Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Montes Apenninus

Montes Apenninus

Mapa rejonu Mare Imbrium; Montes Apenninus oznaczone są literą K (na dole po prawej)

Montes Apenninus – poszarpany łańcuch górski w północnej części widocznej strony Księżyca . Jego współrzędne selenograficzne wynoszą 18,9 N 3,7 W , a nazwa, nadana przez Jana Heweliusza pochodzi od gór Apeninów we Włoszech .

To pasmo tworzy południowo-wschodni brzeg morza księżycowego Mare Imbrium oraz północno-zachodnią granicę wyżynnego regionu Terra Nivium . Zaczyna się zaraz na zachód od wybitnego krateru Eratostenes , który leży po jego południowej stronie. Na zachód od Apeninów znajduje się szeroka szczelina łącząca Mare Imbrium na północy z Mare Insularum na południu. Jeszcze dalej na zachód leżą Montes Carpatus .

Od Eratostenesa góry stopniowo skręcają ze wschodu na północny wschód i kończą się przy Promontorium Fresnel na równoleżniku 29,5° N. Znajduje się tu następna szczelina, przez nią Mare Imbrium na zachodzie łączy się z Mare Serenitatis na wschodzie. Za jej północnym brzegiem leżą Montes Caucasus [1].

To pasmo górskie posiada kilka szczytów, które otrzymały własne nazwy. Są one wymienione poniżej w kolejności od zachodu do północnego wschodu:

Ostatnie dwa szczyty są najbardziej znane z tego, że w utworzonej między nimi dolinie wylądował Apollo 15 . Ta misja była uważana za najbardziej udaną pod względem naukowym z całego programu Apollo i była pierwszą, podczas której użyto pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle , i która trwała trzy dni. Apollo 15 zbadał Mons Hadley Delta (δ) i wijącą się szczelinę Hadley. Było to prawdopodobnie najbardziej zróżnicowane geologicznie miejsce, w którym wylądował statek Apollo[2].

Większość tego łańcucha tworzy ostre, poszarpane wzniesienie nad brzegiem Mare Imbrium, z szerokim obszarem pogórzy po południowo-wschodniej stronie. Jednak po północno-zachodniej stronie też jest trochę poszarpanych przedgórzy wzdłuż tej części Apeninów, która leży na południowy wschód od krateru Archimedes . Charakterystyczna dla Montes Apenninus jest duża liczba kraterów uderzeniowych . Całkowita długość pasma wynosi około 600 km, a niektóre szczyty osiągają wysokość 5 km.

Przypisy

  1. Eratosthenes, Archimedes i Montes Apenninus ( niem. )
  2. Astrophysics Data System "Petrology of the Apennine Front, Apollo 15: Implications for the Geology of the Imbrium Impact Basin" Spudis, P. D., 1980, opublikowane w "Abstracts of Papers Presented to the Conference on Multi-ring Basins: Formation and Evolution". Zamówione przez Lunar and Planetary Institute, aktualne 10-12 listopada 1980. LPI Contribution 414, zredagowane przez R. B. Merrill and P. H. Schultz, opublikowane przez Lunar and Planetary Institute, 3303 Nasa Road 1, Houston, TX 77058, 1980, s.83, Kod: 1980LPICo.414...83S ( ang. )

Zobacz też

Bibliografia

  • Antonín Rükl: Mondatlas. Werner Dausien, Hanau 1990.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Montes Apenninus":

1908 ...

Kraina historyczna ...

Tatarzy ...

Kaukaz ...

Teologia wyzwolenia ...

1915 ...

1917 ...

1916 ...

1914 ...

1905 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Montes Apenninus":

Czas przeszły złożony (plansza 6) ...

Czas przeszły złożony (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie