Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Michael Moore

Michael Moore

Michael Moore
Michael Moore na 66 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, 2009
Prawdziwe nazwiskoMichael Francis Moore
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1954
Flint
Zawód aktor , reżyser , scenarzysta
Strona domowa
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl

Michael Francis Moore (ur. 24 kwietnia 1954 w Flint ) - amerykański aktor, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, producent filmowy oraz pisarz.

Jest krytykiem globalizacji, dużych korporacji, przemocy związanej z bronią, wojny w Iraku, George'a W. Busha i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Spis treści

Biografia

Moore urodził się w mieście Flint, w stanie Michigan. Jego matka była sekretarką, a ojciec pracownikiem fizycznym w fabryce. Dorastał w Davison. Jego rodzice i dziadek pracowali w tym czasie w fabrykach General Motors we Flint. Jego wujek był jednym z założycieli związku zawodowego United Automobile Workers.

W szkole średniej Moore wyróżniał się aktywnością. Brał udział w debatach i przedstawieniach. Po jej ukończeniu z powodzeniem ubiegał się o miejsce w radzie szkoły.

Po rzuceniu studiów na University of Michigan-Flint (gdzie pisał artykuły do The Michigan Times), Moore pracował na dziennej zmianie w fabryce General Motors. W wieku 22 lat, założył tygodnik The Flint Voice, który szybko zmienił nazwę na The Michigan Voice, rozszerzając swój zasięg na cały stan, czego Moore później żałował. W 1986 został redaktorem liberalnego dwumiesięcznika Mother Jones. Przeniósł się do Kalifornii.

Po paru miesiącach stracił pracę. Wygrał jednak proces z byłym pracodawcą, a za odszkodowanie wyprodukował swój pierwszy film. Przeniósł się do Nowego Jorku , gdzie współtworzył m.in. programy telewizyjne. Z czasem wokół swoich filmów zbudował doskonale prosperujące przedsiębiorstwo. Tematy swoich filmów kontynuował w książkach, które często trafiały na listę bestsellerów .

Moore debiutował filmem Roger i ja. Było to wystąpienie przeciwko działaniom wielkich korporacji i przedstawiał zniszczenia dokonane przez firmę General Motors w jego rodzinnym mieście.

Sławę przyniósł mu dokument Zabawy z bronią , który zdobył m.in. Nagrodę Cezara (najlepszy film zagraniczny) i Oscara (w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny). Opowiada on o kulisach fascynacji Amerykanów bronią i strzelaniny w Columbine High School w 1999 roku, w której zginęło trzynaście osób. W polskich kinach obejrzało go osiemnaście tysięcy widzów.

Jego film, Fahrenheit 9.11 , był atakiem na politykę George'a W. Busha . W 2004 roku film niespodziewanie zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i wzbudził ogromne kontrowersje. Tytuł tłumaczono jako połączenie tytułu książki fantastycznej Fahrenheit 451 , w której chodziło o temperaturę zapłonu papieru, oraz daty 11 września , czyli daty zamachu na World Trade Center , Moore tłumaczy tytuł swojego filmu jako temperaturę, w której płonie wolność.

Krytycy Moore'a zarzucają reżyserowi manipulowanie faktami. Np. w Zabawach z bronią przemówienie czołowego lobbysty na rzecz swobodnego dostępu do broni Charltona Hestona , jest w istocie zlepkiem różnych wypowiedzi, często wyrwanych z kontekstu. Film sugeruje też, że wpływ na zachowanie młodych zabójców może mieć fakt, iż w pobliżu działa fabryka broni, która w rzeczywistości nie miała nic wspólnego z tego rodzaju produkcją. Istnieje kilka stron internetowych poświęconych tropieniu nieprawdziwych informacji podawanych przez Moore'a w filmach, książkach i audycjach. Przeciwnicy Moore'a zwracają również uwagę na pewną ironię gdyż manipulacja informacją jest jednym z głównych tematów jego filmów.

Działalność

Filmografia

jako reżyser
  • Roger i ja (Roger & Me, 1989)
  • Pets or Meat: The Return to Flint (1992)
  • Canadian Bacon (1995)
  • The Big One (1997)
  • And Justice for All (1998)
  • Zabawy z bronią (Bowling for Columbine, 2002)
  • Fahrenheit 9.11 (2004)
  • Sicko (2007)
  • Slacker Uprising (2008)
  • Kapitalizm, historia miłosna (2009)

Programy telewizyjne

  • TV Nation (1994)
  • The Awful Truth (1999)

Książki

  • Downsize This! Random Threats from an Unarmed American (1996)
  • Adventures in a TV Nation (1998)
  • Biali głupcy (Stupid White Men... and Other Sorry Excuses for the State of the Nation!, 2001)
  • Stary, co zrobiłeś z moim krajem? (Dude, Where's My Country?, 2003)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Michael Moore":

Oddychanie komórkowe ...

Brno ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

1679 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Związek organiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michael Moore":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 16) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 4) ...

059. Heidelberg (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie