Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Miecz świętego Piotra

Miecz świętego Piotra

Miecz św. Piotra w Muzeum Archidiecezjalnym
Kopia miecza świętego Piotra w katedrze poznańskiej

Miecz świętego Piotramiecz a właściwie tasak , o rozszerzającej się ku końcowi głowni znajdujący się od wielu lat w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu . Obecnie jego replika wykonana przez poznańskiego artystę Bogdana Puchalskiego eksponowana jest w bazylice archikatedralnej . Tasak ten wzmiankowany jest już przez Jana Długosza w Vitae Episcoporum Posnaniensium, opublikowanym w 1609 , jako oryginalna broń z czasów rzymskich, bądź kopia wykonana na zlecenie i pobłogosławiona przez papieża Jana XIII (Długosz wspomina papieża Stefana VIII , jednak we wspomnianym okresie papież ten już nie żył). Zgodnie z podaniem "miecz" należał do świętego Piotra , który miał nim odciąć ucho Malchosa (J 18,10), sługi arcykapłana, podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani . O broni tej pisze także w 1699 roku archidiakon przy poznańskiej katedrze opisując go jako fragment miecza św. Piotra trzymany w katedralnym skarbcu, lecz kilka razy do roku pokazywany wiernym. W 1721 ukazał się także dekret Kapituły Katedralnej nakazujący przeniesienie "miecza", jako relikwii do kapitularza , jako godniejszego miejsca.

Na Ostrów Tumski trafił w 968 jako podarek Jana XIII dla biskupa Jordana lub Mieszka I . Przez wiele stuleci sądzono, że jest to replika pochodząca z X wieku , jednak badania wykonane przez naukowców z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dotyczące kształtu i typu stopu z jakiego wykonano miecz wskazują na to, że został on wykuty w I wieku naszej ery na wschodnich rubieżach Cesarstwa rzymskiego . Natomiast przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego są ostrożniejsi w ocenie wieku broni i bardziej skłonni przyjąć, że jest to średniowieczna kopia . Autorytety bronioznawcze jednogłośnie uznają broń tą za tasak powstały w XIV wieku .

Bez względu na to czy pochodzi on z I, X czy XIV wieku jest to broń, która obok Szczerbca ma najdłuższą udokumentowaną historię w kraju.

Opis tasaka

Głownia wykuta z pojedynczego kawałka żelaza . Długość całkowita 70,2 cm (pierwotnie być może był dłuższy o 1-2 cm, skrócenie wynika z korozji końca głowni), szerokość maksymalna 9,4 cm, w odległości 10,3 cm od nasady otwór o średnicy 0,4 cm. Głowica niezachowana.

Źródła

  • Zygmunt Rola, Tajemnice Ostrowa Tumskiego, Kraków 2000, Zysk i Sk-a
  • M. Głosek, I. Kajzer, Miecz św. Piotra z katedry poznańskiej – Kwart. Hist. Kultury Materialnej, 1974, R. XXII.


Inne hasła zawierające informacje o "Miecz świętego Piotra":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Dogmat ...

Brno ...

Huldrych Zwingli ...

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Miecz świętego Piotra":

103 Rozwój reformacji w Europie (plansza 17) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

Antyk judajski - mądrość Biblii (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie