Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy

Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy ( łac. musculus sternocleidomastoideus) - jeden z powierzchownych mięśni szyi . Jest to silny mięsień, dobrze widoczny u żywego człowieka - zarysowuje się on bardzo wyraźnie na szyi przy obrocie głowy w prawo lub w lewo. W praktyce klinicznej często określany skrótem MOS (akronim od Mostkowo-Obojczykowo-Sutkowych).

Spis treści

Przyczepy

Jego nazwa wywodzi się od przyczepów - początek mięśnia tworzą dwie głowy przyczepiające się do mostka , obojczyka . Z kolei koniec mięśnia leży na powierzchni wyrostka sutkowatego kości skroniowej . Do tyłu od mięśnia przebiega ścięgno pośrednie mięśnia łopatkowo gnykowego .

Czynność

Mięsień działając samodzielnie obraca głowę w stronę przeciwległą i unosi twarz ku górze, oba mięśnie działając wspólnie unoszą ku górze twarz (jak przy spojrzeniu na obiekt nad głową). Może też pełnić rolę pomocniczego mięśnia wdechowego (unosząc mostek).

Unaczynienie i unerwienie

Unaczynienie pochodzi od tętnicy podobojczykowej (drogą tętnicy tarczowej dolnej) i tętnicy szyjnej zewnętrznej (przez tętnicę potyliczną). Mięsień jest unerwiony przez gałąź zewnętrzną nerwu dodatkowego , a także gałązki od splotu szyjnego .

Uszkodzenie jednego z mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, szczególnie w okresie okołoporodowym, prowadzi do kręczu szyi .

Bibliografia

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy":

Rak języka ...

Białka fibrylarne ...

Miozyna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Kichanie ...

Opłucna ...

Oksytocyna ...

Kwashiorkor ...

Marazm ...

Dyskobol ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy":

Budowa i rola części czynnej układu ruchu (plansza 4) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 6) ...

Układ krwionośny człowieka (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie