Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Michaił Łomonosow

Michaił Łomonosow

Michaił Łomonosow
Grób Michaiła Łomonosowa

Michaił (Michajło)[1] Wasiljewicz Łomonosow, ros. Михаи́л (Миха́йло) Васи́льевич Ломоно́сов (ur. 8 / 19 listopada 1711 w Denisówce (później Łomonosowo) pod Chołmogorami koło Archangielska , zm. 4 / 15 kwietnia 1765 w Sankt Petersburgu ) – rosyjski uczony i poeta, prekursor chemii fizycznej , twórca Uniwersytetu Moskiewskiego .

Pochodził z pomorskiej rodziny rybackiej, sam nauczył się czytać i pisać. Udało mu się wyjechać do Moskwy , gdzie ukończył szkołę podstawową, a następnie do Petersburga , gdzie chodził do gimnazjum. Jako wyróżniający się uczeń został wysłany na studia do Niemiec . Kształcił się na uniwersytecie w Marburgu ( Hesja ) pod kierunkiem znanego filozofa Christiana Wolffa . Po powrocie do Rosji objął stanowisko profesora chemii na Uniwersytecie w Petersburgu . Zorganizował przy uczelni nowoczesne laboratorium. W 1754 r. zainicjował powołanie państwowego uniwersytetu w Moskwie, który później został nazwany jego imieniem. Był członkiem Petersburskiej Akademii Nauk.

Jedną z jego czołowych zasług jest to, że 26 maja 1761  r. podczas obserwacji przejścia Wenus przed tarczą Słońca , odkrył, że planeta ta posiada grubą i gęstą atmosferę .[2]

W swojej pracy naukowej łączył chemię z innymi naukami ścisłymi - fizyką i matematyką. Zajmował się teorią cząsteczek , zapoczątkował nową gałąź wiedzy - chemię fizyczną, dowiódł fałszywość teorii flogistonu . Niezależnie od Lavoisiera sformułował prawo zachowania masy w reakcjach chemicznych. W książce Kurs prawdziwej chemii fizycznej ( 1752 ) podał definicję chemii fizycznej:

Chemia fizyczna jest to nauka, która tłumaczy przyczynę zjawisk zachodzących wskutek operacji chemicznych w ciałach złożonych, przy pomocy praw i na podstawie doświadczeń fizycznych.

Ważną rolę przypisywał eksperymentom. Prowadził także badania w dziedzinie geologii . Swoimi pracami wyprzedził rosyjską współczesność, w tej dziedzinie doceniony po śmierci.

Niezależnie od pracy naukowej był też wybitnym poetą, mistrzem ody panegirycznej . Był m.in. autorem:

  • Ody w rocznicę wstąpienia na tron cesarzowej Jelizawiety Pietrowny (Ода на день восшествия на всероссийский престол её величества государыни императрицы Елисаветы Петровны 1747 года - 1747 )
  • Porannych rozmyślań o wielkości bożej ( 1751 )
  • Rozmowy z Anakreontem (Разговор с Анакреоном - между 1756 и 1761 )

W pracy List o zasadach wierszowania rosyjskiego ( 1739 ) wyłożył teorię sylabotoniki. Napisał ponadto podręcznik retoryki oraz gramatyki języka rosyjskiego. W 1764 objął wysokie stanowisko sekretarza stanu.

Przypisy

  1. Pierwsze podpisy własnoręczne M. Łomonosowa - ze strony http://olomonosove.chat.ru .
  2. "Encyklopedia Geograficzna Świata - Wszechświat; wyd. OPRES, Kraków 1997 r. "


Inne hasła zawierające informacje o "Michaił Łomonosow":

1986 ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Aleksandr Suworow ...

Michaił Łomonosow Michaił ŁomonosowGrób Michaiła ŁomonosowaMichaił (Michajło) Wasiljewicz Łomonosow, ros. Михаи́л (Миха́йло) Васи́льевич Ломоно́сов ...

Order Orła Białego ...

Balet ...

Lata 90. XX wieku ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1925 ...

Bitwa pod Kłuszynem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michaił Łomonosow":

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 12) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 16) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 13) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie