Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Michael Moore

Michael Moore

Michael Moore
Michael Moore na 66 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, 2009
Prawdziwe nazwiskoMichael Francis Moore
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1954
Flint
Zawód aktor , reżyser , scenarzysta
Strona domowa
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl

Michael Francis Moore (ur. 24 kwietnia 1954 w Flint ) - amerykański aktor, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta, producent filmowy oraz pisarz.

Jest krytykiem globalizacji, dużych korporacji, przemocy związanej z bronią, wojny w Iraku, George'a W. Busha i amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Spis treści

Biografia

Moore urodził się w mieście Flint, w stanie Michigan. Jego matka była sekretarką, a ojciec pracownikiem fizycznym w fabryce. Dorastał w Davison. Jego rodzice i dziadek pracowali w tym czasie w fabrykach General Motors we Flint. Jego wujek był jednym z założycieli związku zawodowego United Automobile Workers.

W szkole średniej Moore wyróżniał się aktywnością. Brał udział w debatach i przedstawieniach. Po jej ukończeniu z powodzeniem ubiegał się o miejsce w radzie szkoły.

Po rzuceniu studiów na University of Michigan-Flint (gdzie pisał artykuły do The Michigan Times), Moore pracował na dziennej zmianie w fabryce General Motors. W wieku 22 lat, założył tygodnik The Flint Voice, który szybko zmienił nazwę na The Michigan Voice, rozszerzając swój zasięg na cały stan, czego Moore później żałował. W 1986 został redaktorem liberalnego dwumiesięcznika Mother Jones. Przeniósł się do Kalifornii.

Po paru miesiącach stracił pracę. Wygrał jednak proces z byłym pracodawcą, a za odszkodowanie wyprodukował swój pierwszy film. Przeniósł się do Nowego Jorku , gdzie współtworzył m.in. programy telewizyjne. Z czasem wokół swoich filmów zbudował doskonale prosperujące przedsiębiorstwo. Tematy swoich filmów kontynuował w książkach, które często trafiały na listę bestsellerów .

Moore debiutował filmem Roger i ja. Było to wystąpienie przeciwko działaniom wielkich korporacji i przedstawiał zniszczenia dokonane przez firmę General Motors w jego rodzinnym mieście.

Sławę przyniósł mu dokument Zabawy z bronią , który zdobył m.in. Nagrodę Cezara (najlepszy film zagraniczny) i Oscara (w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny). Opowiada on o kulisach fascynacji Amerykanów bronią i strzelaniny w Columbine High School w 1999 roku, w której zginęło trzynaście osób. W polskich kinach obejrzało go osiemnaście tysięcy widzów.

Jego film, Fahrenheit 9.11 , był atakiem na politykę George'a W. Busha . W 2004 roku film niespodziewanie zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes i wzbudził ogromne kontrowersje. Tytuł tłumaczono jako połączenie tytułu książki fantastycznej Fahrenheit 451 , w której chodziło o temperaturę zapłonu papieru, oraz daty 11 września , czyli daty zamachu na World Trade Center , Moore tłumaczy tytuł swojego filmu jako temperaturę, w której płonie wolność.

Krytycy Moore'a zarzucają reżyserowi manipulowanie faktami. Np. w Zabawach z bronią przemówienie czołowego lobbysty na rzecz swobodnego dostępu do broni Charltona Hestona , jest w istocie zlepkiem różnych wypowiedzi, często wyrwanych z kontekstu. Film sugeruje też, że wpływ na zachowanie młodych zabójców może mieć fakt, iż w pobliżu działa fabryka broni, która w rzeczywistości nie miała nic wspólnego z tego rodzaju produkcją. Istnieje kilka stron internetowych poświęconych tropieniu nieprawdziwych informacji podawanych przez Moore'a w filmach, książkach i audycjach. Przeciwnicy Moore'a zwracają również uwagę na pewną ironię gdyż manipulacja informacją jest jednym z głównych tematów jego filmów.

Działalność

Filmografia

jako reżyser
  • Roger i ja (Roger & Me, 1989)
  • Pets or Meat: The Return to Flint (1992)
  • Canadian Bacon (1995)
  • The Big One (1997)
  • And Justice for All (1998)
  • Zabawy z bronią (Bowling for Columbine, 2002)
  • Fahrenheit 9.11 (2004)
  • Sicko (2007)
  • Slacker Uprising (2008)
  • Kapitalizm, historia miłosna (2009)

Programy telewizyjne

  • TV Nation (1994)
  • The Awful Truth (1999)

Książki

  • Downsize This! Random Threats from an Unarmed American (1996)
  • Adventures in a TV Nation (1998)
  • Biali głupcy (Stupid White Men... and Other Sorry Excuses for the State of the Nation!, 2001)
  • Stary, co zrobiłeś z moim krajem? (Dude, Where's My Country?, 2003)

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Michael Moore":

Oddychanie komórkowe ...

Brno ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

1679 ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

1986 ...

Związek organiczny ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michael Moore":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 16) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 4) ...

059. Heidelberg (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie