Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Johannes Eckhart

Johannes Eckhart

Johannes Eckhart, Eckhart von Hochheim, lepiej znany jako Mistrz Eckhart (niem. Meister Eckhart) (ok. 1260 - 1327 / 1328 w Kolonii ), niemiecki mistyk , filozof i teolog, dominikanin . Przedstawiciel mistyki nadreńskiej .

Pochodził z rodziny arystokratycznej z Turyngii , urodził się w Tambach (na południe od miejscowości Gotha) lub w Hochheim (na północny wschód od Gothy). Niewiele wiadomo o latach jego dzieciństwa i młodości, nie wiadomo też kiedy wstąpił do zakonu dominikanów . W latach 1294 - 1298 był przeorem dominikańskiego klasztoru w Erfurcie . W tym czasie stworzył znane swoje dzieło w języku niemieckim Pouczenia duchowe (Die rede der unterscheidunge). Tytuł Mistrz odnosi się do tytułu naukowego magistra teologii, który uzyskał na uniwersytecie w Paryżu w 1302 roku. Lata 1302-1303 spędził na uniwersytecie w Paryżu w katedrze teologii, z tamtego okresu pozostało niewiele jego dzieł i kazań. Po powrocie do Niemiec Eckhart został wybrany pierwszym prowincjałem dominikańskiej prowincji Saksonia z siedzibą w Erfurcie. Przebywał tam do roku 1311. w latach 1311-1313 przebywał w Paryżu gdzie nauczał. Był to burzliwy okres procesu templariuszy i spalenia na stosie mistyczki Małgorzaty Porete . Po opuszczeniu Paryża nie udał się do swojego zakonu, lecz wezwany przez generała zakonu udał się do Strasburga aby objąć tam funkcję wikariusza generalnego. Pozostał tam aż do roku 1323-1324.

Był znakomitym kaznodzieją i wykładowcą w języku łacińskim i niemieckim. Działał głównie w Kolonii. Uważany za głównego przedstawiciela tzw. mistycyzmu nadreńskiego . Nawiązując do neoplatonizmu , utożsamiał Eckhart Boga z Jednią i za jedynie realną uważał duszę ludzką, bowiem posiada ona boski pierwiastek, w którym może zaistnieć kontakt między człowiekiem a Bogiem. Oskarżony m.in. o panteizm i skazany w roku 1326 , odwołał się do sądu papieża Jana XXII , który w bulli In agro dominico potępił jego 17 tez, a 11 uznał za podejrzane. Eckhart zmarł, zanim orzeczenie papieskie zostało ogłoszone.

Poglądy Eckharta wywarły wpływ m.in. na Mikołaja z Kuzy i filozofię niemiecką ( J. Fichte , F.W. Schelling , G.W.F. Hegel , E. Fromm ).

Pisma w przekładzie na polski

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Johannes Eckhart":

Linz ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1361 ...

1468 ...

Zakon Kaznodziejski Kamieniu Pomorskim , Gdańsku , Płocku , Elblągu i Sandomierzu , św. Albert Wielki (zm. 1280 ), Johannes Eckhart (zm. 1327) i św. Tomasz z Akwinu (zm. 1274 ) – ...

Peter Vischer starszy ...

1410 ...

1975 ...

1938 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Johannes Eckhart":

102. Nieorganiczne i organiczne składniki komórki cz.1 (plansza 14) ...

051. Wuppertal (plansza 11) ...

121 Oświecenie w Europie (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie