Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zielone Świątki

Zielone Świątki

Zielone Świątki

Dzień maj
Typ święta słowiańskie
Inne nazwySobótka,
Palinocka
Podobne święta Stado , Noc Kupały , Zesłanie Ducha Świętego , Szawuot

Zielone Świątki to polska ludowa nazwa święta majowego, według wielu badaczy pierwotnie związanego z przedchrześcijańskimi obchodami święta wiosny (z siłą drzew, zielonych gałęzi i wszelkiej płodności)[1], przypuszczalnie pierwotnie wywodząca się z wcześniejszego święta zwanego Stado , a obecnie potoczna nazwa święta kościelnego Zesłania Ducha Świętego . W zależności od regionu nazywane są też sobótkami (południowa Polska) lub palinockami (Podlasie) - konsekwencja tego, gdy w okresie chrystianizacji próbowano przenieść obchody Nocy Kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek (a dopiero później na termin pierwotnie bliższy temu pogańskiemu świętu, na specjalnie w tym celu ustanowioną wigilię św. Jana ).

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej . Wpisane są w rytm przyrody , oczekiwanie nadejścia lata . Ich archetypem są magiczne praktyki, które miały oczyścić ziemię z demonów wodnych, odpowiedzialnych wiosną za proces wegetacji . Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. W ludowej tradycji ziemi dobrzyńskiej - choć już w sposób cząstkowy - zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne[2][3].

Zielone Świątki szczególnie były popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Zwyczaj ten do dzisiaj jest popularny wśród górali zagórzańskich i Podhalan, w sobótkową noc na wielu wzgórzach palą się widoczne z daleka ogniska[4].

Przypisy

  1. Dr Iwona Zielińska - Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki na ziemi dobrzyńskiej, Gazeta Pomorska
  2. Olga Mojsiejuk "Zielone Świątki"
  3. Zielone Świątki, dawne Stado... - Wiadomości24
  4. Józef Szczypka "Kalendarz polski", 1979

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Zielone Świątki":

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Autorytet ...

Fototrofia ...

Pstrąg źródlany ...

Długosz królewski ...

Kilimandżaro ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Zamość ...

Toronto ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zielone Świątki":

14b Przecinanie się kierunków ruchu - część 2 (plansza 7) ...

Tworzywa sztuczne (plansza 12) ...

111. Rola miasta w dziejach cywilizacji (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie