Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Misiones

Misiones

Prowincja Misiones
Herb prowincjiFlaga prowincji
Położenie na mapie Argentyny

Położenie na mapie Argentyny
Stolica Posadas
Powierzchnia 29 801 km²
Populacja (2001)
 - liczba ludności
 - gęstość

965 522
32,4 osób/km²
Gubernator Maurice Closs
ISO 3166-2AR-N

Misiones jest jedną z 23 prowincji Argentyny , położoną w północno-wschodniej części kraju. Jest otoczona przez Paragwaj od północnego zachodu, Brazylię od północnego wschodu i prowincję Corrientes od południowego zachodu. Stopa analfabetyzmu wynosi 8,6%.

Historia

Prowincja była pierwotnie zamieszkana przez kulturę Guarani . Pierwszym Europejczykiem, który odkrył region był Sebastian Cabot , który eksplorował rzekę Parana w grudniu 1527 . W XVII wieku jezuici zbudowali tu misję religijną . W ciągu kilku lat zdołali oni utworzyć około 30 wsi, w których Indianie Guarani zapoznawali sie z nowoczesnym rolnictwem i nowym stylem życia. W 1814 Gervasio Posadas, dyrektor Zjednoczonych Prowincji Argentyny , włączył Misiones do prowincji Corrientes (w tym czasie Argentyna była de facto niezależna, ale nadal formalnie należała do Hiszpanii ). Argentyna nie była w stanie utrzymać kontroli nad Misiones, do którego roszczenia zgłaszało kilka krajów, dopiero w 1830 siły wojskowe prowincji Corrientes włączyły ten teren do Argentyny. W 1838 Paragwaj zajął Misiones na podstawie przynależności etnicznej mieszkańców, wśród których większość stanowili Indianie Guarani (będący główną grupą etniczną Paragwaju). Podpisanie porozumienia pokojowego z Argentyną nastąpiło w 1876 , Paragwaj zrzekł się w nim wszelkich roszczeń. Po wojnie Paragwaj był krajem zubożałym, więc Misiones odnosił korzyść ekonomiczną z przynależności do zamożnej Argentyny. W 1876 ogłoszono prawo Kolonizacji i Imigracji. Zostało ono wprowadzone, by zaludnić kolonistami europejskimi niezamieszkane dotychczas tereny. W owym czasie powstało kilka przedsiębiorstw kolonizacyjnych. Właścicielem jednego z nich był Szwed Adolf J. Schwelm. Jego kolonie rolnicze i zmechanizowane gospodarstwa rolne oraz plantacje cytrusowe były uznawane za wzór gospodarności. Duża liczba przybyszów przyczyniła się do stałych korzyści ekonomicznych Misiones oraz do rozwoju politycznego w Argentynie. Dzisiaj w Misiones bardzo silne są wpływy kultury francuskiej. Do rozwoju prowincji w znacznym stopni przyczynili się imirganci polskiego pochodzenia.

Podział administracyjny

Prowincja jest podzielona na 17 departamentów.

Departamentstolica departamentu
Apóstoles Apóstoles
Cainguás Campo Grande
Candelaria Santa Ana
Capital Posadas
Concepción Concepción de la Sierra
Eldorado Eldorado
General Manuel BelgranoBernardo de Irigoyen
GuaraníEl Soberbio
IguazúPuerto Esperanza
Leandro N. AlemLeandro N. Alem
Libertador General San MartínPuerto Rico
MontecarloMontecarlo
Oberá Oberá
San IgnacioSan Ignacio
San JavierSan Javier
San PedroSan Pedro
Veinticinco de MayoAlba Posse

Ciekawostki

  • Misiones jest najmniejszą argentynską prowincją po Tucumán .
  • Prowincja jest otoczona przez trzy duże rzeki: Paraná , Urugwaj i Iguaçu
  • Klimat podzwrotnikowy nie ma żadnej suchej pory roku, czyni to Misiones jedną z najbardziej wilgotnych prowincji w Argentynie.


Inne hasła zawierające informacje o "Misiones":

Izba Deputowanych (Argentyna) ...

Podział administracyjny Argentyny ...

Misiones Prowincja MisionesHerb prowincjiFlaga prowincjiPołożenie na mapie ArgentynyPołożenie na mapie Argentyny Stolica Posadas Powierzchnia 29 801 km² Populacja (2001) - ...

Corrientes (prowincja) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Misiones":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie