Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Rafał Krajewski

Rafał Krajewski

Rafał Krajewski

Rafał Krajewski herbu Jasieńczyk (odm.), ps. Wujaszek, August, Helena, (ur. 24 października 1834 w Łempicach Wielkich (obecnie Łępice w gminie Pokrzywnica ), zm. 5 sierpnia 1864 w Warszawie ) – dyrektor Wydziału Spraw Wewnętrznych w powstaniu styczniowym .

W 1850 wstąpił do warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych , którą ukończył celująco w 1854 . W 1857 uzyskał patent architekta. Projektował i budował wiele stołecznych kamienic. Według jego projektu odbudowano m.in. spalony w powstaniu Ratusz Warszawski .

Politycznie związany był ze środowiskiem millenerów Edwarda Jürgensa . W grudniu 1862 wyjechał za granicę w tajnej misji politycznej. W połowie lutego 1863 wrócił do kraju i wszedł do sformowanej przez Stefana Bobrowskiego Komisji Wykonawczej. Romuald Traugutt mianował go dyrektorem Wydziału Spraw Wewnętrznych. 10 marca 1864 został przez Rosjan aresztowany, więziony był w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej [1]. Nie dał się złamać w śledztwie pomimo bicia, głodzenia i przetrzymywania w lochu. Dopiero 22 kwietnia , wobec obciążających go zeznań 16 świadków przyznał się do kierowania WSW.

19 lipca sąd wojenny skazał go na karę śmierci. Stracony 5 sierpnia na stokach Cytadeli Warszawskiej wraz z Romualdem Trauguttem , Józefem Toczyskim , Romanem Żulińskim i Janem Jeziorańskim .

Przypisy

  1. Stefan Król, Cytadela Warszawska, Książka i Wiedza , Warszawa 1978 , s. 144.

Bibliografia

  • Krzysztof Krajewski Siuda Rafał Krajewski 1834-1864 Pułtusk 2006


Inne hasła zawierające informacje o "Rafał Krajewski":

1986 ...

Ludwik XVIII ...

Genealogia ...

XXI wiek ...

Order Orła Białego ...

Gerard Labuda ...

Jasnowidzenie ...

1983 ...

Stanisław Taczak ...

Lista Przebojów Programu Trzeciego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Rafał Krajewski":

031. La Mettrie Człowiek maszyna (plansza 17) ...

011. Platon część druga (plansza 21) ...

004. Podstawowe działy filozofii. (plansza 23) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie