Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mljet

Mljet

Mljet
Park Narodowy na wyspie

Park Narodowy na wyspie
Kontynent Europa
Państwo   Chorwacja
Akwen Morze Adriatyckie
Powierzchnia 98,01 km²
Populacja (2001)
 • liczba ludności
 • gęstość

1 111
11 os./ km²
Mapa wyspy
Położenie na mapie

Mljet ( wł. Meleda, łac. Melita) – chorwacka wyspa na Adriatyku , długości 37 km i szerokości nie przekraczającej 3 km. Według danych z 2001 roku wyspa miała 1111 stałych mieszkańców zamieszkałych w kilkunastu wsiach i osadach, z których najważniejszą (choć nie najliczniej zamieszkaną) jest Sobra , gdzie znajduje się jedyna na wyspie stacja benzynowa dla samochodów i łodzi motorowych i gdzie znajduje się przystań, do której zawijają promy Jadrolinija , przypływające tu z położonego naprzeciw (na półwyspie Pelješac ) Prapratno oraz ze znajdującego się kilkadziesiąt kilometrów na południe Dubrownika .

Klasztor na Wielkim Jeziorze

Wyspa jest najbardziej zalesionym terenem w Chorwacji, 72% jej powierzchni porośnięte jest lasami. W jej zachodniej części znajduje się Park Narodowy, ustanowiony 12 listopada 1960 . Obejmuje on teren wokół znajdujących się tam dwóch jezior (mają one połączenie przez wąskie cieśniny z Adriatykiem, przez co ich woda jest słona) – Wielkiego (45  ha powierzchni, 46 m głębokości) i Małego (24 ha i 29 m).

Na Wielkim Jeziorze znajduje się mała wysepka, na której wybudowano w XII wieku klasztor benedyktynów , pod wezwaniem Matki Boskiej.


Inne hasła zawierające informacje o "Mljet":

Góry Dynarskie ...

Parki narodowe w Chorwacji ...

Mljet MljetPark Narodowy na wyspiePark Narodowy na wyspie Kontynent Europa Państwo   Chorwacja Akwen Morze Adriatyckie Powierzchnia 98,01 km² Populacja (2001) • liczba ludności  • ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mljet":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie