Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny

Systematyka [1]
Domena : eukarionty
Królestwo : rośliny
Klad : rośliny naczyniowe
Klad : Euphyllophyta
Klad : rośliny nasienne
Klasa : okrytonasienne
Rząd : jaskrowce
Rodzina : jaskrowate
Rodzaj : miłek
Gatunek :miłek wiosenny
Nazwa systematyczna
Adonis vernalis L.
Sp. pl. 1:547. 1753
Kategoria zagrożenia
 
Kategoria zagrożenia w Polsce ( CzL )
EXEWEV[V]R

Kategoria: zagrożony
 
Gatunek trujący
Gatunek leczniczy
Pokrój
Kwiaty

Miłek wiosenny (Adonis vernalis L. ) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych . Występuje w stanie dzikim na większości terytorium Europy oraz w Azji (Kaukaz, Zakaukazie i wschodnia Syberia)[2]. W Polsce na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce [3], lokalnie na Pojezierzu Krajeńskim .

Spis treści

Morfologia

Pokrój
Roślina do 40 cm wysokości.
Łodyga
Bruzdowana, wyprostowana, u dołu z brązowymi łuskami, słabo rozgałęziająca się.
Korzeń
Połyskująco czarny, wewnątrz biały. Rozgałęziony, silny, do 15 cm długości.
Liście
Odziomkowe i na dolnej części łodygi brunatne, łuskowate i krótkie, pozostałe liście wielokrotnie pierzaste, podzielone na wąskie łatki, osiągające do 20 cm długości.
Kwiaty
Na szczycie łodygi wierzchołkowaty kwiat o średnicy 4-7 cm. Pięć działek kielicha miękko owłosionych, jajowatych. Płatki (w liczbie 10-20) złotożółte. Pręciki liczne, żółte, słupki także liczne ale zielone, z zagiętymi znamionami, osadzone skrętolegle na wypukłym dnie kwiatowym.
Owoce
Drobne orzeszki o jajowatym kształcie, pomarszczone, owłosione i wyposażone w haczykowaty dzióbek. Zebrane w szarozielony owocostan podobny do jeżyny .

Ekologia i biologia

Bylina , hemikryptofit . Kwitnie od kwietnia do maja. Występuje na murawach kserotermicznych , wrzosowiskach , w borach sosnowych . Rośnie wyłącznie na podłożu wapiennym lub gipsowym . Gatunek charakterystyczny dla muraw z rzędu Festucetalia valesiacae oraz zespołu Adonido-Brachypodietum[4]. Liczba chromosomów 2n = 16[3].

Roślina trująca : Cała roślina jest trująca. Dawka śmiertelna dla konia wynosi 25 g suchej rośliny i kilkakrotnie przewyższa dawkę leczniczą[5]. U ludzi objawami zatrucia są: mdłości, wymioty, skurcze i paraliże, zaburzenia widzenia, a przy dużych dawkach śmierć spowodowana zatrzymaniem pracy serca[6]

Zagrożenia i ochrona

Dawniej gatunek był w Polsce dość częsty w Polsce południowej i zachodniej. Zrywany przez zielarzy i z powodu walorów ozdobnych stał się bardzo rzadki. Objęty został ścisłą ochroną gatunkową . W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski gatunek uznany za narażony (kategoria zagrożenia V)[7]. Gatunek wymieniony jest także w załączniku II Konwencji Waszyngtońskiej CITES , wprowadzającej ograniczenie w obrocie handlowym tym gatunkiem.

Zastosowanie

  • Roślina lecznicza
    • Surowiec zielarski : kwitnące ziele (Herba Adonidis vernalis) zawiera glikozydy kardenolidowe i flawonoidy (witeksyna, luteolina), w większych ilościach niż u miłka letniego .
    • Działanie: uspokajające, przeciwobrzękowe i moczopędne, substancje zawarte w roślinie wzmacniają też mięsień sercowy i zwiększają siłę jego skurczu z równoczesnym zmniejszeniem ich częstotliwości[8].
    • Zastosowanie: wewnętrznie stosuje się wyciągi alkoholowe przy osłabieniu mięśnia sercowego, przewlekłej niewydolności krążenia , nerwicy serca , miażdżycy naczyń wieńcowych[8]. Leczenie może odbywać się tylko pod kontrolą lekarza.
  • Roślina ozdobna : chętnie sadzona w przydomowych ogródkach, nadaje się też na bukiety.

Uprawa

Najlepiej rośnie na słonecznym, ale osłoniętym od wiatru stanowisku, na wilgotnej, próchnicznej glebie[9]. Rozmnaża się go przez podział rozrośniętych kęp, lub przez wysiew nasion tuż po ich zbiorze[9]. Nasiona sieje się na głębokość 1 cm, roślina zakwita po 3 latach uprawy[8].

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website ( ang. ). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN) . [dostęp 2010-01-25].
  3. 3,0 3,1 Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  4. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. . 
  5. Jan Mowszowicz: Przewodnik do oznaczania roślin trujących i szkodliwych. Warszawa: PWRiL, 1982. 
  6. Burkhard Bohne, Peter Dietze: Rośliny trujące: 170 gatunków roślin ozdobnych i dziko rosnących. Warszawa: Bellona, Spółka Akcyjna, 2008. . 
  7. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. . 
  8. 8,0 8,1 8,2 Teresa Wielgosz: Wielka księga ziół polskich. Poznań: Publicat S.A., 2008. . 
  9. 9,0 9,1 zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Miłek wiosenny":

Polska Czerwona Księga Roślin ...

1988 ...

Beskid Żywiecki ...

Las łęgowy ...

Pszczoła miodna ...

Adonis (mitologia) ...

Sosna ...

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska ...

Roztoczański Park Narodowy ...

Zawilec gajowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Miłek wiosenny":

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 12) ...

Biosfera (plansza 8) kępami. Obok traw rośnie sporo innych roślin zielnych, np. wrotycz, sasanka, niezapominajka, Miłek wiosenny; Wykorzystywany jest jako pastwisko dla bydła, koni, owiec. ...

032. Najważniejsze formacje roślinne i ich związek z czynnikami strefowymi i astrefowymi (plansza 20) Miłek wiosenny ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie