Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mordechaj Anielewicz

Mordechaj Anielewicz

Mordechaj Anielewicz
Marian, Malachi, Aniołek
Mordechaj Anielewicz
Data i miejsce urodzenia 1919
Wyszków
Data i miejsce śmierci 8 maja 1943
Warszawa
Przebieg służby
Stanowiskadowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej
Główne wojny i bitwy Powstanie w getcie warszawskim
Odznaczenia
Krzyż Walecznych
Krzyż Grunwaldu III klasy

Mordechaj Anielewicz, ps. Marian, Malachi, Aniołek (ur. 1919 lub 1920 w Wyszkowie , zm. 8 maja 1943 w Warszawie ) - dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) podczas powstania w getcie warszawskim .

Spis treści

Życiorys

Pochodził z żydowskiej rodziny mieszkającej na warszawskim Powiślu . Jego ojciec Abram prowadził tam sklep, z którego utrzymywał rodzinę. Mordechaj ukończył prywatne Męskie Gimnazjum "Loar" na Nalewkach , gdzie w 1938 roku zdał maturę. W czasie nauki od 1934 roku należał do lewicowo - syjonistycznej organizacji skautowskiej Ha-Szomer Ha-Cair a od 1937 roku był dowódcą oddziału (gdudu) hufca "Bechazit" i członkiem komendy warszawskiej HC, a w 1939 roku wszedł do Komendy Naczelnej. W życiu prywatnym wielokrotnie, aby zarobić na chleb, musiał trudnić się handlem obwoźnym. W jednej z anegdot powojennych Anielewicz przedstawiany był jako jeden z pomysłodawców procesu "odświeżania ryb" przy pomocy środków chemicznych, co zapewniało sprzedaż przeterminowanych artykułów. Wyróżniał się spośród tłumu niezwykłą ambicją, sprytem i przedsiębiorczością, co wykazał także podczas II wojny światowej.

W czasie kampanii wrześniowej wraz ze swymi podwładnymi z organizacji Ha-Szomer Ha-Cair usiłował przedostać się do Rumunii , ale przeszkodziły mu w tym władze radzieckie . Anielewicz wrócił do Warszawy i kontynuował swoją działalność w Komendzie Naczelnej Ha-Szomer Ha-Cair. Bardzo szybko włączył się także do redagowania pisma Neged Hazerem ( pol. "Pod prąd") i od 1940 roku był jej współredaktorem. Kiedy znalazł się w warszawskim getcie , zaczął wiosną 1942 roku współorganizować żydowski Blok Antyfaszystowski - organizację działającą w gettach Generalnego Gubernatorstwa i Śląska .

Początkowo był w kierownictwie Ha-Szomer Ha-Cair (która ostatecznie weszła w skład ŻOB), zaangażowanej w przerzucanie ludzi poza okupowaną Europę, wrócił jednak do warszawskiego getta, aby przeciwdziałać wywożeniu Żydów do Treblinki .

W dniu 2 grudnia 1942 roku został komendantem Żydowskiej Organizacji Bojowej . W dniach 18-21 stycznia 1943 roku kierował pierwszą zbrojną samoobroną w getcie warszawskim.

W dniu 19 kwietnia 1943 roku stanął na czele ŻOB podczas powstania w getcie warszawskim . Zginął 8 maja 1943 roku wraz z większością reszty dowództwa ŻOB w bunkrze przy ul. Miłej 18 . Z jednego z ostatnich meldunków ŻOB-u można się dowiedzieć, ze to on właśnie dał sygnał do zbiorowego samobójstwa , by nie wpaść w ręce Niemców. Wraz z nim samobójstwo popełniło jeszcze 80 powstańców, w tym jego dziewczyna Mira Fuchrer.

Odznaczenia i upamiętnienie

Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie , w środku Mordechaj Anielewicz (trzymający granat)

Rozkazem L.400/BP z dnia 25 lipca 1944 r. Komendy Głównej AK pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych , a w 1945 rok władze Ludowego Wojska Polskiego przyznały mu Krzyż Grunwaldu III klasy .

Jeszcze w trakcie wojny jego imieniem nazwano oddział partyzancki Gwardii Ludowej utworzony z uczestników powstania zbiegłych z getta warszawskiego.

W 1953 r. dawną ul. Gęsią w Warszawie przemianowano na ul. Mordechaja Anielewicza . Imię Mordechaja Anielewicza nosi także kibuc Yad Mordechai w Izraelu , powstały w 1943 r.

W Wyszkowie, przy moście na Bugu, w miejscu gdzie stał dom, w którym urodził się Anielewicz, znajduje się poświęcony mu pomnik z napisami w językach polskim , hebrajskim i angielskim . Upamietniony został też pomnikiem w kibucu jego imienia, a także na płaskorzeżbie w Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie .

Bibliografia

  • "Das Lied ist geschrieben mit Blut und nicht mit Blei": Mordechaj Anielewicz und der Aufstand im Warschauer Ghetto. 2003. . Wydawnictwo: Sabine Gebhardt-Herzberg

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Mordechaj Anielewicz":

1943 (ur. 1916 ) 18 kwietnia - Isoroku Yamamoto , admirał japoński (ur. 1884 ) 8 maja - Mordechaj Anielewicz , w latach 1942 -43 komendant Żydowskiej Organizacji Bojowej, zginął śmiercią samobójczą ...

Erich Fromm ...

1942 ...

Mordechaj Anielewicz Mordechaj AnielewiczMarian, Malachi, AniołekMordechaj AnielewiczData i miejsce urodzenia 1919 Wyszków Data i miejsce śmierci 8 maja ...

Żydowska Organizacja Bojowa organizacji syjonistycznych Haszomer Hacair , Dror , organizacji Cukunft i grup Akiba. Dowódcą został Mordechaj Anielewicz "Malachi" z Haszomer Hacair. W skład ŻOB nie weszli członkowie ...

Szkoła lwowsko-warszawska ...

Kabała ...

Wojna sześciodniowa ...

Roman Brandstaetter ...

Kategoria:Kabaliści ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mordechaj Anielewicz":

217 Zbrodnie przeciwko ludzkości w II wojnie światowej. Holokaust (plansza 13) 1942 r. w getcie warszawskim powstała Żydowska Organizacja Bojowa, której komendantem został Mordechaj Anielewicz. Podobne grupy utworzono też m.in. w Białymstoku i Krakowie. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie