Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Michał Korybut Wiśniowiecki

Michał Tomasz Korybut Wiśniowiecki - herbu Korybut (ur. 31 maja 1640 w Białym Kamieniu na Wołyniu, zm. 10 listopada 1673 we Lwowie) – król Polski i wielki książę Litwy w latach 1669-1673.

Syn wojewody ruskiego, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego i Gryzeldy Zamoyskiej. Mąż Eleonory Habsburg, córki cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier Ferdynanda III Habsburga.

Dzieciństwo i młodość

Do 1642 wychowywał się w Zamościu, w domu jego babki Katarzyny z Ostrogskich Zamoyskiej. Początkowo znalazł się pod opieką biskupa wrocławskiego i płockiego Karola Ferdynanda Wazy. Przebywał w rezydencji biskupów płockich w Broku, pobierając nauki u jezuitów. Później przeszedł pod pieczę swego wuja wojewody sandomierskiego Jana Sobiepana Zamoyskiego, który oddał go na dwór królewski. W czasie potopu szwedzkiego wraz z parą królewską schronił się do Głogówka na Śląsku. W 1655 na polecenie króla Jana Kazimierza wyjechał do Nysy, gdzie pobierał nauki w Kolegium Jeziuckim "Carolinum". v W 1656 dzięki wsparciu królowej Ludwiki Marii rozpoczął studia na uniwersytecie w Pradze. W 1660 powrócił do kraju. Jednak już wkrótce udał się na dwory w Wiedniu i Dreźnie. W 1663 wziął udział w kampanii na Ukrainie, w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1654-1667. W czasie rokoszu Lubomirskiego opowiedział się po stronie króla.

Elekcja

Kandydaturę Michała Korybuta do polskiego tronu wysunął biskup chełmiński i podkanclerzy koronny Andrzej Olszowski. Był kandydatem rzesz szlacheckich, dla których niebogaty i niedoświadczony książę nie mógł stanowić zagrożenia dla złotej wolności. Toteż zaraz po jego wyborze, profrancuskie stronnictwo magnackie tzw. malkontenci z prymasem Mikołajem Prażmowskim i hetmanem wielkim koronnym Janem Sobieskim przeszło do opozycji, planując unieważnienie elekcji, a później nawet detronizację Michała.

Został wybrany na króla na sejmie elekcyjnym 19 czerwca 1669. Oprócz niego było czterech kandydatów innych narodowości, lecz po złych doświadczeniach z obcymi monarchami szlachta gremialnie głosowała na "Piasta", wbrew zamiarom magnatów. Uzyskał on 11 271 głosów elektorskich szlachty.

Koronowany został 29 września 1669 w Krakowie.


Inne hasła zawierające informacje o "Michał Korybut Wiśniowiecki":

XVI wiek ...

1972 ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Klasztor w Pożajściu ...

Włosi ...

Jan Dąbrowski ...

Zygmunt III Waza ...

Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michał Korybut Wiśniowiecki":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 19) ...

104 Renesansowa Europa (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie