Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy

Miłorząb dwuklapowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Nadgromada nasienne
Gromada nagonasienne
Klasa miłorzębowe
Rząd miłorzębowce
Rodzina miłorzębowate
Rodzaj miłorząb
Gatunek miłorząb dwuklapowy
Nazwa systematyczna
Ginkgo biloba L.
Mant. 2: 313. Oct 1771
Gatunek leczniczy

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L. ) – gatunek drzewa należącego do rodziny miłorzębowatych. Jest jedynym dziś żyjącym liściastym drzewem nagozalążkowym . Pochodzi z Chin . Miłorząb dwuklapowy podobny jest do kopalnego gatunku Ginkgo adiantoides. Czasami używana nazwa miłorząb japoński jest myląca, gdyż gatunek ten nie występuje naturalnie w Japonii , a wyłącznie w Chinach .

Miłorząb w Radziejowicach

Spis treści

Występowanie

Gatunek endemiczny i reliktowy występujący na stanowiskach naturalnych wyłącznie w południowo-wschodniej części Chin . Stanowisko naturalne zajmuje obszar 1018 ha, znajduje się tam 167 drzew o pierśnicy powyżej 123 cm, są to 20 m drzewa o wieku powyżej 1000 lat, kilka drzew w wieku do 3400 lat i wysokości 40 m. Stamtąd w XI wieku został rozpowszechniony w innych prowincjach Chin i Japonii, najpierw jako drzewo owocowe (jadalny zarodek – "pestka"), głównie przez buddyjskich mnichów, a następnie jako drzewo ozdobne w innych rejonach świata. Roślina długowieczna, dożywająca nawet 4000 lat. Do Europy miłorząb został sprowadzony w pierwszej połowie XVIII wieku z Japonii do Holandii do ogrodu botanicznego w Utrechcie (najstarszy okaz w Europie). Do Polski pierwszy okaz sprowadzono w 1723-28 do ogrodu przypałacowego w Łańcucie i tam też znajduje się najstarszy miłorząb w Polsce – klon męski, w 2002 obwód pnia na wysokości 130 cm: 450 cm i 337 cm. Inne okazy w Polsce pojawiały się kolejno: w 1808 – w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie , 1824 – w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie , 1827 – w arboretum w Kórniku w PAN oraz w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.

Morfologia

Jest jedynym z nielicznych przedstawicieli roślin nagozalążkowych (pozostałe to sagowce i gniotowe ), które mają spłaszczone, opadające na zimę liście (nie przekształcone w szpilki). System korzeniowy palowy i głęboki.

Pokrój
Dorasta w swojej ojczyźnie do wysokości 30-40 metrów. Korona młodych okazów stożkowata, gałęzie odrastają prostopadle do pnia lub kierują się ukośnie, z czasem konary wyginają się ku dołowi, wierzchołek zaokrągla się i cała korona staje się cylindryczna. Okazy męskie od żeńskich można odróżnić po pokroju: drzewa męskie – mają pokrój zbliżony do nagozalążkowych, wyraźnie widać strzałę – pokrój strzelisty, a drzewa żeńskie – pokrój zbliżony do okrytozalążkowych.
Pień
Osiąga 4,5 metra w pierśnicy . Prosty, "strzałowaty". Kora bruzdowana, szara, u starszych egzemplarzy głęboko spękana. Gałęzie osadzone na pniu prostopadle. Gałązki zróżnicowane na żółtawopopielate długopędy i gęsto ustawione na nich krótkopędy , o charakterystycznych wałeczkach, będących pozostałościami po opadłych łuskach i liściach (do ok. 4 cm długości). Długopędy roczne często grubsze na końcu niż u nasady. Okazy żeńskie i męskie można odróżnić po pędach: żeński pęd ma pąki małe i na wierzchołku zaostrzone a męski duże i zaokrąglone.
Liście
Skrętoległe na długopędach, blaszka liściowa klapowana, na krótkopędach ułożone okółkowo po 5-8, a blaszka liściowa jest wachlarzowata. Kształt szerokowachlarzowaty, blaszka skórzasta, twarda, zielona, aparaty szparkowe jak u okrytozalążkowych na spodniej stronie liści, o unerwieniu widlastym, rozgałęziającym się dychotomicznie, jesienią przebarwiają się na kolor jaskrawożółty (już w drugiej dekadzie września przebarwia się; liście utrzymują się na drzewie aż do ujemnych temperatur, a potem bardzo długo utrzymują się żółte na powierzchni gleby).
Liście i kwiaty męskie
Kwiaty
Roślina dwupienna , choć wszczepia się gałązki żeńskie w korony drzew męskich. Kwiaty męskie – na krótkopędach w postaci zwisających bazi 2-3 cm długości, bardzo mocno pylą; pyłek przenoszony jest na odległość do 1,5 km. Kwiaty żeńskie – dwa nagie zalążki na długiej szypułce, umieszczone na krótkopędzie, liczba kwiatów przeważnie parzysta; nie zawsze oba zalążki rozwijają się.
kwiaty żeńskie
Owoce
Nasiona są żółte, na długiej szypule, otoczone mięsistą osnówką . Przypominają śliwkę o średnicy około 2,5-3 cm (Uwaga: nie należy ich mylić z owocami – nagonasienne nie wytwarzają owoców). Prażone nasiona są jadalne. Osnówki maja nieprzyjemny zapach zjełczałego masła.
Długopęd
Drewno
Zróżnicowane na jasnobrązowy biel i czerwonawożółtą twardziel , posiada jedwabisty połysk oraz zwartą strukturę z wąskimi i dobrze widocznymi słojami rocznymi, przypomina drewno drzew iglastych - jest lekkie i miękkie, poza tym odporne na gnicie i ogień, bardzo cenione, stosowane w rzeźbiarstwie oraz do produkcji mebli i pojemników do przechowywania japońskiej wódki sake.

Biologia i ekologia

Rozwój
Drzewo dwupienne, rozdzielnopłciowe. Kwitnie po 40 latach uprawy z nasion. Zapłodnienie trwa do około 5 miesięcy (to zależy od temperatury i wilgotności). Nasiona z polskich miłorzębów mają bardzo małą zdolność kiełkowania rzędu 20-30%. Zazwyczaj rozwija się tylko jeden zalążek kwiatu żeńskiego. U starszych okazów na pniu występują czi–czi, które mają budowę pędu, ale są nieulistnione. Po zetknięciu się z glebą zakorzeniają się. Pod wpływem np. ruchów skorupy ziemskiej odrywają się od drzewa i wrastają z nich nowe osobniki.
Wymagania siedliskowe
Jest rośliną światłolubną, nie znosi stanowisk ocienionych, na których zamiera. Odporny na mróz. Drzewa o wysokości ponad 20 metrów wysokości i 1 metrze pierśnicy nie należą do rzadkości. Bardzo dobrze wytrzymuje bardzo małe napowietrzenie gleby. Świetnie znosi zasolenie. Jest bardzo odporny na suszę glebową. Źle rośnie na glebach piaszczystych i na takich, na których jest wysokie lustro wody. Odporny na choroby i szkodniki – nie spotyka się żadnych. Bardzo wolno przyrasta na grubość pnia i dosyć długo musi być palikowany. Nadaje się na bonsai . Świetnie znosi cięcie.

Zastosowanie

 • Roślina ozdobna : W Polsce gatunek dosyć często spotykany w parkach i ogrodach jako drzewo ozdobne, odporne na mrozy.
Dojrzewające nasiona w osnówkach
Miłorząb Ginkgo biloba – liść
 • Roślina lecznicza :
  • Miłorząb jest używany jako środek opóźniający starzenie, szczególnie w układzie krwionośnym i nerwowym. Ma on wzmacniać naczynia krwionośne , dlatego jest często zalecany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu oraz osobom starszym z objawami demencji takimi jak: dezorientacja, utrata pamięci, bóle głowy, depresja , zawroty głowy, szum w uszach oraz skarżącym się na skurcze nóg spowodowane upośledzonym przepływem tętniczym. Badania na populacji 6 tys. osób wykazały jednak, że miłorząb nie spowalnia tempa spadku sprawności umysłowej oraz nie wpływa na pamięć, język, uwagę, ani inne funkcje mózgowe[1]
  • Ma silne właściwości antyoksydacyjne, ochrania więc ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą i spowalnia proces starzenia. Zmniejsza agregację płytek krwi co skutkuje poprawą krążenia nawet przy istniejącej już miażdżycy . Skutecznie zapobiega pogorszeniu się wydolności umysłowej u osób starzejących się.
  • W sporadycznych przypadkach obserwowano: rozstrój żołądka, bóle i zawroty głowy. Ponieważ miłorząb zmniejsza agregację płytek krwi, występuje więc pewne ryzyko wewnątrzczaszkowych krwotoków. Należy zachować szczególną ostrożność łącząc go z lekami zmniejszającymi agregację płytek krwi ( aspiryna , warfaryna ).
  • Miłorząb dwuklapowy zawiera flawonoidy glikozydowe i terpeny , które odpowiadają za większość z wymienionych działań na ludzkie zdrowie.
  • Celowości stosowania miłorzębu w profilaktyce demencji oraz choroby Alzheimera , a także jego pozytywnego wpływu na sprawność umysłową, nie udało się potwierdzić w badaniach klinicznych.[2][3]. Istnieją także badania wykazujące, że duże dawki miłorzębu japońskiego mogą być szkodliwe dla zdrowia, np. mogą przyczyniać się do powstawania udarów .
 • Chińczycy wyrabiają z osnówek mydło.
 • W Japonii nasiona, zwane tam 銀杏 ginnan, są powszechnie spożywane (po uprażeniu). Dodaje się je również do popularnej potrawy chawan mushi.[4]

Odmiany

Miłorząb Ginkgo biloba – najstarszy okaz w Polsce (ogród przypałacowy w Łańcucie )

Na świecie jest około 200 odmian, m.in.:

 • 'Bolesław Chrobry' – blaszki bardziej pogrubione, postrzępione i pofryzowane; odmiana polska
 • 'Stefan Batory' – wyhodowany na AR w Poznaniu
 • 'Władysław Łokietek' – bardzo wolno rośnie (10 lat osiąga 60-70cm,a 20 lat – 1,7 m); bardzo drobne liście; odmiana polska
 • 'Mieszko I' – średni wzrost, pokrój stożkowy; odmiana polska
 • 'Przemysław II' – wąski pokrój o lekko przewieszających pędach; odmiana polska
 • 'Kazimierz Wielki' – przewieszające pędy, korona kopulasta, pędy grube i długie, blaszki liściowe do 20cm, intensywnie i szybko rosnący; odmiana polska
 • 'Fastigiata' – wąska, kolumnowa; klon męski
 • 'Mariken' – holenderska, do małych ogrodów, szczepiona, powstała z „czarciej miotły”; ciemniejsze liście, kuliste, niektóre liście zrośnięte po 2; klon męski
 • 'Pragense' – w Pradze w latach 60. znaleziono, początkowo pędy wzniesione do góry, po kilku latach pędy przewieszają się; krótkie przyrosty 20-30 cm; klon męski
 • 'Saratoga' – amerykańska odmiana – lata 80.; inny kształt blaszki liściowej, podstawa zawsze klinowata; kopulasta korona; często krzewiasta; klon męski
 • 'Variegata' – powstała w Chinach w 1856; w 1995 r. trafiła do Polski; rośnie wolno; z białymi paskami lub plamami na liściach, bardzo duża zmienność liści; im więcej słońca tym bardziej pstra; korona szeroko kopulasta; klon żeński

Przypisy

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Miłorząb dwuklapowy":

Sanok ...

Miłorząb dwuklapowy Miłorząb dwuklapowy Systematyka Domena eukarionty Królestwo rośliny Podkrólestwo naczyniowe Nadgromada nasienne Gromada nagonasienne Klasa miłorzębowe Rząd miłorzębowce Rodzina miłorzębowate Rodzaj miłorząb Gatunek Miłorząb dwuklapowyNazwa systematycznaGinkgo biloba L. Mant. 2: 313. Oct 1771 Gatunek leczniczyMiłorząb ...

Zioła obchodów tego dnia w Klęce przez specjalistów wybierane Ziele Roku. Tytuł ten dostały: Miłorząb dwuklapowy , dzika róża , głóg , dziurawiec , rumianek , karczoch , aloes , aronia ,hakorośl rozesłana (czarci pazur), żeń-szeń , tymianek , męczennica cielista Zobacz też medycyna , kulinaria , zielarstwo Przypisy↑ Plan pracy PKZ ...

Medyka ...

Ciechocinek twórcą był Hipolit Cybulski. W parku rosną m.in. kłęk kanadyjski , korkowiec amurski , Miłorząb dwuklapowy . Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m.in. ...

Miłorzębowe Miłorzębowe Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) Systematyka Domena eukarionty Królestwo rośliny Podkrólestwo naczyniowe Nadgromada nasienne Gromada nagonasienne Podgromada Ginkgoophytina Klasa miłorzęboweNazwa systematycznaGinkgoopsida Engl.Miłorzębowe (Ginkgoopsida Engl., Ginkgopsida) - klasa roślin ...

Liść ...

Nerwacja ...

Sekwoja ...

Zauropody ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Miłorząb dwuklapowy":

Rośliny użytkowe (plansza 4) e height=380 width=770 > Podział roślin użytkowych - pełnione funkcje Lecznicze Przyprawowe Kosmetyczne Kulturowe Budulec borówka czernica (jagoda) jałowiec rumianek pospolity Miłorząb dwuklapowy palma kokosowa dziki bez czarny lebiodka pospolita (oregano) krwawnik pospolity dąb agawa sizalowa pokrzyk wilcza jagoda muszkatołowiec wonny ogórek lilia ...

Rośliny użytkowe (plansza 14) kontaktu z bóstwami lub były czczone jako bóstwa lub sporządzano z nich talizmany. Miłorząb dwuklapowy Dawniej był otaczany kultem jako drzewo święte, symbol nieśmiertelności. Wzmacnia układ ...

005. Przegląd i znaczenie nasiennych (plansza 3) rozwoju osiągnęły w mezozoiku. Dziś żyje na świecie tylko jeden gatunek – Miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba). Kordaitowe pojawiły się w górnym dewonie, wymarły zaś ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie