Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mołokanie

Mołokanie

Mołokanie
Główna religia Chrześcijaństwo
Czas założeniaokoło 1550
Wyznanie macierzyste Prawosławie
ZałożycielMatwiej Simeon Dalmatow
Klasyfikacja religii

Mołokanie (w jęz.ros. : Молокане, czyli dosłownie: Mlecznicy) to chrześcijańska grupa religijna, pochodząca z rosyjskiego prawosławia .

Nazwa tego wyznania powstała pod koniec XVII w. od rosyjskiego słowa mołoko ( mleko ), jako określenie ludzi, którzy nie zachowywali prawosławnego postu , pijąc wzbronione w tym czasie mleko. Mołokanie przyjęli tę nazwę, określając się jako "pijący mleko duchowe" wg słów św. Piotra : Jako dopiero narodzone niemowlątka, szczerego mleka słowa Bożego pożądajcie, abyście przez nie urośli ( 1. List Piotra 2:2).

Spis treści

Historia

W połowie XVI w. w Rosji Matwiej Simeon Dalmatow zaczął w okolicach Tambowa szerzyć nową doktrynę religijną, która odrzucała boskie pochodzenie władzy carskiej , kult ikon , koncepcję Trójcy Świętej , chrzest z wody, liturgię i duchowieństwo. Głosiła także bezwarunkowy pacyfizm chrześcijański i szereg przepisów rytualnych, dotyczących "czystego" pożywienia. Dalmatow najpierw nawrócił swoją rodzinę, potem mieszkańców swojej wsi i dalsze miejscowości. Jego nauki wkrótce dotarły do Moskwy , gdzie przyjęła je grupa Mordwinów . Uwięziony na wniosek duchownych prawosławnych jako "heretyk", Dalmatow został zabity przez łamanie kołem i uznany za świętego męczennika przez swoich współwyznawców.

W XVII w. mołokanie byli okrutnie prześladowani przez władze za kategoryczną odmowę służby wojskowej. Nazywani "duchowymi chrześcijanami" i uznani za "niebezpiecznych heretyków" byli skazywani na tortury, więzienie, wygnanie i często zabijani. W XIX w. zsyłano ich z centrum Rosji na Ukrainę , Azję Środkową , Syberię i Zakaukazie . W 1833 miały miejsce "zstąpienia Ducha Świętego ", które podzieliły mołokanów na "Stałych" (Postojannych) i mniejszy odłam tzw. "Skaczących" (zwany też "Nowymi Izraelitami"), którzy zaczęli mnożyć " objawienia " i " cuda ", pod przywództwem Maksima Rudomietkina . Uwięziony w klasztorze Sołowieckim napisał on Księgę Ducha i Życia, uznaną przez nowy odłam "Skaczących", zwany "Maksymistami" za "świętą księgę".

Pisarz Lew Tołstoj w 1869 odwiedził ten klasztor i przerażony ciężkimi warunkami, w jakich był dożywotnio więziony Rudomietkin (który nie był przestępcą, a jedynie "heretykiem"), rozpoczął kampanię na rzecz jego uwolnienia. W rezultacie przeniesiono Rudomietkina do klasztoru w Suzdalu , gdzie przebywał 9 lat w lepszych warunkach. Od tego czasu Tołstoj zafascynował się doktryną mołokanów i kilku z nich uznał za osobistych "mistrzów duchowych".

W końcu XIX w. było około 500.000 mołokanów w Rosji. Wśród mołokanów na Zakaukaziu pojawił się nowy " prorok " Jefim Kłubnikin , który głosił bliski koniec świata i wzywał do opuszczenia Rosji, bo "wkrótce drzwi się zamkną". Dwa tysiące jego zwolenników (zwanych "Kłubnikanami"), głównie z odłamu "Skaczących", podążyło za nim do USA , gdzie osiedlili się na wybrzeżu Pacyfiku i w Kanadzie , a a także w płn.-zach. Meksyku . Także niewielka liczba "Stałych" osiedliła się w Kalifornii .

Obecnie

Współcześnie istnieje około 200 kościołów mołokańskich (150 w Rosji i Azerbejdżanie ). Około 25.000 mołokanów mieszka w USA ( Kalifornia , Arizona , Oregon , Waszyngton i Wyoming ). Pewna ich liczba mieszka w Turcji , gdzie znaleźli się, kiedy region Karsu został odłączony od Rosji. Mołokanie mieszkają też w Meksyku , Brazylii , Australii , Urugwaju , Mongolii i płn.-zach. Chinach .

Mołokanie przestrzegają nakazów Starego Testamentu o koszernym jedzeniu (zakaz jedzenia wieprzowiny, "owoców morza" i inne). Unikają używek , narkotyków , gier hazardowych i pornografii . Część nie uznaje systemu państwowego sądownictwa. Nabożeństwa (podobne do zielonoświątkowych ) odbywają się w języku rosyjskim, mężczyźni i kobiety siedzą oddzielnie. Zalecana jest endogamia .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Mołokanie":

Mołokanie MołokanieGłówna religia Chrześcijaństwo Czas założeniaokoło 1550 Wyznanie macierzyste Prawosławie ZałożycielMatwiej Simeon Dalmatow Klasyfikacja religii Mołokanie (w jęz.ros. : Молокане, czyli ...

Kościoły chrześcijańskie ...

Kościoły pacyfistyczne ...

Sekta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mołokanie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie