $ kosztował jego projekt. Golden Gate stał się na prawie 30 lat najdłuższym mostem wiszącym na świecie. Do tej pory jest jednak uznawany za szczytowe osiągnięcie inżynierskie i niezmiennie od daty jego otwarcia pozostaje najbardziej znanym mostem świata. Dziś nie można sobie wyobrazić panoramy San Francisco bez Golden Gate w tle.

15 sierpnia 1929 Joseph Strauss został mianowany głównym inżynierem budowy. Odpowiedzialny był za projekt inżynierski, architektoniczny, geologiczny, komunikacyjny oraz inspekcję i nadzór nad realizacją. Wśród współpracowników Straussa duży wpływ na wygląd i estetykę mostu miał architekt Irving Foster Morrow. Ostateczny projekt został zatwierdzony w lutym 1930 . Do tego momentu przechodził wiele zmian, głównie za sprawą sugestii architektów Irvinga i Gertrudy Morrow. Zasadniczej zmianie uległa konstrukcja, z podparto-podwieszonego na prosty wiszący z przęsłem środkowym o długości 1280 m.

Widok mostu z góry

Budowa była niezwykle trudna i pochłonęła wiele ofiar. Most zaprojektował inż. Joseph Strauss. Choć dużą rolę odegrali inżynier Charles Ellis oraz projektant Leon Moissieff przy pomocy architekta-konsultanta Irvinga Morrowa, który wprowadził nieco detali w stylu art déco .

Każda z lin na których wisi most ma 93 cm średnicy i składa się z 27 572 oddzielnych żyłek kabla. Każda wieża wytrzymuje obciążenie 95 tys. t, a każda zamontowana na brzegu blokada wytrzymuje naciąg 28,5 tys. t. Od samego początku Golden Gate malowano na charakterystyczny kolor, znany jako międzynarodowy kolor pomarańczowy. W przypadku Złotych Wrót kolor ten sprawia, iż most jest lepiej widoczny podczas mgieł. Most zbudowano dzięki funduszom uzyskanym z emisji obligacji na łączną sumę 35 mln $. Most ma długość 2,7 km , a pomiędzy dwiema bliźniaczymi wieżami (wys. 218 m ) 1280 m.

Most Golden Gate stał się wielkim sukcesem. Koszty budowy, które wynosiły 27 mln $, zwróciły się do 1971 – chociaż pobierano opłaty tylko od kierowców jadących w kierunku południowym do San Francisco. Przez 70 lat wytrzymał wiele trzęsień ziemi . Przetrwał nawet jedno z najbardziej tragicznych w 1989 o natężeniu 7,1 stopni w skali Richtera. Od chwili oddania do użytku most Golden Gate zamknięto zaledwie 3 razy z powodu bardzo silnych wiatrów.

Most Samobójców

Oprócz tego, że jest jednym z najwyższych mostów na świecie, ustanowił też niechlubny rekord. Do tej pory z Golden Gate skoczyło już ponad 2000 samobójców z czego ponad 1500 zmarło.[]

Miejsce w kulturze

Golden Gate często było miejscem kulminacyjnych scen filmowych i akcji w literaturze, a także w grach.

Niektóre filmy z jego udziałem to:


Akcja powieści Alistera MacLeana pt Złote Wrota toczy się głównie na moście Golden Gate.

Most jest ukazany w grze Grand Theft Auto: San Andreas

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Most Golden Gate":

William Blake ...

1933 ...

1937 ...

Stocznia Gdańska ...

Argo (mitologia) ...

Imperial College London ...

Winnipeg ...

Akacja ...

Algorytm genetyczny ...

Łowiectwo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Most Golden Gate":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie bąbelkowe, część I (plansza 18) ...

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 2 (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie