Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jodła pospolita

Jodła pospolita

Jodła pospolita
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada nagonasienne
Podgromada nagonasienne drobnolistne
Klasa iglaste
Rząd sosnowce
Rodzina sosnowate
Podrodzina Abietoideae
Rodzaj jodła
Gatunek jodła pospolita
Nazwa systematyczna
Abies alba Mill.
pub. Gard.Dict.ed.VIII.n.1 1768
Synonimy
Abies pectinata (Lam.) DC.
Status ochronny
Kategoria zagrożenia ( CzKGZ )
EXEWCRENVUNTLC
Kategoria: niższego ryzyka
Zasięg występowania
Gatunek leczniczy

Jodła pospolita, jodła biała (Abies alba Mill.) – gatunek drzew z rodziny sosnowatych . Jodła pospolita występuje w stanie dzikim w górach środkowej i południowej Europy . Nie rośnie w Skandynawii , Anglii i na Półwyspie Iberyjskim (z wyjątkiem Pirenejów ). W Polsce przebiega naturalna granica jej północnego zasięgu, wzdłuż linii wyznaczonej przez Nową Sól , Ostrów Wlkp. , Łódź , Lublin i Zamość . W kraju najokazalsze bory jodłowe rosną w Górach Świętokrzyskich ( Puszcza jodłowa ) i Karpatach , m.in. na Babiej Górze . W polskich Tatrach dorasta do 1400 m n.p.m., natomiast w Alpach i Pirenejach do 2000 m n.p.m.

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Zimozielone, żywiczne drzewa z koronami stożkowatymi, wyraźnym strzelistym pniem i konarami ułożonymi w okółkach. Drzewo w naszych warunkach osiągające do 50 m, pierśnica do 1,5 m, korona wąska, dość luźno ugałęziona, na szczycie tworzy się tzw. "bocianie gniazdo".
Pień, Mała Fatra
Pień
Prosty strzelisty, łatwo oczyszczający się z bocznych gałęzi. Młoda kora cienka, gładka, jasnopopielata z pęcherzykami żywicy , stara wąsko spękana na tarczkowate płytki.
Drewno
Lekkie, miękkie, łatwo łupliwe.
Pąki
Pąki suche (nieożywicowane, bardzo charakterystyczna cecha), nieduże o czerwonawobrązowej barwie, u nasady białawe. Łuski jajowate, niewielkie.
Liście
Igły zwykle spłaszczone, u nasady mniej lub bardziej zwężone, skręcone i zawsze zakończone małą, przylgowatą stopką. Wierzchołki rozdwojone lub wycięte, rzadziej tępe lub ostro zakończone. Na gałązce osadzone spiralnie, zebrane w boczne, dwustronne grzebienie. Igły ok. 25 mm długości, tępo zaokrąglone na końcach. Górna strona ciemnozielona, błyszcząca, z wgłębieniem pośrodku (bruzdką), dolna z liniami aparatów szparkowych, pokrytych dwoma białymi paskami nalotu woskowego. Na pędach generatywnych są sztywniej, bardziej nastroszone, o zaostrzonych końcach.
Kwiaty
Kwiaty męskie z żółtymi pylnikami, zebranymi w jajowate kotki wyrastające pojedynczo w kątach igieł, na ubiegłorocznych gałązkach. Kwiaty żeńskie zebrane w wielołuskowe, wyprostowane szyszki. Roślina kwitnie od kwietnia do maja.
Szyszki
Zielone szyszki, kształtu walcowatego, ok. 15 cm długości i średnicy 3-5 cm, stojące na gałęzi. W czasie dojrzewania przybierają barwę brązowawą. Gdy dojrzeją rozpadają się, zostaje tylko oś szyszki. Łuski wspierające dłuższe od nasiennych, wystające i odgięte (cecha charakterystyczna dla sekcji). Nasiona trójkątnojajowate, żółtawe, z szerokim, purpurowo-żółtym skrzydełkiem. Zawierają płynną żywicę o przyjemnym zapachu.
" Gruba Jodła " na Babiej Górze
Jodła - charakterystyczny stożkowaty pokrój drzewa
Bór jodłowy ( Czechy )

Ekologia

Drzewo cieniolubne, szczególnie młode egzemplarze (cienka kora), o dużych wymaganiach wilgotnościowych, zarówno co do powietrza, jak i gleby. Lubi gleby świeże, głębokie. Bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie powietrza. Wrażliwa na niskie temperatury (u nas częstokroć przemarza na stanowiskach naturalnych). Tworzy drzewostany lite lub mieszane z bukiem , rzadziej z sosną lub świerkiem . Gatunek charakterystyczny dla zespołu Abietetum polonicum[1].

Jodła pospolita często atakowana jest przez mszyce (Adelges nordmannianae), z których spadzi pszczoły wytwarzają jeden z najbardziej cenionych "czarnych" miodów spadziowych.

Prawdopodobnie najpotężniejszym okazem jodły pospolitej w Polsce była " Gruba Jodła ", rosnąca kiedyś na północnych stokach Babiej Góry . Aktualnie najgrubsza jodła w Polsce rośnie w nadleśnictwie Stuposiany. Ma obwód 517 cm i wysokość 40 m[2].

Zastosowanie

  • Drewno wykorzystywane głównie w przemyśle budowlanym i celulozowo-papierniczym.
  • Roślina lecznicza
    • Surowiec zielarski – jednoroczne gałązki ( cetyna jodłowa) zbierane jesienią lub zimą – Turio Abietis, liście – Folium Abiestis, żywica – Resina Abiestis.
    • Surowce służą do otrzymywania olejku eterycznego , który pozyskuje się przez destylację z parą wodną. W jego skład wchodzi kadynen, flawanol – taksyfolina, węglowodór seskwiterpenowy, pinen i limonen.
    • Stosowany jest do nacierań przy bólach reumatycznych, do kąpieli wzmacniających. Wykrztuśne działanie olejku wykorzystywane jest przy inhalacjach w stanach zapalnych gardła i oskrzeli.
  • Szyszki dostarczają olejku wykorzystywanego w perfumerii.

Zagrożenia i ochrona

W Polsce populacje tego gatunku stanowią główny przedmiot ochrony szeregu rezerwatów przyrody . Niektóre z rezerwatów przyrody, w których celem ochrony jest również ochrona cennych drzewostanów jodły pospolitej:

Przypisy

  1. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  2. Jodła pospolita

Linki zewnętrzne

  • Jodła - różne informacje i fotografie


Inne hasła zawierające informacje o "Jodła pospolita":

Maine ...

Bór świeży ...

Małże ...

Orzysz (jezioro) ...

Niegocin ...

Torfowisko ...

Bór sosnowy ...

Pijawki ...

Beskid Żywiecki ...

Czerkasy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jodła pospolita":

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 13) ...

Świat roślinny i zwierzęcy w Polsce (plansza 16) ...

210. Szata roślinna Polski (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie