Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Międzynarodowa Unia Paneuropejska

Międzynarodowa Unia Paneuropejska

Flaga ruchu paneuropejskiego
Jedna z wcześniejszych flag ruchu paneuropejskiego

Międzynarodowa Unia Paneuropejska – organizacja promująca paneuropeizm, ideę zjednoczenia Europy .

Po zakończeniu I wojny światowej Richard Coudenhove-Kalergi opublikował książkę pt. Paneuropa. Mówił w niej, m.in. o powstaniu Stanów Zjednoczonych Europy . Koncepcja taka zyskała sporą popularność wśród elit ówczesnej Europy i już w 1926 r. odbył się w Wiedniu ( Austria ) I Kongres Paneuropejski. W 1927 r. odbył się II kongres, tym razem w Brukseli ( Belgia ), na którym honorowym przewodniczącym Unii Paneuropejskiej , założonej w 1924 został Aristide Briand . W 1929 r. Briand przedstawił ideę Stanów Zjednoczonych Europy na obradach Ligi Narodów – zaproponował ideę federacji narodów europejskich opartej na solidarności i współpracy politycznej i społecznej, co spotkało się z poparciem wielu ekonomistów, wśród nich Johna Maynarda Keynesa . W 1931 francuski polityk Edouard Herriot opublikował książkę "Stany Zjednoczone Europy". Wielki kryzys gospodarczy w latach 1929-1933, rozwój faszyzmu i późniejsza II wojna światowa na długie lata zahamowały jednak ruch na rzecz unifikacji Europy.

Spis treści

Flaga Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej

pierwotna wersja flagi

Autorem projektu flagi Unii jest Richard Coudenhove-Kalergi . Pierwotnie Unia posiadała sztandar w kolorze niebieskim, na którym centralnie umieszczone był złoty okrąg symbolizujący słońce , a na nim czerwony krzyż. Później na wzór flagi europejskiej dodano okrąg składający się z 12 złotych gwiazd.

Na temat tego sztandaru Caudenhove-Kalergi powiedział:

Znakiem, w którym zjednoczą się paneuropejczycy wszystkich państw jest krzyż słoneczny : czerwony krzyż na złotym słońcu, symbol ludzkości i rozumu. Ta flaga miłości i ducha powinna kiedyś powiewać od Portugalii po Polskę nad jednym mocarstwem światowym pokoju i wolności[1]".

Autor dodatkowo tak opisywał flagę i jej symbolikę

Flaga zawiera trzy symbole: słońce, czerwony krzyż i błękitne niebo. W ten sposób jednoczy symbole cywilizacji grecko-łacińskiej i chrześcijaństwa, dwa podstawowe elementy współczesnej Europy. Słońce jest wiecznym symbolem światła, ducha, postępu, dobrobytu i prawdy. (…) Czerwony krzyż jest uznawany przez cały świat, przez narody chrześcijańskie i niechrześcijańskie, jako symbol międzynarodowej działalności charytatywnej i braterstwa ludzi. (…) Błękitne niebo, naturalne tło Słońca, jest symbolem pokoju[2].

Flaga opracowana przez Coudenhove-Kalergi była używana już od 1923 r., choć oficjalnie została przyjęta na pierwszym Kongresie paneuropejskim w Wiedniu w 1926 roku.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Międzynarodowa Unia Paneuropejska":

Adwentyzm ...

1499 ...

Szkoci ...

Nowa Anglia ...

Janusz Józefowicz ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Zygmunt III Waza ...

Harrachov ...

1878 ...

Handel ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Międzynarodowa Unia Paneuropejska":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 9) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie