Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana


Zasięg regionu w obrębie Polski
Prowincja Niż Środkowoeuropejski
Podprowincja Pobrzeża Południowobałtyckie
Makroregion Pobrzeże Gdańskie
MezoregionMierzeja Wiślana
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska :
województwo pomorskie :
Gdańsk
powiat nowodworski ,
Rosja :
obwód kaliningradzki

Mierzeja Wiślana ( 313.53 ) – piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej , rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Bałtijsk (Piławę) w Federacji Rosyjskiej na wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Rosji (część wschodnia).

Mierzeja (oprócz niewielkiej zachodniej części) jest słabo zurbanizowana i praktycznie niezindustrializowana. Wszystkie miejscowości położone w jej polskiej części (oprócz Gdańska) były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

Spis treści

Nazwa

Nazwę „Mierzeja Wiślana” wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę mierzei – Frische Nehrung[1]. Wcześniej polską nazwą była Mierzeja Świeża[2]. Stosowano także nazwę Mierzeja Fryska[2].

W języku rosyjskim Mierzeja Wiślana to Балтийская коса (Bałtijskaja kosa).

Granice

Mezoregion na tle powiatów, na których terenie się znajduje

Mierzeja Wiślana ma około 90 km długości i 1-2 km szerokości[3]. Północną granicą mezoregionu jest Zatoka Gdańska, będąca częścią Morza Bałtyckiego. Od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi oraz przez zalew z Wybrzeżem Staropruskim . Granicę uzupełnia od zachodu Pobrzeże Gdańskie[3].

Mezoregion leży na terenie miasta Gdańska i powiatu nowodworskiego oraz Obwodu Kaliningradzkiego (Rosja).

Wcześniej ten mezoregion, podobnie jak Mierzeja Helska , Wybrzeże Słowińskie oraz Wysoczyzna Żarnowiecka , był zaliczany do Pobrzeża Kaszubskiego[4], w systemie regionalizacji Kondrackiego są one osobnymi mezoregionami.

Geologia i geomorfologia

Mierzeja Wiślana jest wielką piaszczystą wydmą, której wysokość w niektórych miejscach przekracza 30 metrów. Mierzeja została zbudowana przez morze w wyniku działań fal morskich.

Sieć wodna

Przekop Wisły

Mierzeja Wiślana zamyka deltę Wisły i oprócz ujść Wisły w mezoregionie nie ma żadnej sieci wodnej[3].

Klimat

Temperatura powietrza

Warunki klimatyczne w mezoregionie są wyraźnie inne od tych w głębi kraju, ale podobne do tych w innych nadmorskich mezoregionach. Średnia temperatura roczna jest nieco wyższa niż na pojezierzach, jednak nieco niższa niż w centrum Polski. Wiosną jest chłodniej niż w głębi kraju, lecz jesienią wyraźnie cieplej. Średnia roczna oraz średnia dobowa amplituda temperatur są mniejsze niż w głębi kraju, ze względu na większe ciepło właściwe wody w morzu[5]. Wpływ Bałtyku jest również widoczny w długości pór roku – na wybrzeżu zimy są znacznie krótsze, a jesień dłuższa. Prawie nie występuje przedwiośnie[6]. W zachodniej części mezoregionu na klimat wpływ ma również oddziaływanie aglomeracji trójmiejskiej.

Przyroda

Grobla Sobieszewska

Mezoregion porośnięty jest lasem sosnowym. Na Mierzei Wiślanej znajdują się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody :

Ludność, gospodarka, komunikacja

Drogi Mierzei Wiślanej

Ludność i urbanizacja

Mimo że większość terenu Mierzei zajmują miasta Gdańsk , Krynica Morska oraz Bałtijsk w Rosji, tereny są słabo zurbanizowane, szczególnie na terenie Gdańska, poza przemysłowo-mieszkaniową dzielnicą Stogi z Przeróbką .

Gospodarka

Mierzeja jest wykorzystywana głównie w celach turystycznych. Ze względu na niestabilność gruntu poza zachodnim skrawkiem obszar ten nie jest zindustrializowany.

W zachodniej części na granicy z Pobrzeżem Kaszubskim znajduje się Port Gdański, a nieco na wschód, nad zatoką, Port Północny.

Komunikacja kolejowa

Na terenie mezoregionu znajduje się północny fragment wąskotorowej, obecnie działającej w ograniczonym zakresie tylko w sezonie letnim, Żuławskiej Kolei Dojazdowej – 15 stacji i przystanków: Lewy Brzeg Wisły, Prawy Brzeg Wisły, Mikoszewo, Jantar, Jantar Port, Jantar Młyn, Jantar Leśniczówka, Junoszyno, Stegna Gdańska , Stegna PKS , Sztutowo Muzeum, Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska , Piaski , oraz linie kolejowe obsługujące port w Gdańsku.

Drogi

Przez całą długość mezoregionu przebiega droga wojewódzka nr 501 , krzyżująca się w Stegnie z drogą wojewódzką nr 502 . Na 13. kilometrze trasy na Przekopie Wisły znajduje się przeprawa promowa.

Turystyka

Kościół w Stegnie

Wszystkie miejscowości położone w polskiej części Mierzei były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi[7]. Rejon jest znany z terenów umożliwiających uprawianie sportów wodnych. W miejscowościach na terenie mezoregionu znajdują się zabytki oraz inne atrakcje turystyczne. Do najbardziej znanych należą:

 • Kościół Ryglowy w Stegnie[7]
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej[7]
 • były obóz koncentracyjny w Sztutowie[7]
 • molo w Krynicy Morskiej[8]
 • latarnia morska w Krynicy Morskiej
 • Żuławska Kolej Dojazdowa .

Zobacz też

Przypisy

 1. M.P. z 1950 r. Nr 8, poz. 76 , s. 76
 2. 2,0 2,1 Nierzeja Świeża w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich , Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r.
 3. 3,0 3,1 3,2 Jerzy Kondracki: Geografia Regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002, s. 64. . 
 4. Bolesław Augustowski: Środowisko Geograficzne województwa gdańskiego w zarysie. Gdańsk: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Gdańsku, 1969, s. 27. 
 5. Teofil Wojterski, Jan Bednorz: Pobrzeże Słowińskie i Kaszubskie. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1982, s. 21. . 
 6. Teofil Wojterski, Jan Bednorz: Pobrzeże Słowińskie i Kaszubskie. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1982, s. 24. . 
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 Wybrzeże Bałtyku. Bielsko-Biała: Pascal, 2006, s. 84. . 
 8. Wybrzeże Bałtyku. Bielsko-Biała: Pascal, 2006, s. 85. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mierzeja Wiślana":

Uznam ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski Wysoczyzna Damnicka 313.45 Wysoczyzna Żarnowiecka 313.46 Pradolina Redy-Łeby 313.5 Pobrzeże Gdańskie 313.51 Pobrzeże Kaszubskie 313.52 Mierzeja Helska 313.53 Mierzeja Wiślana 313.54 Żuławy Wiślane 313.55 Wysoczyzna Elbląska 313.56 Równina Warmińska 313.57 Wybrzeże Staropruskie 314-316 Pojezierza Południowobałtyckie 314.4 ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Pobrzeże Kaszubskie Granicą wschodnią jest wybrzeże Morza Bałtyckiego oraz na krótkim fragmencie na południu Mierzeja Wiślana . Północnym fragmentem wschodniej granicy jest wcinająca się w morze Mierzeja ...

Mierzeja Wiślana Mierzeja WiślanaZasięg regionu w obrębie PolskiProwincja Niż Środkowoeuropejski Podprowincja Pobrzeża Południowobałtyckie Makroregion Pobrzeże Gdańskie MezoregionMierzeja WiślanaZajmowanejednostkiadministracyjne Polska : województwo pomorskie : Gdańsk powiat nowodworski , Rosja : obwód ...

Tuzła ...

Łeba ...

Wybrzeże Kaszubskie od którego odchodzi Mierzeja Helska . Przy południowej części zatoki ciągnie się Mierzeja Wiślana . Południowo-wschodnią część Zalewu Wiślanego stanowi Wybrzeże Staropruskie . Wybrzeża na świecie Europa : Francja : ...

Wybrzeże limanowe ...

Jezioro przybrzeżne ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mierzeja Wiślana":

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 8) ...

236. Charakterystyka regionów geograficznych. Pobrzeże Kaszubskie (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie