Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Modi'in-Maccabim-Re'ut

Modi\'in-Maccabim-Re\'ut

Na mapach: 31°54'18″N 35°00'39″E / 31.905, 35.01083

Modi'in-Maccabim-Re'ut
מודיעין‑מכבים‑רעות
Herb
Herb Modi'in-Maccabim-Re'ut
Dewiza : brak
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Powierzchnia 50,2 km²
Położenie31° 54' 18 '' N
35° 0' 39'' E
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość

68 600
1 367 os./km²
Nr kierunkowy +972 3
Miasta partnerskie Hagen , Niemcy
Rochester USA
Położenie na mapie Izraela

Modi'in-Maccabim-Re'ut
מודיעין‑מכבים‑רעות
Strona internetowa miasta

Modi'in-Maccabim-Re'ut ( hebr. מודיעין-מכבים-רעות; arab. موديعين مكابيم ريعوت) - miasto położone w Dystrykcie Centralnym w Izraelu . Leży na równinie Szaron w pobliżu aglomeracji miejskiej Tel Awiwu .

Leży w górach Judzkich , w otoczeniu moszawów Shilat , Kfar Rut , Mevo Horon , Kfar Shmu'el i Gimzo , kibucu Sha'alvim , wiosek Mevo Modi'im , Lapid i Nof Ayalon , oraz arabskich wiosek Al-Midyah, Saffa, Beit Sira i Beit Liqya.

Spis treści

Historia

Historia starożytnej osady Modi'in sięga żydowskiego powstania Machabeuszy w latach 167 - 160 p.n.e. Właśnie w tej miejscowości żył Juda Machabeusz (syn kapłana Matatiasza ), który przeciwstawił się pogańskim rządom Seleucydów w Judei . Zapoczątkowane w Modi'in powstanie doprowadziło do pokonania wojsk Antiocha Epifanesa i utworzenia w 142 p.n.e. państwa Machabeuszy .

W 132 w obszarze Madi'in wybuchło powstanie Bar-Kochby skierowane przeciwko okupacji rzymskiej w Judei. Wykopaliska archeologiczne odkryły w Modi'in i okolicznych wioskach tunele, które były używane przez żydowskich powstańców do ukrywania się przed Rzymianami. Upadek powstania był jednoznaczny z zagładą żydowskiej społeczności i zniszczeniem wszystkich osad w regionie[1].

W okresie panowania Bizancjum istniały tutaj niewielkie społeczności chrześcijańskie , po których pozostały ruiny klasztoru i domu z pięknymi mozaikami. W późniejszym okresie znajdowała się tutaj niewielka wioska z wieżą strażniczą Krzyżowców [1].

Mapa okolic Modi'in z 1880

Następnie znajdowały się tutaj arabskie wioski Al-Buraj, Bir Main i Beralya. Podczas Wojny o Niepodległość w 1948 izraelska armia przejęła kontrolę nad tymi ziemiami, całkowicie niszcząc tutejsze arabskie wioski i deportując ich mieszkańców. Po wojnie niewielu z nich wróciło do swoich domów.

W 1985 założono osadę Maccabim, a w 1987 grupa izraelskich rezerwistów założyła osadę Re'ut. Natomiast współczesne miasto Modi'in zostało założone w 1993 w miejscu starożytnej lokalizacji dawnego Modi'in, opisanego w Talmudzie [2]. Plan urbanistyczne zakładają utworzenie tutaj dużego ośrodka miejskiego, które obecnie zajmuje dopiero 50 % swojej docelowej wielkości. Ma tu mieszkać około 250 000 mieszkańców, jednak zatwierdzone do tej pory plany rozbudowy mówią jedynie o 120 000 mieszkańców. Projekt miasta stworzył słynny architekt Moshe Safdie [3].

W grudniu 2003 nastąpiło połączenie pobliskich osiedli w jedno miasto, które otrzymało nazwę Modi'in-Maccabim-Re'ut. Wcześniej było to miasto Modi'in.

Demografia

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 68,6 tys. mieszkańców, wszyscy Żydzi[4].

Populacja miasta pod względem wieku:

Wiek (w latach)Procent populacji w %
0-414,1%
5-912,8%
10-149,4%
15-197,4%
20-2910,1%
30-4428,2%
45-5913,4%
ponad 604,6%


Źródło danych: Central Bureau of Statistics .

Miasto jest zdecentralizowane. Jest podzielone na trzy główne dzielnice Modi'in, Maccabim i Re'ut, które posiadają własne osiedla mieszkaniowe, główne bulwary i centra handlowe.

Edukacja

Widok na Modi'in-Maccabim-Re'ut w nocy
Widok na Modi'in-Maccabim-Re'ut
Widok na Modi'in-Maccabim-Re'ut

W mieście znajduje się 8 szkół podstawowych i 3 szkoły średnie, do których uczęszcza 5,3 tys. uczniów. Wśród szkół są: Ma'oz HaMaccabim School, Ofek School, Yahad-Modi'in School, Maccabim-Re'ut High School, Amit School, Rabin Ironi School, Ha-Yovel School, Ironi School, Re'im School, Ha-Demokrati E-School, Asif School, Ramon Ironi G-School. Ze szkół religijnych są tutaj: Netiv Zvulun Religious School, High School Jeshiva, Masu'ot Neria Religious School i Nitsanim Religious School.

Sport

W Modi'in znajduje się drużyna baseballu Modi'in Miracle, prowadząca rozgrywki w Israel Baseball Liga[5].

W dzielnicy Maccabim wybudowano duże centrum sportowe Maccabim Sports Center, w którym znajduje się szkoła sportowa, liczne sale treningowe, stadion sportowy, korty tenisowe oraz basen pływacki.

Turystyka

Największą tutejszą atrakcją turystyczną jest Rezerwat Przyrody Biblijnej Izraela - Neot Kedumim ( ang. The Biblical Landscape Reserve in Israel - Neot Kedumim), w którym zgromadzono rośliny, drzewa, faunę i florę biblijną . Podczas ważnych żydowskich świąt wielu Izraelczyków odwiedza teren parku, w którym przygotowuje się na tą okazję liczne imprezy okolicznościowe. Jest to także popularne miejsce do organizowania ślubów i innych rodzinnych uroczystości[6].

W obszarze Modi'in Żydowski Fundusz Narodowy zrealizował olbrzymi projekt i zasadził wielki obszar lasu Ben Shemen. Urządzono tutaj liczne tereny piknikowe i poprowadzone wiele szlaków turystycznych. W leśnym amfiteatrze są organizowane koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne. Las Ben Shemen posiada także niezwykłą tajlandzką pagodę , która była prezentem od króla Tajlandii z okazji 50. lecia państwa Izraela[7].

Przy pobliskim moszawie Shilat odkryto grobowce, które są tradycyjnie uznawane jako miejsce pochowania członków rodu Machabeuszy . Co roku wielu Żydów spotyka się tutaj, by obchodzić święto Chanuka [8].

Rejon Madi'in jest także popularnym miejscem obserwowania ptaków przez ornitologów [9].

Komunikacja

Wzdłuż wschodniej granicy miasta przebiega droga ekspresowa nr 3

( Aszkelon -Modi'in-Maccabim-Re'ut). Wzdłuż północnej granicy miasta przebiega droga nr , którą jadąc na północny zachód można dojechać do wioski Mevo Modi'in , natomiast jadąc na wschód wjeżdża się na terytorium Autonomii Palestyńskiej do wioski Beit Horon . Droga nr 446
prowadzi na północ do moszawów Shilat , Kfar Rut i wioski Lapid . W kierunku południowo-zachodnim odchodzi droga nr 431
, którą można dojechać do autostrady nr 1
( Tel Awiw - Jerozolima ). Lokalną drogą można dojechać do położonych na południu kibucu Sha'alvim i wioski Nof Ayalon .

W mieście znajdują się dwie stacje kolejowe: Modi'in Central i Paatei Modi'in . Od września 2007 pociągi z Modi'in-Maccabim-Re'ut dojeżdżają do Nahariji , Hajfy i Tel Awiwu . Istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe Israel Railways z międzynarodowym lotniskiem im. Ben Guriona . Trwa planowanie i budowa linii szybkiej kolei, która połączy Modi'in z Tel Awiwem i Jerozolimą . Otwarcie nowej linii jest planowane na 2011 rok.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Modi'in - background and history ( ang. ). W: Ancient Modi'in [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].
  2. Shimon Gibson. „ASOR - American Schools of Oriental Research Newsletter”. 49, ss. 16-17 (1999) ( ang. ). 
  3. Was building city of Modi'in a mistake? ( ang. ). W: Haaretz [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].
  4. Israel Central Bureau of Statistics ( ang. ). [dostęp 2 maja 2008].
  5. Modi'in Miracle ( ang. ). W: Israel Baseball League [on-line]. [dostęp 14 grudnia 2008].
  6. The Biblical Landscape Reserve in Israel - Neot Kedumim ( ang. ). W: The Biblical Landscape Reserve in Israel - Neot Kedumim [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].
  7. Recreation areas ( ang. ). W: Recreation in and around Modi'in [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].
  8. Modi’in ( ang. ). W: Christian Travel Study Programs [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].
  9. Modi’in ( ang. ). W: Birds in the Modi'in area [on-line]. [dostęp 15 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Modi'in-Maccabim-Re'ut":

Wystąpił problem z bazą danych. Spróbuj ponownie poprzez naciśnięcie przycisku "Odśwież".

Przepraszamy za powstały problem.