Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Yoritomo Minamoto

Yoritomo Minamoto

Yoritomo Minamoto
(源 頼朝)

Siódmy siogun
Pierwszy siogun siogunatu Kamakura
Herb rodu Minamoto
Siogun
Okres panowaniaod 1192
do 9 lutego 1199
Poprzednik Yoshitsune Minamoto
Następca Yori'ie Minamoto
Dane biograficzne
Urodzony 9 maja 1147
Zmarł 9 lutego 1199
OjciecYoshitomo Minamoto

Yoritomo Minamoto ( jap. 源 頼朝 Minamoto Yoritomo, ur. 9 maja 1147 , zm. 9 lutego 1199 ) – siódmy siogun w historii Japonii , a pierwszy z siogunów z epoki Kamakura ( 11851333 ) ustanowiony przez ród Minamoto w roku 1192 , był nim do roku 1199 .

Spis treści

Wczesne lata i zesłanie (1147–1180)

Yoritomo był trzecim synem Yoshitomo Minamoto, głowy klanu Minamoto (linii Seiwa Genji), i jego pierwszej żony, córki Suenori Fujiwara, który był członkiem potężnego klanu Fujiwara . Yoritomo urodził się w Heian-kyō , ówczesnej stolicy Japonii (dzisiaj znana jako Kioto ). W tym czasie dziadek Yoritomo, Tameyoshi Minamoto był głową klanu.

W 1156 podział na dwie frakcje dworu cesarskiego doprowadził do otwartej wojny w stolicy. Po jednej stronie stali: były cesarz Toba , jego syn cesarz Go-Shirakawa , Tadamichi Fujiwara znany jako Kiyomori Taira (członek klanu Taira ) syn regenta klanu Fujiwara, Tadazane Fujiwara. Po drugiej stronie byli to: były cesarz Sutoku razem z młodszym synem Tadazane, Yorinaga Fujiwara. Okres ten znany był jako rebelia Hōgen lub "zamieszki ery Hōgen".

Na nieszczęście, w tym sporze klan Minamoto był podzielony między dwa obozy. Głowa klanu, Tameyoshi, stanął po stronie byłego cesarza Sutoku, zaś jego syn Yoshitomo stanął po stronie byłego cesarza Toba i cesarza Go-Shirakawa razem z Tadamichim (Kiyomorim). W końcu, siły wokół cesarza Go-Shirakawy wygrały wojnę, zapewniając tym samym zwycięstwo Yoshitomo i Kiyomoriemu. Były cesarz Sutoku został zamknięty w areszcie domowym, a Yorinaga zginął w bitwie. Tameyoshi został skazany na śmierć, nie pomogły nawet liczne prośby Yoshitomo. Cesarz Go-Shirakawa i Kiyomori byli niewzruszeni i wyrok został wykonany. Yoshitomo został głową klanu Minamoto, a Yoritomo został spadkobiercą.

Yoritomo pochodził z rodziny cesarskiej od strony ojca i z klanu Fujiwara od strony matki. Otrzymał swój pierwszy tytuł urzędowy i został mianowany administratorem. Niemniej jednak, w Kioto, pomiędzy klanem Taira, kierowanym przez Kiyomoriego oraz klanem Minamoto, pod przewodnictwem Yoshitomo, zaczęły ponownie narastać animozje.

Kiyomori popierał cesarza Nijō , który był synem Go-Shirakawy. Miał poparcie Nobuyoriego Fujiwary. Tymczasem Yoshitomo stał się stronnikiem byłego cesarza Go-Shirakawy, ich starego sojusznika Tadamichiego Fujiwary i uczonego-dworzanina Michinoriego Fujiwary. Okres ten znany był jako rebelia Heiji lub "zamieszki ery Heiji". Klan Minamoto nie był dobrze przygotowany i klan Taira przejął kontrolę nad Kioto.

W następstwie, nastały trudne czasy dla klanu Minamoto i ich sojuszników. Michinori Fujiwara i Tadamichi Fujiwara zostali skazani na śmierć, kiedy pałac byłego cesarza Go-Shirakawa został doszczętnie spalony przez klan Taira. Yoshitomo uciekł ze stolicy jak tylko klan Taira uderzył w 1160 , ale został zdradzony i zamordowany przez wynajętych ludzi w prowincji Owari . Dla Yoritomo, nowej głowy klanu Minamoto, oznaczało to zesłanie na Hirugashima, w prowincji Izu , która w tym czasie była pod rządami klanu Hōjō . Kiyomori z klanu Taira był już niekwestionowanym przywódcą Japonii. Yoritomo nie został skazany na śmierć przez Kiyomoriego dzięki prośbom macochy Kiyomoriego, Ikenozenni. Brata Yoritomo, Noriyori Minamoto, także skazano na wygnanie. Podczas gdy Yoshitsune Minamoto , inny brat, zmuszony został udać się do klasztoru. Pozostałe rodzeństwo zostało stracone.

Yoritomo dorastał na wygnaniu. W 1179 r. wszedł do klanu Hōjō, kierowanego przez Tokimasa Hōjō . Ożenił się z córką Tokimasy, Masako Hōjō . Cały czas był informowany przez przyjaciół o wydarzeniach w Kioto. Wkrótce, wygnanie Yoritomo miało się skończyć.

Wezwanie do walki i początek wojny Gempei (1180–1185)

Podpis Yoritomo kaō

W 1180 , książę Mochihito, syn byłego cesarza Go-Shirakawa, upokorzony przez Taira z powodu osadzenia na tronie bratanka Kiyomori, cesarza Antoku , wezwał do walki wszystkie klany razem z Minamoto przeciw klanowi Taira. Yoritomo postanowił wziąć udział w tym konflikcie, szczególnie po poprzednim konflikcie między klanem Taira i Minamoto i z powodu śmierci Yorimasa Minamoto i księcia Mochihito. Yoritomo stanął na czele klanu Minamoto i z wsparciem finansowym klanu Hōjō, rodziny jego żony, założył nową stolicę w Kamakura na wschodzie kraju. Nie wszyscy członkowie klanu uznali go za prawowitego spadkobiercę rodu. Jego wuj Yuki'ie Minamoto i jego kuzyn Yoshinaka Minamoto spiskowali przeciw niemu.

W 1181 zmarł Kiyamori Taira. Nową głową klanu zostaje Munemori Taira. Munemori prowadzi bardziej agresywną politykę niż jego poprzednik w stosunku do klanu Minamoto - atakuje ich formacje w Kioto. Niemniej jednak, Yoritomo był dobrze ufortyfikowany w Kamakurze. Jego bracia, Yoshitsune Minamoto i Noriyori Minamoto pokonali klan Taira w kilku kluczowych bitwach, ale nie mogli jednocześnie powstrzymać Yoshinaka Minamoto, rywala Yoritomo przed zajęciem Kioto w 1183 jak i gonić za klanem Taira na południe, którzy to zabrali ze sobą cesarza Antoku. Sytuacja ta zmusiła klan Minamoto do osadzenia na tronie brata Antoku, Go-Toba , jako nowego cesarza.

W 1180 Yoritomo został pokonany w bitwie pod Ishibashiyama. Była to jego pierwsza poważna porażka, ale nie wpłyneła ona na jego politykę opanowania arystokracji obszaru Kantō , która w szybki czasie uznała jego władzę. Między 1181 a 1184 istniał rozejm z Taira, który umożliwił Yoritomo rozbudowanie własnej administracji, skupionej wokół jego dowództwa wojskowego w Kamakura. W końcu zwyciężył swoich rywali, którzy starali się odebrać mu władzę. Yoritomo ustanowił w ten sposób nową kastę samuraji i założył pierwsze "rządy pod namiotem" (jap. bakufu) w Kamakura. System ten utrzymał się aż do XIX wieku .

Po śmierci Yoritomo Minamoto, tytuł sioguna przeszedł w ręce jego dwójki synów; najpierw starszego Yori'ie Minamoto (w 1202 roku), a następnie młodszego Sanetomo Minamoto (rok później).

Rodzina jego żony, klan Hōjō, przejęła realną władzę po jego śmieci i po zamordowaniu jego następcy Yori'ie Minamoto oraz osadzeniu na stanowisku sioguna jego brata Sanetomo Minamoto, przyjmując tytuł shikkenów (regentów siogunów).

Ery panowania bakufu Yoritomo

  • Kenkyū (1190–1199)
  • Shōji (1199–1201)

Bibliografia

  • Mass, Jeffrey P.. "Yoritomo and the founding of the first bakufu: the origins of dual government in Japan" Stanford, Calif. : Stanford University Press, 1999.
  • Nagahara Keiji 永原慶二. Minamoto no Yoritomo 源頼朝. Tokyo: Iwanami-shoten, 1995.
  • Naramoto Tatsuya 奈良本辰也, et al. Minamoto no Yoritomo 源頼朝. Tokyo: Shisakusha, 1972.
  • Szablon:Fr icon Titsingh , Isaac, ed. (1834). [Siyun-sai Rin-siyo/Hayashi Gahō, 1652], Nipon o daï itsi ran; ou, Annales des empereurs du Japon. Paris: Oriental Translation Fund of Great Britain and Ireland. OCLC 300555357
  • Yamaji Aizan 山路愛山. Minamoto no Yoritomo: jidai daihyō Nihon eiyūden 源頼朝: 時代代表日本英雄伝. Tokyo: Heibonsha, 1987.
  • Yoshikawa, Eiji. (1989) Yoshikawa Eiji Rekishi Jidai Bunko (Eiji Yoshikawa's Historical Fiction), Vols. 41-42: Minamoto Yoritomo (源頼朝). Tokyo: Kodansha. 10-; 13-
Poprzednik
Yoshitsune Minamoto
Siogun
(Okres Siogunatu Kamakura )

1192 - 1199
Następca
Yori'e Minamoto


Inne hasła zawierające informacje o "Yoritomo Minamoto":

Siogunat ...

Historia Japonii lat).Dyktatorskie rządy Kiyomoriego trwały do 1180 , kiedy do wojny z Tairami przystąpił Yoritomo Minamoto. Wywiązała się, trwająca 5 lat, wojna obu klanów zwana Gempei-kassen. ...

Siogun bitwie pod Awazu6 Yoshitsune Minamoto 源 義経 1159 — 1189 1184 — 1189 zmuszony do popełnienia seppuku Siogunat Kamakura - Ród Minamoto 7 (1) Yoritomo Minamoto 源頼朝 1147 — 1199 1192 — 1199 założyciel siogunatu8 (2) Yori'ie Minamoto 源頼家 1182 — 1204 1202 — 1203 abdykował; zamordowany9 (3) Sanetomo Minamoto 源実朝 1192 — 1219 1203 — 1219 zamordowanySiogunat Kamakura - Ród Kujō10 ...

1184 ...

XII wiek ...

11 września ...

Bunraku ...

Ród Taira ...

Genji monogatari ...

Monogatari ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Yoritomo Minamoto":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie